..riveihin. Sillä Putin koittaisi laittaa Valko-Venäjän kuriin ja uuden nukkehallitsijansa alle.
Oppositiojohtaja FT:lle: Lukashenka haluaa hyökätä Ukrainaan, mutta pelkää näitä "massiivisia" seurauksia
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/oppositiojohtaja-ftlle-lukashenka-haluaa-hyokata-ukrainaan-mutta-pelkaa-naita-massiivisia-seurauksia/
"Valko-Venäjän yksinvaltainen presidentti Aljaksandr Lukashenka kohtaisi ”massiivista tottelemattomuutta”, jos hän päättäisi lähettää sotajoukkoja Ukrainaan taistelemaan Venäjän hyökkäysarmeijan rinnalla.
Näin arvioi Liettuassa maanpaossa elävä oppositiojohtaja Svjatlana Tsihanouskaja The Financial Times -lehdelle. Tsihanouskaja osallistuu parhaillaan Maailman talousfoorumi WEF:n kokoukseen Davosissa.
FT:LLE oppositiojohtaja arvioi, että Lukashenkan hallinto on paljon heikompi ja epävakaampi kuin lännessä ajatellaan.
– Lukashenka osallistuu jo nyt sotaan täysipainoisesti. Syy siihen, miksi joukkomme eivät ole vielä Ukrainassa ei johdu siitä, ettei hän haluaisi osallistua. Hän tietää, etteivät valkovenäläiset pidä ukrainalaisia vihollisinaan.
– Jos Lukashenka antaa käskyn osallistua – tai jos hän edes julistaa liikekannallepanon, joka olisi ensimmäinen merkki hyökkäykseen osallistumisesta – mitä silloin tapahtuisi? Massiivinen tottelemattomuus, lakkoja ja ihmiset pakenisivat Valko-Venäjältä niin pian kuin pystyisivät. Siksi epäilen sitä, että Lukashenka antaisi tällaista käskyä.
Ukrainan viranomaiset ovat varoitelleet jo kuukausien ajan, että Moskova vetää Valko-Venäjän mukaan hyökkäykseen Pohjois-Ukrainaan.
Uusi eskalaatio pakottaisi Kiovan siirtämään joukkojaan pois Itä- ja Etelä-Ukrainan rintamilta, joiden läheisyydessä taistelut ovat olleet kiivaampia.
Tsihanouskaja kuitenkin uskoo, että Pohjois-Ukraina on tarkasti miinoitettua aluetta ja paikalliset joukot ovat hyvin valmistautuneita torjumaan mahdollisen hyökkäyksen.
OPPOSITIOJOHTAJA kuvailee Lukashenkan ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin suhdetta ”symbioottiseksi”.
– Status quo, jossa Lukashenka vastaa vastarinnan tukahduttamisesta ja vangitsee 10–15 ihmistä joka päivä, on Putinille mieluinen.
Tsihanouskajan mukaan Putin käyttää Valko-Venäjän sotilastukikohtia ja infrastruktuuria omiin tarkoituksiinsa. Lisäksi Valko-Venäjä auttaa Venäjää kiertämään lännen asettamia talouspakotteita.
– Putin ymmärtää, että jos Lukashenka lähettää joukkoja, siitä seuraisi massiivista turbulenssia yhteiskunnassa. Se olisi ongelma myös Putinin joukoille Valko-Venäjällä."
Lukashenkan liittyminen sotaan voisi aiheuttaa vallanvaihdon ja Valko-Venäjän liittymisen Ukrainan..
7
58
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan, näin voikin tapahtua jo muutenkin, Belarus ja Ukraina...
- Anonyymi
Jos saksa ja Ranska pihtaa kunnon aseapua Ukrainaan!! Niin Puola voi pian hermostua ja
Lähettää armeijansa ajamaan vihulaisen Ukrainasta !!- Anonyymi
Puola tekee siis ilman NATOn lupaa !!
- Anonyymi
Toivottavasti jotta sota loppuu, ihmisten inhimillinen kärsimys ja tappaminen pitää loppua.
- Anonyymi
Se on selvää että porukassa on ihmisiä jotka eivät tottele ja kenties sabotoi jos rintamalle joutuu tai loikkaa.
Ei ole järkevää mutta kun ei ymmärrä että sota pitää loppua heti! - Anonyymi
Jos aloitus jutut ja spekuloinnit olis totta värivallankumous olis onnistunut.
Wiki
Vuosien 2020-2021 Valko-Venäjän mielenosoitukset olivat sarja Valko-Venäjän hallituksen ja presidentti Aleksandr Lukašenkon vastaisia poliittisia joukkomielenosoituksia ja mielenosoituksia.Mielenosoitukset olivat Valko-Venäjän historian suurimmat hallituksen vastaiset mielenosoitukset, ja ne alkoivat vuoden 2020 presidentinvaalien alla ja niiden aikana, joissa Lukašenko tavoitteli kuudetta kauttaan virassaan
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) - Anonyymi
Lukashenka on helpoo eliminoida tarvittaessa. Kaikki tietävät tämän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sara ja Pyry eronneet?
Pitääkö huhu paikkansa, tietääkö kukaan?Joku kertoi, että olivat tapelleet rajusti Emma gaalan jälkeen ja sen jälkeen Sara poisti Instatililtään kaikk1133259Alaston miesuimari järkytti suuresti naisuimareita Espoon Matinkylän uimahallissa
Mikä siinä miehen alastomuudessa voi olla niin järkyttävää? Lainmuutoksen jälkeen tuo on normi. https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009378839.html Pian115979Koululaiset myyvät huumeita jopa kesken koulupäivän
Taitaa huumeidenvastainen sota olla hävitty kuten viinanvastainen kieltolain aikana, kun kerran jopa kakarat tekevät huumeilla kauppaa. https://www.i149898Sen takia sanoin sen
Että et ottaisi itseesi kun ei ole tarkoitus sinua loukata. Me vain heijastellaan toistemme kipukohtia ja se tuntuu ikävälle.100828Miten paljon vertaat itseäsi muihin?
Mä huomasin joskus vertaavani omaa elämää toisten elämiin, mutta jossain vaiheessa huomasin (konkreettisesti) ettei ne kokemukset toisen elämisen laad241772- 42760
- 101735
- 43722
Yksi tavoite tälle vuodelle
Tulen kietomaan sinut pikkusormeni ympärille. Jos pikkusormi ei riitä, niin käytän järeämpiä keinoja. Älä koita piiloutua minulta.45680