Tässä onnen lajissa en ole itse hyvä.Herään tänään näen maailman hegitän terveyden kanssa p olen olemassa,tänään 12.01 joka ei ole juhlapäivä eikä mitään tapahdu se on vain se tämä päivä.
Onni se on tämäkin
2
95
Vastaukset
- Anonyymi
12.1.23. Tässä päivässä olen minäkin,hengitän ja olen.Aamun virkkuna illan torkkuna.Söin lounaan ja sitä sulatelen .matkaan lähden tuonne sateiselle, märälle talviselle tielle,tulettaa ajatuksiani,päätäni.Omaa aikaa, rauhaani. On myös puhelin tänään äänetön.Lepo päiväni kaikesta..Kun aktiviteettiä on maanantai,tiistai,keskivikko, torstai siis ei mitään .Huomenna perjantai taas aktivitetiä.Lauantai ja sunnuntai normaalit päivät.kuten kaikilla muillakin. Siivoan ,saunassa käyn kerrostalon sauna vuorolla. Lueskelen kirjoja ja katson Tv kuin ulkoilen yksin. Itä-Helsinki Vanha nainen. Elämä on tässä ja nyt.
- Anonyymi
Saisinpa rauhan ja ymmärryksen nähdä asiat noin, ehkä sitten vanhempana...
Nyt 53 - vuotiaana miehenä kaikki tuntu olevan ohi, ei ole oikein mitään odotettavaa tulevaisuudelta. Haluaisin nähdä iloa ja naurua, onnellisuutta ja mielekästä tekemistä tietysti. Ja rahaa sen verran, että voisi nauttia elämästä aika ajoin kaikilla mukavuuksilla.
Sairastuin yllättäen vuonna 2021 (edelleen sairaslomalla) ja pieleen meni bisnekset ja firma, ulosottomies kintereillä, vie tililtä kaikki "ylimääräiset" - pienen sairaspäivärahan sentään saa pitää.
Avioliitto vielä juuri ja juuri kasassa, pelkään että vaimo on "säälistä" vielä yhdessä, pelkään että infarkti saattaa uusiutua ja joudun irroittamaan nykyisestä elämästä joka siis ohuen langan varassa vielä roikkuu kiinni minussa. Kaverit ei enää soittele, pelkäävät kai että joutuvat kuuntelemaan valitusta (eivät joutuisi) Koska olen hammasta purren pitänyt kiinni siitä, että kaikki kulissit eivät kaatuisi. Mutta ehkä se kamelin selkä tästä katkeaa, eikä sitä välttämättä edes ymmärrä, kun se tapahtuu - ihmisen mieli kun ei kaikkea kestä, eikä etenkään tätä teeskentelyä, että yrittää olla pirteä ja reipas. Ajokorttikin otettiin pois..... Pääosin teatteria, vaimon ja lasten takia tämä pirteys ja reippaus.
En oikein kelpaa enää mihinkään, tekisi mieli luovuttaa. Mutta sitten asiat menee vielä hullummaksi - kai sitä voisi hukuttaa murheensa kapakassa, ja näin varmistaa esim. avioeron tms.
Elämän iloja niin kaipaan, sitä että oli tilillä (ja taskussa aina valmiina muutama ylimääräinen toimintatonni, jolla saatettiin lähteä vaimon kanssa äkkiä vaikka Budapestiin tai Roomaan viikonlopuksi, nauttia elämästä, auringosta, hyvästä ruuasta ja viinistä...
Pelkään että ei tule tapahtumaan enää - mutta haaveilen siitä silti, etenkin kun katsoo noita Kallion loskaisia katuja, harmaata ja märkää.
Mutta ei kai sitä sovi luopua toivosta kuitenkaan, tämähän on vain väliaikaista - kaikki loppuu kuitenkin aikanaan, eihän tämä niin vakavaa ole. Viikonloppuna sukulaisimiehen hautajaiset, ei piristävää ohjelmaa mutta antaa muistukkeen siitä, että ei täällä loputtomiin tarvitse heilua, se on oudolla tavalla hyvin lohduttava ajatus.
Kaikkea hyvää kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 134357
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831649Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2641488Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731465Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2371351Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121130Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341080Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079- 931024
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65993