Kannattaako

Anonyymi-ap

Miten on , kannattaako ostaa 80 luvulla rakennettua puupintaista omakotitaloa. Kauanko esim putket kestää

14

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu enemmänkin onko talossa valesokkeli,jos on niin on tärkeää että talo on rakennettu riittävän korkealle ja kallistukset ja sala'-ojat ulkopuolella kunnossa,silloin kyllä tohtii

    • Anonyymi

      Rahattoman ei kannata

    • Anonyymi

      Ja jos on hiiriä ullakolla ja syöneet sähköjohtoja

    • Anonyymi

      80-luvulla oli vielä sähkömiehiä.Johdot vedettiin suojaputkiin,nykyään mmj.tä vedellään sikinsokin ,harvakseltaan edes kiinnitetään,ennemmin rotat näitä järsii.
      80-luvulla rakennustarkastus Ilmajoella ei ole ollut ajan tasalla,varsinkin kun katsoo esim.Seppälän alueen rakennuksia jotka rakennettu aivan liian alhaalle,keväisin pintavedet makaa pihassa ja rakennusta vasten koska ei saada kaatoja,parin murskekuorman säästäminen ja väärä korkeusasemointi harmittaa lopun ikää.

    • Anonyymi

      Onko tehty lopputarkastusta?tuskin on valvottu muutenkaan.Vaan eipähän nuilla valvojien ja rak tarkastajien allekirjotuksilla ole mitään virkaa kun eivät ole vastuussa mistään.Se on tuurinpeliä ostaa vanhempi talo kun uudetkin tehty miten sattuu.Kun tekee itse niin tietää ja tuntee talonsa.

    • Anonyymi

      Vain seksi perussuomalaisten kanssa on hyväksyttävää

      • Anonyymi

        Poikien kesken?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poikien kesken?

        Meillä piisaa naisia ja paljon


    • Anonyymi

      Jeo talot 1980 luvulta on laadukkaita

    • Anonyymi

      Jos vanhaa havittelee niin katseen voi huolella kääntää 50- luvun taloihin paremmin kuin 70 - 80 varsinkin jos uusittu ikkunat ja tehty oikein lisäeristys.

    • Anonyymi

      Vnhoissa taloissa, hormit, viemärit, vesiputket, lämmitys putket ja lämmitys järjestelmä, ynnä katton kunto, ja toki, perustukset. nämä kun ok, niin mikä ettei talo kaupoille.

    • Anonyymi

      Onko ne karhitien kämpät miltä ajalta. Sielä kai tulossa myyntiin

      • Anonyymi

        Karhitiellä vanhoja ja laskevat vedet taloja kohti


    • Anonyymi

      Keskustalla on massia mitä jakaa SDP”lle

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe