Tässä onnen lajissa en ole itse hyvä.Herään tänään näen maailman hegitän terveyden kanssa p olen olemassa,tänään 12.01 joka ei ole juhlapäivä eikä mitään tapahdu se on vain se tämä päivä.
Onni se on tämäkin
2
167
Vastaukset
- Anonyymi
12.1.23. Tässä päivässä olen minäkin,hengitän ja olen.Aamun virkkuna illan torkkuna.Söin lounaan ja sitä sulatelen .matkaan lähden tuonne sateiselle, märälle talviselle tielle,tulettaa ajatuksiani,päätäni.Omaa aikaa, rauhaani. On myös puhelin tänään äänetön.Lepo päiväni kaikesta..Kun aktiviteettiä on maanantai,tiistai,keskivikko, torstai siis ei mitään .Huomenna perjantai taas aktivitetiä.Lauantai ja sunnuntai normaalit päivät.kuten kaikilla muillakin. Siivoan ,saunassa käyn kerrostalon sauna vuorolla. Lueskelen kirjoja ja katson Tv kuin ulkoilen yksin. Itä-Helsinki Vanha nainen. Elämä on tässä ja nyt.
- Anonyymi
Saisinpa rauhan ja ymmärryksen nähdä asiat noin, ehkä sitten vanhempana...
Nyt 53 - vuotiaana miehenä kaikki tuntu olevan ohi, ei ole oikein mitään odotettavaa tulevaisuudelta. Haluaisin nähdä iloa ja naurua, onnellisuutta ja mielekästä tekemistä tietysti. Ja rahaa sen verran, että voisi nauttia elämästä aika ajoin kaikilla mukavuuksilla.
Sairastuin yllättäen vuonna 2021 (edelleen sairaslomalla) ja pieleen meni bisnekset ja firma, ulosottomies kintereillä, vie tililtä kaikki "ylimääräiset" - pienen sairaspäivärahan sentään saa pitää.
Avioliitto vielä juuri ja juuri kasassa, pelkään että vaimo on "säälistä" vielä yhdessä, pelkään että infarkti saattaa uusiutua ja joudun irroittamaan nykyisestä elämästä joka siis ohuen langan varassa vielä roikkuu kiinni minussa. Kaverit ei enää soittele, pelkäävät kai että joutuvat kuuntelemaan valitusta (eivät joutuisi) Koska olen hammasta purren pitänyt kiinni siitä, että kaikki kulissit eivät kaatuisi. Mutta ehkä se kamelin selkä tästä katkeaa, eikä sitä välttämättä edes ymmärrä, kun se tapahtuu - ihmisen mieli kun ei kaikkea kestä, eikä etenkään tätä teeskentelyä, että yrittää olla pirteä ja reipas. Ajokorttikin otettiin pois..... Pääosin teatteria, vaimon ja lasten takia tämä pirteys ja reippaus.
En oikein kelpaa enää mihinkään, tekisi mieli luovuttaa. Mutta sitten asiat menee vielä hullummaksi - kai sitä voisi hukuttaa murheensa kapakassa, ja näin varmistaa esim. avioeron tms.
Elämän iloja niin kaipaan, sitä että oli tilillä (ja taskussa aina valmiina muutama ylimääräinen toimintatonni, jolla saatettiin lähteä vaimon kanssa äkkiä vaikka Budapestiin tai Roomaan viikonlopuksi, nauttia elämästä, auringosta, hyvästä ruuasta ja viinistä...
Pelkään että ei tule tapahtumaan enää - mutta haaveilen siitä silti, etenkin kun katsoo noita Kallion loskaisia katuja, harmaata ja märkää.
Mutta ei kai sitä sovi luopua toivosta kuitenkaan, tämähän on vain väliaikaista - kaikki loppuu kuitenkin aikanaan, eihän tämä niin vakavaa ole. Viikonloppuna sukulaisimiehen hautajaiset, ei piristävää ohjelmaa mutta antaa muistukkeen siitä, että ei täällä loputtomiin tarvitse heilua, se on oudolla tavalla hyvin lohduttava ajatus.
Kaikkea hyvää kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5611923- 92934
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2757Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 69718
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74658- 65553