Suuri tappio Ukrainalle USA:n ja Saksan päätös olla toimittamatta panssarivaunuja ja ohjuksia hävittäjistä puhumattakaan.
Pieni valopilkku on Britannia, joka haluaa edelleen aseistaa ukrainan joukkoja. Nyt Unionikin kokee Saksan heikkouden jonka pitäisi olla Unionin keulakuva.
Suomen ei pidä luottaa Unionin eikä Amerikan apuun jos konflikti tulisi. Britannia ja Ruotsi olisivat uskottavampi apu Suomelle jotka voisivat joukkoja lähettää.
Nato-jäsenyys on täysin lukossa jota johdetaan Moskovasta Turkin välityksellä. Paljon pitää tapahtua ennen meidän Nato-jäsenyyttä. F-16 kaupoilla tuskin Nato-jäsenyyttä saadaan, jos Amerikka ne haluaa myydä Turkille. Turkki on Naton häpeä, mutta onko se tarpeeksi suuri?
Ukrainan sota tulossa käännöskohtaan. Aseapua ei ole tulossa jolla sotiminen voisi jatkua.
3
109
Vastaukset
USA ei siis toimita ohjuksia joilla Ukraina voisi hyökätä venäjälle. Sota muuttaisi luonnettaan jos Ukraina tekisi Moskovalle saman kuin Venäjä tekee Kiovalle.
USA:n nykyiset Abrams-taistelupanssarivaunut vaatisivat valtavan määrän osaajia ja kalustoa pitämään ne toimintakykyisinä. Ne vaatisivat myös käyttäjiensä kouluttamista ja perehdyttämistä joka olisi ehkä vuosien projekti. Ei liene fiksua lähettää aseapua jonka Ukraine voisi ottaa käyttöön aikaisintaan Jouluna 202.
Kompromissi voisi olla se, että USA lähettäisi vanhentuneita esimerkiksi M60 Patton vaunuja joiden korvaaja tuo moderni Abrams on.
Noiden käyttöönotta sujuisi paljon nopeammin. Tuo olisi vain poliittinen kädenojennus jonka myötä Saksa voisi antaa luvan sakasalaisen kaluston vientiin.- Anonyymi
Vaikeus tässä on se, että Saksa sitoi Leopard- vaunut USA:n Abrams- vaunujen toimittamiseen.
Leopardit olisi 2-3 kk koulutuksella olleet taisteluvalmiit ja niitä olisi Euroopassa riittänyt.
Ukrainan rajoitettu sodankäynti ei voi johtaa hyvään lopputulokseen varsinkaan kun toisella puolella on kuitenkin suurvalta rajoittamattomilla aseilla vastassa.
Toivotaan, että muutoksia aseavussa vielä tulee.
- Anonyymi
Montako kertaa se on jo tullut taitekohtaansa ???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent1353075Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2322951Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär1702168Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa311679En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1171606Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2121361viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13979Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa63978- 110898
Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83891