https://yle.fi/a/74-20013231?origin=rss
nostamma luvun tuhansiin niin maa muuttukoon
Suomesta on karkotettu keskimäärin sata ihmistä vuodessa rikosten takia
23
128
Vastaukset
- Anonyymi
ja Ylen hyysäri akkojen juttu asiasta on luonnollisesti se että ei saa karkoittaa kun voi olla kotimaassa vaarallista
- Anonyymi
Vaarallista on ainakin Ruotsissa, kun pommit räjähtelee joka päivä.
- Anonyymi
Se on vaan jäävuoren huippu!
Eikä tämä estä mitenkään kehitysmaanuslimeiden populaation holtitonta kasvua! - Anonyymi
Karkotettujen määrää voisi tosiaan nostaa sen verran, että myös rikolliset persut juopot rasistit karkotettaisiin, mieluusti Siperiaan.
- Anonyymi
Ja sana jäi pois, siis rikolliset persut ja juopot rasistit. Voivat joskus tietysti olla yksi ja sama henkilö, mutta eivät läheskään aina.
"...nostamma luvun tuhansiin niin maa muuttukoon..."
Meinaatkos alkaa itse tekemään niitä rikoksia?
Kummallista logiikkaa täällä. Ajattelevan ihmisen mielestä on vain hyvä asia, jos maahanmuuttaja ei syyllisty rikoksiin, jolloin häntä ei myöskään ole tarvetta karkottaa.
Ihmettelee, Moktar. ;)Anonyymi
18.01.2023 12:58
sinä mokagubta se jaksat päätä aukoa viesteille jotka olet kirjoittanut itse?
Naarataan vartti ;)- Anonyymi
Jospa avaaja ei ole koskaan käynyt ulkomailla, tai ainakaan Latvian Superalkoa kauempana, joten toivoo tulevansa karkotetuksi esim Pohjois-Italiaan.
Epätoivoisilla ja syrjäytyneillä ihmisillä on toiveita, jotka meistä muista saattavat tuntua tosiaankin oudoille. Anonyymi kirjoitti:
Jospa avaaja ei ole koskaan käynyt ulkomailla, tai ainakaan Latvian Superalkoa kauempana, joten toivoo tulevansa karkotetuksi esim Pohjois-Italiaan.
Epätoivoisilla ja syrjäytyneillä ihmisillä on toiveita, jotka meistä muista saattavat tuntua tosiaankin oudoille."... ainakaan Latvian Superalkoa kauempana...".
Superalko on kylläkin virolainen viinakauppa. ;)- Anonyymi
Moktar.Gubta kirjoitti:
"... ainakaan Latvian Superalkoa kauempana...".
Superalko on kylläkin virolainen viinakauppa. ;)Asiantuntija ja pitkäaikainen, isoja ostoksia tekevä asiakas, antoi heti vastauksen siihen, missä on oikeasti Superalko.
Anonyymi kirjoitti:
Asiantuntija ja pitkäaikainen, isoja ostoksia tekevä asiakas, antoi heti vastauksen siihen, missä on oikeasti Superalko.
Jos on käynyt Tallinnassa ja noussut laivasta maihin, pitää olla synnynnäinen puusilmä, jos ei samalla tule nähneeksi Superalkon kauppaa.
Nauretaan vartti. ;)Moktar.Gubta kirjoitti:
Jos on käynyt Tallinnassa ja noussut laivasta maihin, pitää olla synnynnäinen puusilmä, jos ei samalla tule nähneeksi Superalkon kauppaa.
Nauretaan vartti. ;)PS. Sinäkö se et ole käynyt Latviaa kauempana?
Nauretaan toinenkin vartti. ;)- Anonyymi
Punikit kovia ihmettelemään
- Anonyymi
Ne on näitä EU-laisia, joita maamme on pullollaan: "Hurja löytö kahdesta ajoneuvosta: Tallinnan satamassa takavarikoitiin valtava kasa Suomesta varastettua tavaraa
Viron poliisi on pidättänyt viisi henkilöä, joiden ajoneuvoista löytyi kasoittain varastetuksi epäiltyjä työkaluja."
Katso, löytyykö työkalusi näiden joukosta!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5f1e0ea2-4df3-4a63-bd4a-8575793ac527"Katso, löytyykö työkalusi näiden joukosta!"
Näiltä maahanmuuttovastaisiltako sinä tätä kyselet? Eikös se ole kovin turhaa?
Tuskinpa niiltä muita omia työkaluja löytyykään kuin kaljapullon avaaja ja reinot. Ei niitä yleensä varasteta.
Nauretaan vartti. ;)- Anonyymi
Moktar.Gubta kirjoitti:
"Katso, löytyykö työkalusi näiden joukosta!"
Näiltä maahanmuuttovastaisiltako sinä tätä kyselet? Eikös se ole kovin turhaa?
Tuskinpa niiltä muita omia työkaluja löytyykään kuin kaljapullon avaaja ja reinot. Ei niitä yleensä varasteta.
Nauretaan vartti. ;)MG kertoilee täällä, minkälaisia tavaroita sen juopporingissä olevilta kavereita löytyy.
Kun on käynyt Tallinnan Superalkossa, ja kaikki rahat siellä käyttänyt ja matkatavarat hukattu, niin eihän MG ja sen kavereille enää muuta olekaan kuin korkinavaaja ja reinot. Anonyymi kirjoitti:
MG kertoilee täällä, minkälaisia tavaroita sen juopporingissä olevilta kavereita löytyy.
Kun on käynyt Tallinnan Superalkossa, ja kaikki rahat siellä käyttänyt ja matkatavarat hukattu, niin eihän MG ja sen kavereille enää muuta olekaan kuin korkinavaaja ja reinot.Älä nyt noin pienestä polta päreitäsi. Katsoitkos tarkkaan sitä Iltalehden kuvaa?
Minun mielestäni kuvassa siinä rupisen kesärenkaan vieressä näyttäisi olevan tekarit. Ota yhteyttä poliisin, jospa ne olisivat ne sinun kadottamasi.
Terveisin, Moktar. ;)
- Anonyymi
pitää luoda uunituspaikat , jätteenpolttolaitokset voisivat käydä , ei rikollissilla ole arvoa , ei edes ihmisarvoa 😠😠😠
- Anonyymi
Ja työttömiä 9e tunti uunittamaan, vai tarvittaisiinko työperäistä maahanmuuttoa, esim Saksasta?
- Anonyymi
En kyllä usko. Tämä juttu on tehty vain tyynnyttämään tiettyjä kansanosia.
- Anonyymi
10000 vuodessa hyvä tahti
- Anonyymi
Suomessa on kaikki niin vinsallaan kun vain voi olla, sote ei pysty hoitamaan muuta kuin palkanmaksun johtajille kunnolla, työntekijät monessa kunnassa vailla palkkojaan sarastian toimimattomuuden vuoksi. Hoitojonot leikkauksissa, hammashoidossa, lapset ei pääse koulussa terveystarkastuksiin, vanhukset eivät saa hoitoa, ei laitoksia ,kotihoito ei hoida edes 90v sokeita vaan mielivaltaisesti jätetään oman onnensa nojaan, heitteille . Koulu ei pysty opettemaan sekopäisiä lapsia, joiden vanhemmat ovat jättäneet kurinpidon ja kasvatuksen tekemättä, Huumeidenkäyttö lisääntyy räjähdysmäisesti, Mielisairaita paljon jotka eivät tule hoidetuksi. väkivaltarikokset jokapäiväisiä, paljon kuolemia suomessa. Maahanmuuttajat velloo tekemättä mitään elämisensä eteen valtion kustannuksilla jotka ovat merkittävämenoerä ollut jo vuosien ajan. KULUT MAAHANMUUTTAJILLE ON SUHTEETTOMAN SUURI VERRATTUNA SIIHEN MITÄ HEIDÄN VEROTULONSAJA ja se lisääntyy vuosi vuodelta, ei niin että se porukka istu kaljoilla ja kauppakeskuksissa, Suomi ei poista täällä luvattomasti olijoita, ei rikoksen tekijöitä, poliisit aivan työssä turhautuneita kun kaverit taas kaduilla rötöstelee ja myy humeita.
- Anonyymi
karkotuspäätös vai karkotettu maasta 🤔 tällä pelattu tilastoissa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisen keho ei ole miehen oikeus
Miesten seksuaalisten tarpeiden täyttäminen ei ole naisten tai yhteiskunnan velvollisuus. Seksi ei ole kenenkään oikeus. https://www.hs.fi/mielipide/a2391785Pelkäsin Sinua
Nainen, siksi pakenin eikä meistä koskaan tullut mitään 😓. Pidin liikaa sinusta, niin siksi pelkäsin. Tiedän että meistä olisi tullut jotakin hyvää j40866Naiset tulleet liiankin itsenäiseksi
Naisten asema on Suomessa yliarvostettua ja tämän kyllä huomaa naisten käyttäytymisestä.369759Hyvää iltaa
Onko tullut edistymistä kaivattunsa kanssa? Tämä kysymys erityisesti yhdelle miehelle täällä. :)88690Erdogan haluaisi Suomen nyt Natoon
Tuokin ukkeli on melkoinen tuuliviiri. Vielä muutama päivä oli ihan eri mieltä kuin tänään. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009358534.html "Turki323682- 49680
Jos nainen et olisi tuollainen mörökölli
Meistä olisi tullut vähintäänkin hyvät ystävät. Taidat suhtautua kaikkeen liian vakavasti, mietit liikaa ja rakennat itsellesi henkisen umpikujan.42663Ikuisuusaihe yön pimeiden tuntien mausteeksi
Kuka nyt sitten on koijannut, ketä ja miten, se on aina hyvä debatin paikka. Ei ne miehetkään puhtaita pulmusia tuolla saralla ole, siksi kummeksuttaa166634