Lakkojyrä AKT ja Teollisuusliitto uhkailevat pitkillä lakoilla, ellei heidän ehtoihin suostuta. Mitä neuvottelua se sellainen on? Se on terrorisointia, josta ei hyödy kukaan. Eivät ole yleishyödyllisiä yhteisöjä, minkä takia osingot verolle!
Lakkouhittelu on vaarallista. Ylisuuret palkankorotukset johtaisivat julkisen puolen palkkojen nousuun, koska nyt on kytkös vientisektorin ja julkisen puolen välillä. Se tarkoittaisi julkisen jo nyt heikon talouden tilanteen kärjistymistä. Suuret leikkaukset olisivat välttämättömiä. Se kohdistuisi juurikin AKT:n ja Teollisuusliiton jäsenien palveluihin.
Suuret palkankorotukset ruokkivat inflaatiota, minkä takia korotuksilla ei ole mitään merkitystä. Ostovoima ei kasva. Hullua ja vastuutonta hommaa, jolla ajetaan valtion ja kuntien talous kielekkeelle. Ammattiliittojen johto toimii vastuuttomasti.
Palkkojen maltillinen korottaminen tai jopa alentaminen ja samalla tuloverojen alentaminen tuovat käteen nettona vähintään yhtä paljon kuin ennen, jolla saa enemmän kuin aikaisemmin, koska hinnat välttämättä lähtevät laskuun, jos palkat eivät nouse.
Palkkamaltti lisää yritysten kilpailukykyä ja sitä kautta työllisyyttä. Työhön pääsy on monelle lottovoitto niin henkisesti kuin taloudellisestikin. Korkea työllisyys on välttämätön julkisen talouden korjaamiseksi.
Nyt katsotaan, ovatko liittojohtajat ja harmaa kasvoton liittokokous ja hallitus yhteiskunnan eli Suomen kansan vihollinen vai ei. Ideologia ei kanna, kun kysymys hyvinvoinnista. Siinä tarvitaan enemmän järkeä ja vähemmän uhoa ja poseerausta parrasvaloissa.
AKT ja Teollisuusliitto ovat ajamassa Suomen talouden kielekkeelle
Anonyymi-ap
1
93
Vastaukset
- Anonyymi
Työmies/ nainen on palkkansa ansainnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2649902K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1935644Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1625220PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744875- 2122439
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122269Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3522003Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot01820- 211665
- 901607