Onni se on tämäkin

Anonyymi-ap

Tässä onnen lajissa en ole itse hyvä.Herään tänään näen maailman hegitän terveyden kanssa p olen olemassa,tänään 12.01 joka ei ole juhlapäivä eikä mitään tapahdu se on vain se tämä päivä.

2

168

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      12.1.23. Tässä päivässä olen minäkin,hengitän ja olen.Aamun virkkuna illan torkkuna.Söin lounaan ja sitä sulatelen .matkaan lähden tuonne sateiselle, märälle talviselle tielle,tulettaa ajatuksiani,päätäni.Omaa aikaa, rauhaani. On myös puhelin tänään äänetön.Lepo päiväni kaikesta..Kun aktiviteettiä on maanantai,tiistai,keskivikko, torstai siis ei mitään .Huomenna perjantai taas aktivitetiä.Lauantai ja sunnuntai normaalit päivät.kuten kaikilla muillakin. Siivoan ,saunassa käyn kerrostalon sauna vuorolla. Lueskelen kirjoja ja katson Tv kuin ulkoilen yksin. Itä-Helsinki Vanha nainen. Elämä on tässä ja nyt.

      • Anonyymi

        Saisinpa rauhan ja ymmärryksen nähdä asiat noin, ehkä sitten vanhempana...
        Nyt 53 - vuotiaana miehenä kaikki tuntu olevan ohi, ei ole oikein mitään odotettavaa tulevaisuudelta. Haluaisin nähdä iloa ja naurua, onnellisuutta ja mielekästä tekemistä tietysti. Ja rahaa sen verran, että voisi nauttia elämästä aika ajoin kaikilla mukavuuksilla.

        Sairastuin yllättäen vuonna 2021 (edelleen sairaslomalla) ja pieleen meni bisnekset ja firma, ulosottomies kintereillä, vie tililtä kaikki "ylimääräiset" - pienen sairaspäivärahan sentään saa pitää.

        Avioliitto vielä juuri ja juuri kasassa, pelkään että vaimo on "säälistä" vielä yhdessä, pelkään että infarkti saattaa uusiutua ja joudun irroittamaan nykyisestä elämästä joka siis ohuen langan varassa vielä roikkuu kiinni minussa. Kaverit ei enää soittele, pelkäävät kai että joutuvat kuuntelemaan valitusta (eivät joutuisi) Koska olen hammasta purren pitänyt kiinni siitä, että kaikki kulissit eivät kaatuisi. Mutta ehkä se kamelin selkä tästä katkeaa, eikä sitä välttämättä edes ymmärrä, kun se tapahtuu - ihmisen mieli kun ei kaikkea kestä, eikä etenkään tätä teeskentelyä, että yrittää olla pirteä ja reipas. Ajokorttikin otettiin pois..... Pääosin teatteria, vaimon ja lasten takia tämä pirteys ja reippaus.
        En oikein kelpaa enää mihinkään, tekisi mieli luovuttaa. Mutta sitten asiat menee vielä hullummaksi - kai sitä voisi hukuttaa murheensa kapakassa, ja näin varmistaa esim. avioeron tms.
        Elämän iloja niin kaipaan, sitä että oli tilillä (ja taskussa aina valmiina muutama ylimääräinen toimintatonni, jolla saatettiin lähteä vaimon kanssa äkkiä vaikka Budapestiin tai Roomaan viikonlopuksi, nauttia elämästä, auringosta, hyvästä ruuasta ja viinistä...
        Pelkään että ei tule tapahtumaan enää - mutta haaveilen siitä silti, etenkin kun katsoo noita Kallion loskaisia katuja, harmaata ja märkää.
        Mutta ei kai sitä sovi luopua toivosta kuitenkaan, tämähän on vain väliaikaista - kaikki loppuu kuitenkin aikanaan, eihän tämä niin vakavaa ole. Viikonloppuna sukulaisimiehen hautajaiset, ei piristävää ohjelmaa mutta antaa muistukkeen siitä, että ei täällä loputtomiin tarvitse heilua, se on oudolla tavalla hyvin lohduttava ajatus.
        Kaikkea hyvää kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2147
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      368
      1293
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      32
      1226
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1068
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      156
      1010
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      876
    7. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      772
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      62
      741
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      692
    Aihe