Venäjän talousnäkymät

Venäjän valtion budjetista öljyn ja kaasun vientitulot muodostavat 40–50 prosenttia.

Venäjän hallitus on arvioinut vuoden 2023 budjettivajeen olevan 2–3 prosenttia bruttokansantuotteesta edellyttäen, että raakaöljyn viitehinta on yli 70 dollaria tynnyriltä. Juuri nyt venäläisestä raakaöljystä maksetaan 48 dollaria tynnyriltä.

Mikäli Urals-öljyn hinta pysyy alle 50 dollarissa ja EU:n öljytuoteboikotti alkaa todella purra, menevät hallituksen laskelmat totaalisesti metsään.

On myös huomioitava, että sotaa käyvä Venäjä joutuu lisäämään sotilasmenojen osuutta siviilipuolen kustannuksella.

Sosiaaliturvan, terveydenhoidon ja koulutuksen osalta rahoituksen riittävyys on vähintäänkin kyseenalainen.

10

141

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjän valtiontalouden romahtamista viivyttävät jonkin verran valuuttavarannot, joita on käytettävissä 250 -300 miljardia dollaria. Lainaa Venäjä ei tule kansainvälisiltä rahamarkkinoilta saamaan.

      Myös muut pakotteet pelaavat Venäjää vastaan.

      Olkaamme kärsivällisiä. Aika ei ole Venäjän puolella.

    • Anonyymi

      Saanen epäillä venäjän valuuttavarantoja. Käy kuten ennenkin, korruptio vei kera putinin ja lavrovin. Venäjän kansa järsii seinää ja samaan aikaan putin kauhoo kaviaaria.

    • Anonyymi

      Venäjän talous vakaa, kasvaa Aasiaan, Afrikkaan, Lähi-Itään, unohtamatta Eurooppaa joka jatkossa joutuu ruokapulaan, 2023 talven, 2024 vuoden aikana.
      Syy lannoitteet sekä Vilja. kaikki vilja, sekä lannoiteet hinnat nousevat räjähdysmäisesti, kun Ukraina hävinnyt 3-6 kk aikana.
      Venäjä määrää hinnat.
      Arvioisin kaupassa täysivilja puuro pkt maksavan lokakuussa 2023=2-3e.
      Corn flakes, maissimurot 1kg 4-5e pussi.
      Spagetti tumma 2.5-3.5e pussi.
      jotakin tuollaista oletan, leivän hinnat 20-40% lisää nykyhintaan.
      lihat, kanat lannoitteiden sekä energian hintojen nousun takia 20-30% lisää vielä.

      • Anonyymi

        Ja millaisella koulutuksella ja kokemuksella olet meritoitunut asiantuntijaksi?

        Ilmeisesti Pietarissa käydyssä puolen tunnin trolliohjauksessa. Sen jälkeen kokemusta onkin karttunut näppäimistön ääressä?


    • Anonyymi

      "Hyvinä aikoina" eli ennen tätä hyökkäystä, ja koronaakin Venäjän tulevaa ilmapiiriä ja taloudellista kehitystä pystyi "haistelemaan" valuutan liikkeillä.
      Valuutan pako Venäjältä oli ilmeistä vielä silloin kun sitä oli mahdollista tehdä. Sijoittajat näkivät Venäjän tulevaisuuden Putinin alaisuudessa epävarmalta, ja veivät rahojaan turvaan, lähinnä länteen.
      Nyt Venäjän sisämarkkinoille on investointeja tehty. Onhan tuonnin katkeaminen jollain korvattava. Eri asia on, kuinka innovaatisia ja tehokkaita investoinnit ovat pelkästään maan sisäiseen kulutukseen tarkoitettuna, kun kansainvälinen kilpailu puuttuu. Se nähdään aikanaan, kun maailman tilanne normalisoituu

    • Anonyymi

      Venäjällä menee ihan ok, tavallinen kansa ei edes huomaa sodan vaikutuksia tuossa mielessä. Nuoret miehet vaan vähenee hiukan, mutta kuten tiedämme, tytöt tekee niitä lisää.

      • Anonyymi

        Juu ei sitä venäjällä huomaa tulot on nyt vähän reippaammin valtiolla pienentyneet ja niistä 30 % on budjetoitu armeijalle se on ihan normaali tilanne diktatuurisissa kehistysmaissa ja ainahan kansalaiset voi ampua pidättää tai muuten hiljentää jos eivät ymmärrä yhteiskunnan etua .

        Venäjällähän on se etu että siellä on jo lainsäädäntökin saatu siihen malliin että mielenosoitukset sananvapaus ja väärän tiedon lukeminenkin on saatu sanktioiden piiriin saati levittäminen.

        Ja kun ne nyt tietojen mukaan ajaa niitä nuoria miehiä tonnirahtina Ukrainasta Moskovaan hautausmaille kyllä ne tytöt niitä sitten siinä lisää tekee ja jos tekijämiehet loppuu niin Putinhan ratkaisi asian nerokkaasti sillä spermapankki järjestelmällään jossa kuolemaan menevä nuoriso puristetaan ensin spermoistaan ennen kuin lähetetään Ukrainaan.

        Kyllä mä uskon että venäjällä menee hyvin eikä sotaa edes huomata.


      • Anonyymi

        Pula tavarasta alkaa kenkuttaa ja kohta rahasta. Ruplan arvo hiipuu, eikä Venäjällä ole varaa keinotekoisesti kukkuloita sen arvoa ylöspäin. Teknologian alat kyykkää kun ei ole osia ja osaamista kun firmat lähti pois.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1738
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1325
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1118
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      974
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      372
      947
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      765
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      666
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      634
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      625
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      555
    15. 41
      551
    16. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    17. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      508
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe