Luimme raamattupiirissä Psalmin 38, kärsivän Davidin rukous. Se on raskas.
Esitin kysymyksen, voiko joku löytää raamatusta kohtia, jossa ihminen voisi olla jostakin asiasta tai ominaisuudestaan itsessään iloinen. Sanoa itsestään jotain hyvää, aidosti, olematta fariseus.
Vain yksi ymmärsi kysymyksen, ja löysi kohdan: Psalmi 139, Davidin virsi: 14: …..olen tehty ylen ihmeellisesti (vanhassa), Olen ihme (uudessa).
Pyytäisin teitä jotka raamattua itseäni paremmin hallitsevat, kertomaan kohtia, joissa ihminen sanoo itsestään hyvää, (eikä aina vain latele syntejään, ahdistustaan, puutteitaan ja vaivojaan).
Löysin sentään yhden itse: Psalmi 41, Davidin virsi, 13. (vanha) Minun nuhteettomuuteni tähden sinä minua tuet.
Olisin tästä kovin kiitollinen. Toivottavasti tätä ketjua ei sotketa millään muilla mielipiteillä ja tarinoilla. Jos et ymmärrä kysymystä, vastailethan muihin ketjuihin. Tämä olisi nöyrä pyyntöni.
Esitin kysymyksen, voiko joku löytää raamatusta kohtia, jossa ihminen voisi olla jostakin asiasta tai ominaisuudestaan itsessään iloinen. Sanoa itsestään jotain hyvää, aidosti, olematta fariseus.
Vain yksi ymmärsi kysymyksen, ja löysi kohdan: Psalmi 139, Davidin virsi: 14: …..olen tehty ylen ihmeellisesti (vanhassa), Olen ihme (uudessa).
Pyytäisin teitä jotka raamattua itseäni paremmin hallitsevat, kertomaan kohtia, joissa ihminen sanoo itsestään hyvää, (eikä aina vain latele syntejään, ahdistustaan, puutteitaan ja vaivojaan).
Löysin sentään yhden itse: Psalmi 41, Davidin virsi, 13. (vanha) Minun nuhteettomuuteni tähden sinä minua tuet.
Olisin tästä kovin kiitollinen. Toivottavasti tätä ketjua ei sotketa millään muilla mielipiteillä ja tarinoilla. Jos et ymmärrä kysymystä, vastailethan muihin ketjuihin. Tämä olisi nöyrä pyyntöni.
Vastaukset 41
Vanhimmat
"kohtia, joissa ihminen sanoo itsestään hyvää,"
Enemmän löytyisi kohtia, joissa Jumala sanoo ihmisestä hyvää. Hän on se joka on rakkaudessaan luonut ihmeellisesti jokaisen meistä omaksi kuvakseen, kuten tuossa psalmissakin sanottiin. Lisäksi Hän, huolimatta siitä, minkälainen ihminen on, on valmistanut Tien luokseen. Kutsuu meitä kotiin luokseen Pojassaan Jeesuksessa.
Maistiaisiksi tuttu Luukas 2:14
"Kunnia Jumalalle korkeuksissa, ja maassa rauha ihmisten kesken, joita kohtaan hänellä on hyvä tahto!"
1. Mooseksen kirja 1:31 "Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. "
1. Pietarin kirje 1:18-19 " olette lunastetut ... Kristuksen kalliilla verellä, niinkuin virheettömän ja tahrattoman karitsan, "
Itselleni on merkinnyt paljon huomata olevani Jumalalle rakas, että Hän kutsuu minua omaksi lapsekseen. Voiko olla suurempaa asemaa maailmankaikkeudessa?
Siunausta sinulle. Terv.serious
Etkö olisi vain voinut todeta mielessäsi ettet tiedä vastausta ja olla kirjoittamatta.
Näillä jakeilla en tee mitään. Siunausta sinullekin!
Miten voit sanoa että et tee mitään seriouksen antamalla jakeella : " " olette lunastetut ... Kristuksen kalliilla verellä, niinkuin virheettömän ja tahrattoman karitsan, " Millainen uskovainen sinä olet kun sinulle ei kelpaa Jeesuksen Kristuksen veren pelastava voima?
Koska tarvitsen nyt sellaisia raamatun jakeita, joissa ihminen puhuu itsestään hyvää. Ei mitään muuta, onko kysymääni noin vaikea ymmärtää. Tällä ei ole uskoni tai uskomattomuuteni kanssa mitään tekemistä.
Minulle itselleni merkitsee enemmän se mitä Jumala ajattelee minusta, kuin mitä minun pitäisi ajatella itsestäni. Oma mieli kun on sellainen - ailahteleva.
Mitä oikein mahdat tehdä saamillasi jakeilla?
Terv.serious
Kuningas David on kuollut. Sorry.
jeesuksen aikaiset oli aina huumeissa ?
Meitä Jeesukseen uskovia kutsutaan JUMALAN LAPSIKSI HÄNEN PERHETTÄ PYHIÄ JA LUNASTETTUJA.
Jotain poikkeuksia lukuunottamatta Paavali kehuu uskovia Jumalan pyhiksi sekä sanoo heidän olevan Hengessä Jumalan lapsia. Kun itseään kehuskelee, niin tosin tekee sivuhuomautuksen, että olen tässä mieltä vailla.
Olisi kiva jos laittaisit raamatun kohdat. Sinä sentään olet ymmärtänyt kysymyksen. saa nähdä jäätkö ainoaksi. Kiitos.
Jos Paavali sanoo uskovia Jumalan pyhiksi ja Jumalan lapsiksi, hän varmaan tarkoittaa, että itsekin on uskovainen. Jos näin ei ole, hän kertoo hyvää toisista, ei itsestään.
Tuo, olen mieltä vailla, tosin tarkoittanee, että laskee myös itsensä Jumalan lapsien joukkoon.
Peruaatteessa sehän - hyvä ihminen - olisi koko Jeesuksen opetus, mutta sillä ei ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa.
Ensin on Luojajumalan sanat, kun ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, joka tuli tiedolla jopa jumalien kaltaiseksi (1.Moos.3:22, joka sitten onkin valehdeltu uskontoon perisynniksi.
Tömän jälkeen on Jeesuksen opetus, että taivasten valtakunta on meissä ja meidän ympärillä. Syntiruikuttajille hän sanoo, että tehkää mielenmuutos. Tosin tämäkin on sabotoitu Raamattuun vääräksi käännökseksi, että Jeesus käskisi tehdä parannuksen.
Ja Jeesus lupasi opettaa tekemään ihmeitä seuraajilleen. Hyviä asioita. Mutta ei tämä ole kelvannut uskonnoksi.
Jeesuksen opetuksen ajatus olisi, että perimmältään ihminen on hyvä, joka haluaakin olla hyvä ihminen, vaikka ei aina osaa.
Kristinuskon Paavalin opetus perustuu siihen, että ihminen on vain luonnostaan paha ja tekee vain pahaa (synti).
Jeesuksen opetus ja Pasvalin oppi ovat päinvastaiset ja vain jälkimmäinen kelpuutettiin uskonnoksi.
Suoraa tekstiä Lutherin Paavalin opin referaatista teoksesta Sidottu ratkaisuvalta:
"Paavali haluaakin meidän olevan ja tekevän kaiken niin, että se on ansainnut vain pelkän vihan, eikä mitään armoa."
Joten kaikki hyvän pyhät hölinät muka Paavalin suusta pitäisi koko oppeineen polttaa tunkiolla - Jeesus oli Paavalin pahin vihamies sanomalla juutalaisten Jumalaa Saatanaksi. Ja Paavali teki kaikkena tuhotakseen opillaan kaiken sen hyvän, mitä Jeesus olisi opettanut.
"Jeesuksen opetuksen ajatus olisi, että perimmältään ihminen on hyvä, joka haluaakin olla hyvä ihminen, vaikka ei aina osaa."
Missä kohtaa Raamattua Jeesus muka sanoo että ihminen on perimmältään hyvä? Ajattelen vain sitä yhtä kohtaa, kun Jeesus sanoo: "Miksi sanot minua hyväksi? Vain Jumala on hyvä." että sen voisi tulkita siten että Jeesuksen mielestä yksikään ihminen ei ole hyvä. Että vain Jumala voi olla hyvä.
Koska väitteesi vaikuttaa olevan ristiriidassa Jeesuksen omien sanojen kanssa, tarvittaisiin lisäperusteita sinulta.
Sillä kohdalla, jossa sinä et kuule hänen ääntään, koska sinun nimesi ei ole ollut Elämän kirjassa aikojen alusta lähtien.
Aitoa Jeesuksen sanomaa on tutkijoiden mukaan Raamatussa vain 20 prosenttia. Siinäpä sinulle tehtävä pystyä erottamaan se.
Ei tässäkään ymmärretä kysymystäni. Voi!
Toisin kuin sinä, minä en usko noiden liberaalitutkijoiden väitteisiin. Heidän lähtökohtana on, ettei evankeliumien kertomus voi olla totta. Minä taas uskon Raamatun paikkansapitävyyteen eikä siellä erotella mitään 20 prosenttia Jeesuksen sanoista. Siksi ei ole minun tehtävä erotella niitä vaan se ongelma on yksi sinun. Älä tyrkytä omia ongelmiasi toisille.
Jeesus sanoo Raamatussa ihan suoraan, että pahat ajatukset lähtevät ihmisen sydämestä ja saastuttavat hänet ( Matteus 15 ja Markus 7 ). Ihminen ei vaikuta perimmältään hyvältä vaan luonnostaan pahalta Jeesuksenkin mukaan.
Joten on turha pistää Jeesusta ja Paavalia vastakkain. Molemmilla on sama käsitys ihmisen perimmäisestä luonteesta.
Hyvä ihminen tuo esiin hyvää paha pahaa.
Jeesus on pyhittänyt häneen uskovat omalla pyhyydellä. Se on ilo uutinen.
minä käyn kyllä kuuntelemaxz jos on joku itxdä kiinnozxtg<zz zihz
Olisiko näissä jotain:
Nehemia, luku 5: Luvun alussa kerrotaan miten köyhä kansa saa takaisin rikkaille panttaamansa omaisuuden ja velkansa anteeksi. Luvun lopussa, vastineena nuhtelemiensa rikkaiden toiminnalle, Nehemia kuvailee omaa uhrautuvaisuuttansa, jj. 14-19:
”Myöskään en minä eivätkä veljeni siitä päivästä asti, jona minut määrättiin olemaan heidän käskynhaltijanaan Juudan maassa, siis kuningas Artahsastan kahdennestakymmenennestä hallitusvuodesta aina hänen kolmanteenkymmenenteen toiseen hallitusvuoteensa saakka, eli kahtenatoista vuotena, syöneet käskynhaltijalle tulevaa ruokaa. Sillä aikaisemmat käskynhaltijat, jotka olivat olleet ennen minua, olivat rasittaneet kansaa ja ottaneet siltä leipää ja viiniä sekä vielä neljäkymmentä hopeasekeliä. Myöskin heidän palvelijansa olivat sortaneet kansaa. Mutta minä en tehnyt niin, sillä minä pelkäsin Jumalaa.
Myöskin kävin minä itse käsiksi tämän muurin tekoon. Ja me emme ostaneet mitään peltoa. Ja kaikki minun palvelijani olivat kokoontuneet sinne työhön.
Myös sata viisikymmentä miestä, juutalaisia ja esimiehiä, söi minun pöydässäni sekä ne, jotka ympärillämme olevista pakanakansoista tulivat meidän luoksemme. Ja mitä päivittäin valmistettiin ruuaksi, nimittäin härkä ja kuusi valiolammasta sekä lintuja, se valmistettiin minun kustannuksellani; ja joka kymmenes päivä hankittiin kaikenlaisia viinejä viljalti. Mutta siitä huolimatta minä en vaatinut itselleni käskynhaltijalle tulevaa ruokaa, koska työ painoi raskaasti tätä kansaa.
Muista, Jumalani, minun hyväkseni kaikki, mitä minä olen tehnyt tämän kansan puolesta.”
Hieman tuo Nehemian toteamus, ettei ollut rasittanut kansaa omilla ja läheistensä tarpeilla vaikka olisi sen asemansa puolesta voinut tehdäkin, muistuttaa sitä mitä Paavali kirjoittaa itsestään ja omasta uhrautuvaisuudestaan (1.Kor 9:1-18 tai 2. Kor. 11, tähän jälkimmäiseen lukuun aiempi kirjoittaja ketjussa mahdollisesti myös viittasi).
Luvussa 13 Nehemia vuorostaan oikoo sapatinrikkojia, ja toteaa sitten mm.:
”13:22 Ja minä käskin leeviläisten puhdistautua ja tulla vartioimaan portteja, että sapatinpäivä pyhitettäisiin. Muista minua, Jumalani, myös tämän tähden ja armahda minua suuressa laupeudessasi.”
Ja luvun lopussa, kerrottuaan miten on erottanut tehtävistään seka-avioliitoissa eläneet papit:
”13:30-31 Niin minä puhdistin heidät kaikesta muukalaisuudesta. Ja minä järjestin virkatehtävät papeille ja leeviläisille, kullekin hänen toimensa mukaan, niin myös halko-uhrilahjan määräaikoina ja uutislahjat. Muista, Jumalani, tämä minun hyväkseni.”
Nehemialla oli siis jotain hyvää sanottavaa itsestään, sellaista, minkä hän toivoi Jumalankin muistavan hänestä.
Jobin kirjassa Job pitää kiinni siitä ettei hän ollut pahaa tehnyt ja kertoo puolustuksekseen hyvistä töistään ym. vaikka hänen ”ystävänsä” yrittävät kaivella kaikenlaista esiin: heidän mielestään Jobin oli täytynyt tehdä jotain pahaa koska hän kärsi. Lopulta Jumalakin tunnustaa Jobin oikein puhuneen ja nuhtelee tämän ”ystäviä”.
Kiitos mahdottomasti tästä, toki näistä löydän sitä mitä etsin. Tästä tulee hyvä keskustelun siihen ryhmään missä tämä aihe on aloitettu.
JOBIN KIRJAN PARHAAT SAATANA LÖI JOBIIN PAISEITA 😅😅🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Laul.l. 1:5-6: ”Olen kyllä iholtani tumma,
kuin Kedarin teltat,
kuin Salomon telttakankaat,
mutta, Jerusalemin tytöt,
minä olen kaunis!
Älkää siihen katsoko, että olen tumma,
että olen päivän paahtama.”
Salomo pystytti temppeleitä muille jumalille lue miten kuoli.
Sinulle 12.1. 12:18:58 vastaukseni
Sitten vain et kuulu tälle palstalle, se ei tarkoita että katsantokannassasi olisi mitään moitittavaa. Ole sinä vain oma itsesi.
Olen pohtijatyyppi. Haluan lukea raamatusta kohtia, jossa ihminen on saanut uskosta voimaa niin että uskoo itseensä. On kiitollinen siitä että on juuri oma itsensä olematta kerskailija. Sellaisia kohtia joissa huomaa Jumalan tahtoa noudattamalla päässeensä tilaan, jossa voi olla tyytyväinen itseensä.
Tämä pohdinta lähti siitä että raamatussa on paljon sellaista tekstiä, jossa ihminen kokee vain olevansa kurja syntinen ja ansaitsevansa rangaistuksen. Varsinkin yksinäisyyttä potevan (minä en pode tällä hetkellä enkä ole pitkään aikaan potenut) olisi parempi lukea valoisampia kohtia niin että pysyttelee silti raamatun tekstissä. Ei sen isompi tarve. Mutta uskon että saamme tästä vielä mielenkiintoisen uskonkeskustelun ryhmässämme. Meillä on ihana sakki, jossa pohdimme hengellisiä kysymyksiä. Olen ryhmästämme kiitollinen.
"et kuulu tälle palstalle"
Én koe olevani ilkeimmästä päästä kirjoittajia, joten meinaan pysyä ketjussa. Aihe kiinnostaa.
Terv.serious
>>>"missä kohtaa raamatussa puhutaan itsestä hyvää"<<<
Paavali ainakin sanoo:
"Jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en ole enää minä, vaan synti,
joka minussa asuu." Room: 7: 20
Paavali ei ainakaan koskaan korota ITSEÄÄN.
Kuolema, missä on otasi. Sillä kuolema on aina voitto uudestisyntyneelle.
"Olen pohtijatyyppi. Haluan lukea raamatusta kohtia, jossa ihminen on saanut uskosta voimaa niin että uskoo itseensä. On kiitollinen siitä että on juuri oma itsensä olematta kerskailija. Sellaisia kohtia joissa huomaa Jumalan tahtoa noudattamalla päässeensä tilaan, jossa voi olla tyytyväinen itseensä."
Sinun kannattaa vielä lukea ja pohtia lisää. Olet missannut Jeesuksen ilosanoman ihmisille kokonaan. Toivottavasti raamattupiirissäsi on joku uskova, joka osaa opettaa sinulle elämän Tien. Siinä on vapaus.
Siunausta sinulle. Terv.serious
En ole missannut, mutta ilosanoma on eri asia. Olen siitä tietoinen. Tiedän raamatusta kohtia jossa ylistetään Jumalaa ja iloitaan uskosta. Myös minä iloitsen uskosta ja olen kiitollinen.
Minun tieni on vakaa, olen löytänyt elämän tien.
Nyt pitää muistaa että en etsi tätä nimenomaista (itsestä hyvää kertovia raamatunkohtia) tietoa mihinkään ahdinkoon tai tarpeeseen. Tämä etsintä on lähinna uteliaisuutta, pohdintaa ja keskustelunaiheita herättävää.
En tässä vaiheessa tarvitse opetusta enkä tukea, mutta tiedän että jos tulee ahdistava tilanne elämässä, löydän keskustelu- ja esirukousapua jokseenkin heti. On muutama loistava, uskova, ymmärtävä, kertomaani piiriin kuulumaton ja auttamishaluinen ihminen lähelläni, en tätä asiaa ole heidän kanssaan pohtinut. Ehkä joskus pohdin ehkä en.
Kiitos siunauksen toivotuksesta, se tuntuu aina lämpöiseltä. Samaa sinullekin.
Kaikki jotka on eksyttänyt kristittyjä pois Jeesuksesta on kuolemansa jälkeen saaneet myllynkiven kaulaansa 😂😂😂
Jos minulle uhkan tarkoitat, niin en ole niin karismaattinen että kukaan minun elämäntapaani tai minun ohjeitani seuraisi. Joten ketään en pysty eksyttämään, ei ole siihen pätevyyttä.
Kyllä se oli minulle tarkoitettu uhkaus. Tämä kirjoittaja ei pidä siitä, että kirjoitan ihmisten vanhurskautuksesta yksin Jeesuksen ristintyön kautta.
Terv.serious
"Esitin kysymyksen, voiko joku löytää raamatusta kohtia, jossa ihminen voisi olla jostakin asiasta tai ominaisuudestaan itsessään iloinen."
No me uskovat ainakin olemme iloissamme, kun olemme löytäneet pelastuksen ja turvan Jeesuksessa kuten paimenille aikoinaan ilmoitettiin suuresta ilosta mikä on tuleva kaikelle kansalle - jos nimittäin sen ottaa henkilökohtaisesti vastaan.
Missä jakeessa tuo kohta raamatussa on? Olen iloissani että.... Tuskin missään.
Etsinnässä on raamatun jakeita asiasta.
EVANKELIUMI ON ILOSAMANA JULISTETTA JA. ILO ILO ILO ILO.
Filippiläiskirjettä sanotaan "ilokirjeeksi". Siitä voisi aloittaa.
Psalmit 118:14 "Herra on minun väkevyyteni ja ylistysvirteni, ja hän tuli minulle pelastajaksi. "
Tuo ihmisen ilon aihe toistuu läpi Raamatun uudestaan ja uudestaan.
Terv.serious
David tosiaan on kuollut. Miten olisi kohdat Jeesus nousi kuolleista ?