Juu nääs, Suvakistit jankuttavat nyt sanaa "Arvopohja". Niin haluaisin vastauksen siihen , Että mikä on esimerkiksi Katujengien, Terroristien , ja "Enon" arvopohja ? Ja sekin olisi mukava kuulla että mikä on sellaisen henkilön arvopohja joka lupaa Vappusatasen mutta EI sitten pidäkään lupaustaan ? (olisi mukava kuulla esimerkiksi marinin ja ohisalon vastaukset ) #Oulun tapahtumat.
Arvopohjakeskustelua..
Anonyymi-ap
90130
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
Milan jaffilla on fantastinen arvopohja. T: suvakisti.
Meillä on kohta afrikkalaisia hoitajia täällä. Heillä on ilmeisesti hyvä arvopohja kun ovat valinneet alan.
Haitoista ei saa puhua. Pitää vaan kääntää toinen poski. Sitä se kai on.
Eurooppalainen poskisuutelu aloitetaan vasemmalta poskelta sitten käännetään oikea poski.
Viime aikoina haittana on ollut mahdollinen koronan leviäminen.
"Näiden" Taxikuskien arvopohja. . . .
Pohjakatu on lähinnä hämeenlinnassa.
Hienoa, että otat kantaa.
Arvopohja, mieti mikä arvopohja on itselläsi.
Miten määrittelet sen kohdallasi ja puet sanoiksi.
Aloittajan mentaliteetilla ajateltuna tulisi suomalaisiltakin rötöstelijöiltä, joita on paljon evätä samalla kaikki sosiaalietuudet.
? ? tämä on sitä suvakin "Logiikkaa".
Arvopohja lienee kommentointiketjun aiheena.
Jep. Ja kysymys aloituksessa oli : Mikä on katujengien, terroristien, milan jaffin , "Enon" yms arvopohja ? Mikä on heidän arvopohja ?
Sen tietävät he itse.
Kyllä ne sikiää Perussuomalaisten arvopohjasta. Perussuomalaiset aloittivat ihmisyyttä loukkaavan räävittömyyden. Haukkuvat muumaalaisia,yleistävät yksilön teot koskemaan koko kansanosaa.
18 prosenttia äänestäjistä on Perussuomalaisia gallupin mukaan. Onko heidän arvopohjansa ihmisryhmien haukkuminen yksilönkautta.
Me suomalaiset, olemmeko me vain yksilöitä, paitsi Perussuomalaiset, he ovat kollektiivisesti pässejä,joita viedään narussa.
On pelkästään mahtava ja fantastinen asia että suomeen tulee kehitysmaista todella paljon väkeä, joista suurin osa pumppaa Kelaa tyhjäksi. Juuri tämänkaltainen toiminta hyödyttää Suomea ja Suomalaisia ! Se on sitä aitoa moniosaamista nääs..
Suomen väestö vanhenee ja syntyvyys on alentunut Jotenkin maan väkimäärää tulee pitää yllä.
Ottamalla maahan kelaa tyhjentäviä milan jaffeja, "Enoja" ja katujengejä suomi varmasti hyötyy ja pelastuu ?
Miksi tulee pitää yllä? Hyvä vaan, jos väki vähenee. Väkimäärän vähenemiseen pitää myös yhteiskunnan rakenteet, hintojen kehitys ja ihmisten tulot pystyä suhteuttamaan.
Sitten täytyy kuitenkin roudata työperäisiä ihmisiä muista maista.
Alaikäisten hyväksikäytöt. Mikä on arvopohja olemattomissa rangaistuksissa. Mikä onkaan arvopohja jos ei kotoudu meidän tapoihin ja lakeihin.
Tiukempi laki astui voimaan vuoden alussa.
#Oulun tapahtumat. Ja ihan samaa joka puolella ympäri suomea.. #"Eno"
Hienoa, että otat kantaa.
Arvopohja, mieti mikä arvopohja on itselläsi.
Miten määrittelet sen kohdallasi ja puet sanoiksi.
Kyllä on arvo noussut arvoon arvaamattomaan mutta sana alkaa jo kärsiä pahasta inflaatiosta kun sitä tuupataan asiaan kuin asiaan, alkaa olla jo vessapaperinkin ostaminen arvopohjaista 🤣
Kaikilla asioilla on arvonsa. Toisille jotkut arvokkaampia kuin toisille.
Kyllä mielenterveytensä menettäneille pitäisi antaa apua.
Niin pitää. Se on inhimillistä.
Ja kun lukee tämän keskustelun niin näkee, mihin se vaille apua jääminen johtaa.
Toivottavasti hyvinvointialueet pääsisivät hyvin toimimaan ja saisivat parannusta asiaan.
Minä luulen, ettei noita auta enää mikään. Jaan kyllä tuon toiveesi.
https://youtu.be/f3cX_tRqLR8?t=254
Onneksi on lääkkeet keksitty.
Hoitajamitoitus oli hyvä asia. Kokoomus venkuloi. Johan siinä kuka tahansa hermostuisi. Sitä paitsi aivan asiallista puhetta pääministeriltä tuossa tilanteessa.👍
Hyvinvointialueet ovat valtion ja kuntien väliin tulleet uudet hallintohimmelit, jotka täytettiin ensiksi byrokratiaa pyörittävillä virkamiehillä ja johtajilla. Sen jälkeen siirrettiin kunnista itse perusduunia tekevä henkilökunta hyvinvointialueiden alle. Kalliimmaksi takuulla tulee, kun on enemmän palkkaa tarvitsevia virkamiehiä kuin ennen.
tälle arvopohja hallituksellke pitäisi työntää heinäseiväs vittuun ja nostaa tienvarteen pellolle turisti nähtävyydeksi ,miten tuhota valtio ja ihmiset 4 vuodessa.
Et ymmärrä asioita vaan luulet. Olet lisäksi liian vihamielinen tajutaksesi mistään mitään.
# "ENO"
Hienoa, että otat kantaa.
Arvopohja, mieti mikä arvopohja on itselläsi.
Miten määrittelet sen kohdallasi ja puet sanoiksi.
Oma maa, sen hyvinvointi ja turvallisuus tulee aina mennä kaiken muun edelle. Jos sattuu tulemaan ristiriitatilanteita, niin oman maan hyvinvointi ja turvallisuus tulee aina mennä edelle, eli oman maan etu tulee "voittaa" tilanteessa.
Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa, sanoi jopa Presidenttimme. Tämä on hyvä ajatusmalli ja periaate. Tällaista arvopohjaa kaipaa ainakin meikäläinen.
Siitä lähtien kun porvaripuolueet ovat olleet hallituksien johdossa ovat suomalaisten koulutus- ja oppiarvot alentuneet ja nuoremmat sukupolvet vanhempiinsa verrattuna vähävaraistuneet.
Tulo- ja varallisuuserot kasvoivat selvästi edellisen porvarihallituksen kaudella.
Kyllä,mutta ne keinot on vähissä,koska maa tarvitsee käsipareja työtä tekemään.
Suomalaisten etuko on kuihtua pois kun rajat suljetaan.
Näin on. Rikkain kymmenys vaurastui entisestään Sipilän hallituksen aikana, eli rikkaat rikastuivat ja köyhät köyhtyivät.
Etu on olla mahdollisimman omavarainen.
Suomi on kaikentavoin riippuvainen ulmaisesta tuonnista.
Agraariyhteiskuntakaan ei toimisi, sasti nykyaikainen hyvinvoinvaltio.
Ei ole kaiken tavoin, mutta usealla tapaa kylläkin. Eurooppa ja sen talousalue pitäisi olla mahdollisimman omavarainen. Riippuvuus esim. Kiinaan pitäisi saada mahdollisimman pieneksi.
Nuorten jonot mielenterveys- ja päihdepalveluhoitoihin pidentyneet.
Kehitysavusta :1 343 miljoonaa euroa .
Maahanmuutto maksaa Suomelle 3,2 miljardia euroa vuodessa – ”Viimeinen hätähuutoni suomalaisille päättäjille”.
Puolueet, paikkamäärät suluissa ja myönnetyt avustukset:
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p. (40): 7 127 000 euroa
Perussuomalaiset r.p. (39): 6 948 825 euroa
Kansallinen Kokoomus r.p. (38): 6 770 650 euroa
Suomen Keskusta r.p. (31): 5 523 425 euroa
Vihreä Liitto r.p. (20): 3 563 500 euroa
Vasemmistoliitto r.p. (16): 2 850 800 euroa
Svenska Folkpartiet i Finland r.p. (9): 1 603 575 euroa
Suomen Kristillisdemokraatit r.p. (5): 890 875 euroa
Liike Nyt r.p. (1): 178 175 euroa
Puolueet yhteensä (199): 35 456 825 euroa
Ahvenanmaan maakunnan hallitus: 178 175 euroa
Lisätietoja: hallitussihteeri Heidi Alajoki, p. 0295 160 588, valtioneuvoston kanslia
Yleisradion vuosittainen rahoitus kasvaa yli 600 miljoonaan euroon.
Nuista esimerkiksi ja kansalta ei tartte leikata ollenkaan. Ojalan laskuopin mukaan.
Ulkoministeriö ylitti toimivaltansa – lupasi rahaa Afrikan kehityspankille omin päin.
Ulkoministeriö lähetti kehityspankille ilmoituksen Suomen osallistumisesta pankin pääomankorotukseen sen jälkeen, kun raha-asianvaliokunta oli puoltanut osallistumista. Suomi sitoutui maksamaan vuosina 2021–2028 osakkeista yhteensä yli 29 miljoonaa euroa ja sitoutui vastaamaan reilun 458 miljoonan euron suuruisesta takuupääomasta.
Asiaa ei kuitenkaan käsitelty valtioneuvoston yleisistunnossa.
80% Suomalaisista leikkaisi näistä tuista.
Kyllä kansa tietää.
Äänestä
Kuinka niin ylitti valtuutensa?
Listaamattomien yritysten verotusta kohentamalla ja säätämällä arvonnousuvero saadaan tuollaiset rahat helposti kasaan.
Ulkoministeriö ylitti toimivaltansa – lupasi rahaa Afrikan kehityspankille omin päin.
Luetun ymmärtäminen.
Mitä nyt pitää äänestää? Rahoituskohteita?
Leikattu on.
Kehitysapu on 0.5% bruttokansantuotteesta.
100 eurosta 50 centtä kehitysapuun.
Suomi on riippuvainen ulkomaankaupasta.
Kehitysapu tuo vakautta ja rauhaa maailmantalouteen.
Suurella varmuudella voi sanoa Suomen hyötyvän vakaasta maailmantilanteesta enemmän kuin 0,5%.
Perussuomalaiset ottaisivat riskin, että Suomea hyljeksittäisiin kauppakumppanina.
Entä jos muutkin maat päätyvät Perussuomalaisten teesiin.
Suomen talous romahtaisi.
Ottaisitko sinä velkaa ja maksaisit naapurille, jotta sillä olisi varaa elää leveämmin.
80% Suomalaisista leikkaisi näistä tuista.
Kyllä kansa tietää.
Oma kansa ensin ja niistäkin vain: Suomalaiset.
5 centtiä satasesta.
Onhan se paljon jos ei ole centtiäkään
Sentti kirjoitetaan ässällä.
Tuolla jatkuvalla suomalaisuusmantraa lallattamalla saat suomalaiset kohta inhoamaan suomalaisuuttaan.
Olet jyvällä.
Kuinka paljon on 0.5% palkastasi.
Miksi teet jaottelun ihmisen nimen perusteella?
Mieluummin kannan rasisti-nimeä, kuin kommunisti.
Kananlihalle menisi iho, jos joku sanoisi minua kommunistiksi.
Olen sen verran itserakas, että ensin oma kansa ja sitten vasta "vieraslajit".
Siitä on kuulemma maininta hallitusohjelmassakin.
Tähän on tultu vanhuspalvelujen suhteen!
Siinä on kiitokset hyvinvointi yhteiskunnan rakentamisesta😢😢😢
Eikö päättäjiä hävetä yhtään?
KSML: Kaksi ihmistä löytynyt kuolleena Jyväskylässä – vainajat olivat olleet asunnossa mahdollisesti viikkojen ajan
Äänestä
Naspurit sais hävetä.
Olikin hyvä pääministerin vähän heristellä sormea Orpolle kyselytunnilla kun kokoomus ei aikonut hyväksyä hoitajamitoitusta... Vaikka hoitajia ei kasaan saataisikaan.
Kaukaisilta ulkomailta hoitajia joudutaan houkuttelemaan moniin Euroopan maihin.
Mitenhän heitä saataisiin houkuteltua Suomeen...
https://i.media.fi/incoming/oppayk/8361313.jpg/alternates/FREE_960/8361313.jpg
Tähän on tultu, kyllä päättäjiltä on äly loppunut, tai sitä ei ole ollutkaan.
Äänestä
https://b2545575.smushcdn.com/2545575/wp-content/uploads/2022/03/Stasilista.jpg?lossy=1&strip=1&webp=1
Kuva ei valehtele.
Onko Putinilla kravatti suorassa.
https://www.youtube.com/watch?v=vk71XeaF8hs
Suomi on kehittynyt maa ja koneita löytyy.
Mutta, kiusa se on pienikin kiusa.
Marin ei mahdu miehen kanssa samaan sänkyyn, näkemänsä erojen vuoksi.
Perussuomalaisten tavoitteet ovat puolueen puuhastelua,
joilla ei hallitukseen mennä,
Miksi äänestää puoluetta,joka ei pysty pitämään tavoitteitaan hallituksessa.
Kun saadaan Suomalaisilta leipäjonot pois ja vanhushuolto kuntoon ym,saa nähdä pääseekö vihervassarit enää seuraavaan hallitukseen,hyväksyykö persut heidän arvopohjansa vaalien jälkeen hallitustunnusteliana.Arvopohjia on monenlaisia,ei niitä vihervassarit ja demarit vain määrää,propakandaa ja populismia heillä kyllä näyttää olevan nyt ennen vaaleja.
Miksi Perussuomalaiset ottavat leipäjonot pois? Nälkä on kova köyhällä.
Onko ne haitaksi Perussuomalaisten imagolle,kovaa oikeistopolitiikkaa.
Arvopohja pitää olla realistinen ei rasistinen.
Hallitusta ei kukaan Suomessa tee vain yksipuolue.
Perussuomalaisilla on ovi raollaan vain toiseen oikeistopuolueeseen, heilläkin on erinäkemys maahanmuutosta,ilmastosta,rasitisuudesta.
Ne ovat Perussuomalaisten pääteemat,jotka ovat äärifasistisenrasistisenoikeistolaistaäärikantaa.
Kumpi nöyrtyy?
Kysy aina suvakeilta ym.
KUKA MAKSAA?
kas tuossa pankkisiirto, paljonko maksat kuukaudessa omalta tililtäsi, toki veroissahan myös maksetaan, tuskin jopolla ajava rastatukka joka lässyttää koskaan on töissä käynyt.
Alkavat persuilla hampaat narskua ja rystyset olla valkoisina jännityksestä kun vaalivuosi on alkanut ja arvokeskustelu käynnistynyt.
Eli rastatukalla ja maanisella rasistilla on jotain yhteistä 😄
Rastahiukset ovat olleet out jo muutamia vuosia.
Et taida olla aivan kartalla muistakaan asioista.
Asiasta et hyvä lapsi mitään muuta sitten ymmärräkkään.
https://youtu.be/quhNej6IPpY
Halla-aho kun puhuu, kaikki kuuntelee.
Oikeisto kuppaa kaikki rahat omiin taskuihinsa. Leikkaavat leikkaamasta päästyään omien taskujen täyttämiseksi. Kuppaavat koko kansan hengiltä.
Niin. Se on arvotonta ja armotonta toimintaa.
Sivistynyt henkilö muistaa neljännen käskyn ja hyvät tavat.
Isänsä hautajaiset, kuuluvat vanhempiensa kunnioitukseen.
Rikkaan mielestä rikkaus kuuluu vain rikkaille.
Korruption ja mädännäisyyden seuraukset alkavat räpsimään poliitikoita sormille.
Hetero tulee kreikan kielen sanasta heteros[1] ja sillä tarkoitetaan arkikielessä yleensä heteroseksuaalia henkilöä eli henkilöä, jonka seksuaaliset ja romanttiset mielihalut kohdistuvat eri sukupuolen edustajaan mitä itse on
Ja jos tädillä olisi telaketjut ja tykkitorni, niin täti olisi panssarivaunu.
Arvopohja ei ole yhtenevä perspohjukan kanssa.
Keskustelulle ei ole syytä rakentaa rasistista arvopohjaa. Korona-ajan Suomessa ovat nuoret voineet kokea osattomuutta tai syrjäytymistä. Ja oirehtivat siksi.
Laittomien huumausaineiden käyttöhuoneiden yhteyteen voitaisiin rakentaa myös väkivaltaa käyttämällä oirehtivien nuorten tilat, jossa heillä olisi 24/7 keskusteluapua tarjolla. Ja suolaiset sekä makeat purtavat, kylmät ja kuumat juomat, pleikkari, leffoja ja oleilutilat.
Nyt on tärkeää, että päästään jalkautumaan kentällä missä oirehtimista ilmenee ja tarjotaan keskustelua. Lehdissä on ollut juttua siitä kuinka henkilöt ovat käyneet ulkomailla laittomien päihteidenkäytön huoneessa, kun heillä on ollut vaikeaa.
Huumeenkäyttäjillä on varmaan jokin vastaava geenivirhe, kuin alkoholisteilla. Ei täysjärkinen fiksu ihminen tarvitse jatkuvasti sekoittaa pääkoppaansa millään aineilla.
Millä itse sekoitat....joskus.
Perussuomalaisten ja Hallituksen arvopohja ei kohtaa.