Taksikuskeista siviilipoliiseja

Anonyymi-ap

Osa taksikuskeista voisi toimia ns. liikennepoliiseina. Heille annettaisiin valtion varoista viritettyä ja erittäin nopeita autoja taksiajon. Niissä olisi vain taksitunnus ja hälytysvalot piilotettu. Eli ne olisi ne. siviiliautoja. Taksikuskeille voisi antaa 100e per sakotettava. Eli he saisivat siitä hyvää proviikkaa normaali palkan päälle. Kuskeilla olisi takaa-ajo ja pidätys oikeus myös. Aseistus sama kuin poliisilla muutenkin eli pistooli, sumutin, etälamautin, käsiraudat jne. Tällä tavoin saataisiin ylinopeutta ajavat kuriin.

11

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä laitoksesta olet karannut, jos saapi kysyä?

    • Anonyymi

      Kannatetaan! Rupeisin heti. Pelkkä taksiajo ei ole tuottoisaa Sipilän hallituksen uuden taksilain takia. Olen ajanut 10v taksia. Sipilän Juha vei kannattavuutta reippaasti.

      • Anonyymi

        Taksithan tuuraa jo järjestyksevalvojaa, ritari ässää sekä kylän juoruämmiä.


    • Anonyymi

      Toi johtaisi siihen, että sakotettaisiin sen takia, että saadaan itselle taksityön lisäksi jätti provikat sakotettavista. Mikäli joku taksikuski sakottaa 10 ihmistä päivässä, mikä ihan helppoa ja tolla 100e per sakotettava tulisi päivässä jo 1000e. Viisi kertaa viikossa, kun ajaa se tekee 5000e viikko ja 20000e kk. En kyllä kannata.

      • Anonyymi

        Miksi et kannata? Olisitko kateellinen taksikuskien jättituloille?


    • Anonyymi

      Poliisi voisi aivan hyvin ajaa rauhallisina aikoina taksikeikkaa.

    • Anonyymi

      Niistä korkeista pakutakseistakin saisi ratapelejä. Äärimmäisen kova jousitus ja iskunvaimennin. Jäykät vakaajat ja puslat. Poikittainen tuki jousien väliin. Kokoomuslainen ferrarikuskikin olisi ihmeissään, kun korkea taksi menisi mutkissa kovempaa. Esim lykätään taksiin viritetty 8l 2000hv kone.

      • Anonyymi

        Kaikki maksettaisiin verovaroista eli nämä auton päivitykset olisi kuskeille ilmaiset. Rahaa tähän saadaan lopettamalla ulkomaan kehitysapu.


    • Anonyymi

      No tollasella korkealla jollain 12-paikkaisella taksipakulla olisi kiva ottaa 360 km/h.

    • Anonyymi

      No olis kyl.👏🇫🇮

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      34
      6625
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5232
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4815
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4639
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      71
      4495
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4037
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      147
      3951
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3530
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3337
    Aihe