Oonko ainoa joka ei tajua raamattua?

Anonyymi-ap

Mä oon taas tässä sen ajatuksen keskiössä ,että en ymmärrä Raamattua.Mulla on vapaakirkkolainen tausta.Tulin uskoon 2/2020.Vaikka mä koitan lukea Raamattua niin siitä ei tule mitään,en ymmärrä sitä.Minulla on keskittymiskyvyn puute.Auttaisiko
selkoraamattu.Jotain pitäis tehdä asialle.Olis kiva jos olisi muitakin hengenheimolaisia ja yhdessä ihmetellä mitä vois tehdä asialle.

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itse aloin etsiin ja lukeen , tervettä kristillisyyttä, ja kaikki lahkojen opetukset jätin kokonaan taakse.
      kirja : Sidottu ratkaisuvalta, avaa hyvin kristinuskoa.

      netiltä löytyy paljonkin ihan ilmais / näköiskirjana luettavaa.
      tervettä opetusta:

      Juhani Aittomaa
      Per.Olof Malk
      Paavo Lievonen
      Olavi Peltola
      Matti Pyykkönen
      Paavo Suihkonen
      Pauli Koskinen
      Jaakko Pirttiaho

      kristityn foorumi on on yksi kanava, josta löytyy tervettä kristinuskon artikkeleita.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        NIin jäi vielä mainitsermatta että on siis Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon kirja. Kannattaa lukea ja jos on eri mieltä lopettaa lukemisen. Ja jos on samaa mieltä voipi lukea lisää. Oma elämäni ei ole koskaan ollut selvempää ja kirkaampaa ja onnellisempaa näiden oppien ja sitä kautta omien hyvien tekojen avulla saanut elämään valoa ja iloa ja onnea.

        Hyvää alkavaa kevättä!


    • Anonyymi

      hanki ilmainen raamattukurssi.se kannattaa ja on hauska tutkia yhdessä muiden kanssa.jehovantodistajilla on mainio interaktiivinen kurssi jossa esim paljon videoita,musiikkia ja mennään eri aihe alueita raamatunkohtineen.suosittelen ja sen voi lopettaa jos ei halua jatkaa.

    • Anonyymi

      Raamattu on vain kirja. Älä lue, jos et ymmärrä vaan pidät sitä lakikirjana. Sormi joka osoittaa kuuta ei ole kuu, sanoisi buddhalainen Raamatusta. Jokainen tuntuu löytävän sieltä lopulta oman luonteensa mukaiset totuudet ja arvot - valitettavasti.

      • Anonyymi

        Minä löysin ne Aku Ankasta.

        Raamattua lukiessani tunnen usein samaistuvani Jahveen. Rohkea, sotaisa ja oikeudenmukainen, aivan kuten minäkin tunnen olevani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2785
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1515
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1257
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1219
    Aihe