Kannattaako

Anonyymi-ap

Miten on , kannattaako ostaa 80 luvulla rakennettua puupintaista omakotitaloa. Kauanko esim putket kestää

14

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu enemmänkin onko talossa valesokkeli,jos on niin on tärkeää että talo on rakennettu riittävän korkealle ja kallistukset ja sala'-ojat ulkopuolella kunnossa,silloin kyllä tohtii

    • Anonyymi

      Rahattoman ei kannata

    • Anonyymi

      Ja jos on hiiriä ullakolla ja syöneet sähköjohtoja

    • Anonyymi

      80-luvulla oli vielä sähkömiehiä.Johdot vedettiin suojaputkiin,nykyään mmj.tä vedellään sikinsokin ,harvakseltaan edes kiinnitetään,ennemmin rotat näitä järsii.
      80-luvulla rakennustarkastus Ilmajoella ei ole ollut ajan tasalla,varsinkin kun katsoo esim.Seppälän alueen rakennuksia jotka rakennettu aivan liian alhaalle,keväisin pintavedet makaa pihassa ja rakennusta vasten koska ei saada kaatoja,parin murskekuorman säästäminen ja väärä korkeusasemointi harmittaa lopun ikää.

    • Anonyymi

      Onko tehty lopputarkastusta?tuskin on valvottu muutenkaan.Vaan eipähän nuilla valvojien ja rak tarkastajien allekirjotuksilla ole mitään virkaa kun eivät ole vastuussa mistään.Se on tuurinpeliä ostaa vanhempi talo kun uudetkin tehty miten sattuu.Kun tekee itse niin tietää ja tuntee talonsa.

    • Anonyymi

      Vain seksi perussuomalaisten kanssa on hyväksyttävää

      • Anonyymi

        Poikien kesken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poikien kesken?

        Meillä piisaa naisia ja paljon


    • Anonyymi

      Jeo talot 1980 luvulta on laadukkaita

    • Anonyymi

      Jos vanhaa havittelee niin katseen voi huolella kääntää 50- luvun taloihin paremmin kuin 70 - 80 varsinkin jos uusittu ikkunat ja tehty oikein lisäeristys.

    • Anonyymi

      Vnhoissa taloissa, hormit, viemärit, vesiputket, lämmitys putket ja lämmitys järjestelmä, ynnä katton kunto, ja toki, perustukset. nämä kun ok, niin mikä ettei talo kaupoille.

    • Anonyymi

      Onko ne karhitien kämpät miltä ajalta. Sielä kai tulossa myyntiin

      • Anonyymi

        Karhitiellä vanhoja ja laskevat vedet taloja kohti


    • Anonyymi

      Keskustalla on massia mitä jakaa SDP”lle

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2342
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      30
      1659
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1433
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1422
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      132
      1095
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      891
    9. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      30
      879
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      15
      789
    Aihe