Pieleen meni tämäkin kepululi investointi. Ei yhtään toimeksiantoa, eikä kukaan halua koskea pitkällä aisallakaan.
https://yle.fi/a/74-20012171
https://yle.fi/a/74-20012171
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ROSATOM-FENNOVOIMA ei ole ainoa kepun täystuhoprojekti
Soten kanssa vaan myös Talvivaaran jäteputki
https://m.facebook.com/profile.php?id=100069353712454&sk=about&_rdr
Minun mielestäni Fortumin jätti- investoinnit sekä Uniperiin, että erääseen naapurimaahan olivat suurvirhe.
Ai Inksassa vai!?
Ei ole ensimmäinen ratahanke, mikä menee vituiksi.
"Keskustan siltarumpusuhmurointi kävi kalliiksi: Kymmeniä miljoonia veroeuroja hassattiin junarataan, jota ei enää koskaan käytetä"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201708252200348182
Aisa asuu siellä ja sen vuoksi kaikki siellä märkänee käsiin.
Kepu on tuhonnut maaseudun laittamalla sen turhien rakennelmien alle.
Kun oikeasti tuota hanketta tutkii, niin tuskinpa oli erityisesti Keskustan hanke. Esimerkiksi rahoitus:
"Kouvolan kaupunki käyttää rautatie- ja maantieterminaaliin 28 miljoonaa euroa. Lisäksi EU on myöntänyt RR-terminaaliin yhdeksän miljoonaa ja valtio 4,4 miljoonaa euroa."
Alunperin ajatuksena oli Kiinasta tulevat rautatiekuljetukset, sen jälkeen Venäjältä. Eli tätä on ajateltu ensisijaisesti bisneksenä. Ei aluepolitiikkana aluepolitiikan takia, jos sellaista asennetta edes on todellisuudessa olemassa; aluepolitiikkahan on hyvin monipuolista Suomen ja suomalaisten tukemista.
Höpö Höpö, täysin kepulaisten siltarumpuryssimistä. Kova kepulainen Härkönen vaati aikoinaan Vuosaaren sataman hajasijoittamista ja Härkösen mukaan se olisi pitänyt rakentaa Inarin järveen! Väyrysen sekopää vaatii radan rakentamista jäämereltä etelään.. Siinä menisi myös rahat täysin hukkaan. Kiinalaiset sanoitui irti koillisväylä hankkeesta ryssien vuoksi.
Jaa. Ylen uutisen mukaan näyttäisi Kouvolan hankkeelta. Ja viimeisen päälle bisnekseltä, joka olisi voinut ilman sotaa onnistua äärimmäisen hyvin.
Inkeroisten terminaalia ei olisi koskaan pitänyt rakentaa. Koska on rakennettu on päätöksentikijät laitettava vastuuseen. Aisalla on työnnettävä oikeuteen julkisten varojen tuhoamisesta tuomittavaksi.