Taas uusi "olkiluoto-3:nen" tai terrafame, sun car ja mitä niitä nyt olikaan.
Varmaa on vain se, että verorahaa palaa taas kymmeniä miljardeja. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fe340bc1-5ec6-418b-b5e3-f151fe95fda7
Varmaa on vain se, että verorahaa palaa taas kymmeniä miljardeja. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fe340bc1-5ec6-418b-b5e3-f151fe95fda7
Vastaukset 21
Vanhimmat
Herää kysymys......miksi norjaan ei tehdasta rakennettu vaikka siellä on pohjoiseuroopan energiakeskittymä omasta takaa. ?
Tulivatko norjalaiset kuppaamaan tukirahat poistuen takaovesta takaisin kotiin. ?
Ne uutisethan voisi tietysi lukea kokonaan, eikä pelkkiä otsikoita tai Suomi24-äyväämistä. Monessakin uutisessa tuo koko asia on selitetty jo moneen kertaan.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17710062j
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Kun Kepu Lintilä innostuu jostain asiasta, ollaan jo pitkällä rahan jakamisessa, siinä ei maltista ole tietoakaan. Sen norskit ovat varmasti suomenruotsalaisten bulvaanien toimesta hiffaneet.
Pitäsi nopeasti saada Sika-Antti.....Antti Kurvinen läähättämään Lintilän viereen, niin saataisiin palamaan jo ensimmäinen miljardi heti kättylyssä.
Terraframellahan menee tällä hetkellä ihan hyvin. Ja tulevaisuudessa vielä paremmin, jos ja kun akkumetallien ja uraanin tuotanto pääsee kunnolla vauhtiin. Pian myös OL3 takoo rahaa. Sunny Car Center taas oli yhden miehen moka, joka ei päässyt lakua pidemmälle.
Saa sitten nähdä miten tuon norjalaisten hankkeen käy.
Ettei vaan tulisi " Kuvaputkitehdasta " .
Mitä öyhötätte! Tehdas etsii rahoituksen kansainvälisiltä rahoitusmarkkinoilta.
Mikä pelottaa? Sekö, että iso investointi tulee Marinin hallituksen aikana?
Heh, heh, olette noloja!
No ketkäs olikaan puuhaamassa kuvaputkitehdasta ?
Hanhikivi............sitä ei muista enää kukaan. Jäljellä on raiskattu luonto merimaisemalla.
Mökkiläiset häädettiin turhaan.
Sanoin heti että Putin rakennuttaa peukaloruuvi jolla voi kiristää suomea.
Sieltä kansainvälisiltä rahamarkkinoiltahan rahaa työnnetään mielellään hankkeisiin joilla ei ole mitään vakuuksia tarjolla.
Sorsa oli!! Läpeensä kiero omaa rahaa rahaa keräävä!! Silloin ei sitä uskallettu sanoa ääneen !! Huijarit sai huijata, aika oli semmoinen !!vEi enää onnistuisi!! Sorsa kuolinvuoteellaan itki kun Ahtisaaren puolue valitsi presidentti ehdokkaaksi !!
Nyt (24.01.2023) näkyy olevan "vihreän" sähkön hinta Luleån seudulla, PohjoisRuotsissa, missä on SSAB:n kilpaileva hanke 37eur/MWh ja Suomessa 217eur/MWh. Tuulisina päivinä se on suunnilleen samoissa, mutta en ole vielä nähnyt sellaista, että Pohjois-Ruotsissa sähkö olisi ollut (merkittävästi) kalliimpaa kuin Suomessa. Halvan sähkön lisäksi Luleån lähellä on Kiirunan isot rautakaivokset.
Siinä on vähäksi aikaa selittämistä "kansainvälisille rahoitusmarkkinoille". Ne eivät ole ihan yhtä hyväuskoisia kuin muiden rahoilla (siis verorahoilla) pelaavat poliitikot.
Mites ne Kemin sellu- ja biopolttoaine tehtaat?
Mitään ei tapahtunut ja rahaa jaettiin ...
Toi oli vaalivedätys jonka järkevimmät ampu alas, ei mitään muuta.
Suomalaisia hyväuskoisia päättäjiä on huijattu monta kertaa, ehkä nytkin... Ja kansa maksaa.
Jo yksinomaan se, että Wittusenin porukka kertoo kyseisen 4 Mrd euron tehtaan terästehtaan voivan aloittaa Inkoossa jo vuonna 2026. Siis kolmen vuoden kuluttua, vaikka rahoituksesta ja teknologiasta ei ole vielä haisuakaan.
Yksistään tuo paljastaa sen, että kyse on silkasta tietämättömien tekemästä kusetuksesta toisille tietämättömille.
Ei huolta jehut sanoi hakevansa EU:lta rahoitusta kaikki hyvin.
Maan tapa. Mökkikunta justiinsa pulitti plakkaristaan 100 tonnia kuntalaisten verorahoja jonka verran lainoja se oli taannut "kehitysyhtiölle". No ei kehittynyt kunta, hanke eikä yhtiö vaan koko pulja kaatui. Pikkuevästä Wittusenin hommiin nähden mutta olisi 4000 ihmisen kunta johonkin muuhunkin voinut fyrkat käyttää. Sama konsepti toistuu Inkoossa megamittakaavalla, saammepa nähdä.