Hyvä uusi koirapuisto, vai onko sittenkään?

Anonyymi-ap

Vihdoin valmistui uusi hieno koirapuisto Okuun. On isoille koirille oma ja pienille oma aitaus. Mutta missä koirat? Olemme muutamana päivänä siellä pyörähdetty, mutta näyttää puisto olevan tosi vähällä käytöllä jäljistä päätellen. Onko puistolla käyttöä vai onko Okulaiset koiranomistajatkin sisäpiirissä? Että käydään puistossa vain kaverikoirien kesken? Ei edes koirapuisto FB ryhmäkään ole aktiiinnen.

17

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse en täällä menisi enää edes koirapuistoon. Täällä on niin negatiivinen tunnelma ja selän takana haukutaan ihmisistä koiriin ja taloihin, että äkkiseltään en kuvottavampaa ilmapiiriä tästä maasta keksi. Työni puolesta joutunut matkustamaan pitkin Suomea. Tämä kahden vuoden pysähdys riitti.

      • Anonyymi

        Myrkyttäjä vapaalla eläinten lopetusaineet kadoksissa?


    • Anonyymi

      Eräällä pariskunnalla oli saksapaimen koira irti kaupunki alueella. Eikös nämä koirapuistot olisi olleet niitä vapaana pitopaikkoja?

      • Anonyymi

        Joo saksa paimenet eli GSD o tosi hottei ainaki urokset


    • Anonyymi

      Kuka uskaltautuu puistoon ?? Myrkytysvaara on ilmeinen missä vaan muualla niin puisto on loistava pistää syöttejä ympäriinsä..

      Oman koirani sai lääkäri virvoitettua elävien kirjoihin, hänellä oli vahva epäily myrkystä koiran oireiden pohjalla. Onneksi lääkitys tepsi ja sain pitää Ressun luonani, läheltä liippasi ettei parivuotias koirani muuttunut enkeliksi.
      Nyt pelottaa lenkkeily ja liikkuminen ulkona koirani kanssa, silmä kovana saa seurata ettei Ressun nokkaan puutu ylimääräistä.

      Puistoon en mene hinnalla millään, Ressu on mökillä irti ja nauttii elosta täysin siemauksin terveenä ja iloisena.

      • Anonyymi

        Sama juttu, meijän koira sai xylitolia jonkun lihapalan sisällä tien vierestä, koirastani olisi tullut enkeli myös jos ei eläinlääkäriin ei olisi päässyt nopeasti. Outokumpu on vaarallinen paikka eläimille, vuosi sitten kissamme tuli kotiin henkihieverissä ja poistui keskuudestamme parin päivän päästä. Minä en ainakaan laskisi yhtään eläintä vapaaksi vaikka vieressä kulkisi kaupunki alueella, kun myrkkyjä ja pahoja ihmisiä liikkeellä jotka voi tehdä ihan mitä vain.


      • Anonyymi

        Missä tämä sattui


    • Anonyymi

      Elikkä jatkamme Joensuussa puistoilua. Siellä koirat saavat ainakin leikkiä lajitovereidensa kanssa eikä ole ongelmia selän takana puheista eikä muustakaan. Tavallaan ihan turha projekti koko puiston teko, jos se seisoo tyhjänä suurimman osan ajasta. luulisi tekijöitäkin närästävän, kun tekivät turhaa työtä, tosin palkanhan he siitäkin saivat Mihin katosivat ne koiranomistajat, jotka innolla oottelivat uuden puiston valmistumista leikkikaverien toivossa?

      • Anonyymi

        Joensuussa Niinivaaran puistossa koiramme käy aina kun käymme kaupoilla sillä suunnalla. Tunnelma on leppoisa ja koiraihmisten kanssa on rentouttavaa jutella.

        Outokummun puisto on turhake jonne en vie koiraamme, miksi veisin kun myrkkyjen pelko vaanii jo kadulla niin varmasti puistossakin. Onneksi meillä on mökki joka on koiruutemme paratiisi, saa juosta vapaana mitä tekeekin sydämensä kyllyydestä.


    • Anonyymi

      Voi kauhistus. On aloittajalla isot ongelmat.
      Minkälaisissa piireissä mahtaa itse elää.
      Hengitä rauhallisesti nenän kautta sisään.

      • Anonyymi

        Muualla maailmassa ihmiset menevät koirapuistoon juurikin sen takia, että koirat saavat leikkiä. Okussa puistossa käyvät vain eisosiaaliset koirat ja ne, jotka pitävät siitä, että koira vain seistä torottaa. Kumma paikka tämä Outokummun koirapuisto.


      • Anonyymi

        Jep sairastahan se on, jos haluaa koiralleen leikkikaverin.


    • Anonyymi

      Joka paikkakunnalla on sama ongelma koirapuistojen suhteen aina siellä tapahtuu asioita että eläimet sairastelee. Omalla vastuulla sinne mennään. Itse en uskalla mennä

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      474
      8481
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      65
      4119
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1221
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      859
    Aihe