Mitä sääntöjä tavallisella tallaajalla on helluntalaisuudessa ja rajoittavatko ne elämää?
Minkälainen on Helluntalainen ihminen?
Anonyymi-ap
211012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä tarkoitetaan rajoituksilla? Kuka ne rajoitukset määrittelee?
Itselläni ei ainakaan ole mitään rajoituksia, mutta laitan itselleni tiettyjä rajoituksia.
Tässä muutama:
- en käytä viinaa
- en polta
- en varasta
- en tee huorin
- en valehtele
Nämä ovat henkilökohtaisia valintoja jotka vaikuttavat merkittävästi elämäni laatuun.
Rajaan siis itseni pois sellaisista käyttäymismalleista jotka repisivät rikki elämäni ja kuluttaisivat rahojani typeriin asioihin.
Mitä jää sitten jäljelle kun otetaan nuo suomalaisten perinteiset kansanhuvit pois?
- parempi arkipäivän elämän hallinta
- parempi talous
- terveet elämäntavat
- aktiivinen liikunnallisuus
- sosiaallisuus
- hyvän olon tunne
- elämässä on toivon tunne
- olen voittajan puolella
Ihmisen elämään kuuluu rajoitukset. Ilman yhteiskunnallisia ja henkilökohtaisia rajoituksia kaikkien meidän elämä olisi yhtä kaaosta. Jopa vaarallista.
Oikeat rajoitukset suojelevat meitä. Ne ovat meille hyväksi. Näin uskon ainakin minä....
Aamen erittäin hyvä ja asiallinen yhteenveto juuri samoin teen ja toimin omassa elossani !
en tarvitse poliisia en oikeuslaitosta omien valintojeni takia, eli tulen hyvin toimeen itseni ja kaikkien kanssa enkä rasita yhteiskuntaa millään tasolla !
Nämä rajoitukset pitäisi kuulua jokaisen ihmisen ´kunnolliseen' elämään ilman uskontoakin. Mutta ihminen on ihminen ja täydellistä ihmistä ei ole olemassa.
ja tuo 'en valehtele' on aika kova väite. En usko siihen pätkääkään.
Onko "omana itsenä oleminen" kiellettyjen listalla vai muuten vain puuttuu listalta?
Helluntailainen en virallisesti ole, mutta olisi mielenkiintoista tietää onko minun nimi sen seurakunnan papereissa kuitenkin. Olen minä käynyt Seurakunta tutuksi kurssinkin, josta minulla on todistus kyllä. Ei minulle mitään sähköpostia kuitenkaan seurakunnalta tule. Olen myös ollut pystyttämässä telttoja Isoon Kirjaan juhannus konferenssia varten. Kyllä siellä seurakunnassa monet minua aitona helluntailaisena pitävät. Tietävät, että minä luen Raamattua melkein joka päivä, enkä enää käy laulamassa karaokea kaljabaareissa. Tietävät, että minulla on urheiluharrastusta ollut ja osaan tarvittaessa puhua kielilläkin.
helluntailaisuudessa niitä sääntöjä tulee vähän sieltä sun täältä, vanhemmat rivijäsenet viljelee niitä sitten uusille tulokkaille, milloin "hameen pituus", milloin korvakorut, ja yleensä kaikki ulkonainen on "mitta", kuinka hyvin ja paljon tai vähän olet niinkus uskossa.
ulkokultaista kaikki on vain.
Kyllä ihminen saa pukeutua ja meikata.
https://yle.fi/a/3-11981187
Nainen saa meikata ja olla puolialastomana helluntaikokokouksessa mutta mies ei.
tarpeeks kiree nuttura, ja yhtä kiree naaman ilme, ni jo vain, olet "aito" uskovainen
Kyllä sen näkee naamasta kuka nainen on ollut pitkään helluntailaisena.
Tavallinen maallikokin.
niin ja jutuista foorumilla kyllä näkee kuka ei tiedä asiasta yhtään mitään !
Suomi24 on osallinen ja suomi24 harjoittaa järjestelmällistä kiihottamista kansanryhmää vastaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin.
Kiihottaminen kansanryhmää vastaan on puhetta tai kirjoitusta, jonka tarkoitus on halventaa tai pelotella kansanryhmää tai lietsoa väkivaltaista tai syrjivää toimintaa kansanryhmää kohtaan. Yleensä kansanryhmällä tässä yhteydessä tarkoitetaan rodun, etnisen taustan, kansallisuuden, uskonnon, seksuaalisen suuntautumisen tai vammaisuuden määrittämää kansanryhmää.
Jälleen yksi tyypillinen suomalainen kyselijä. Gal. 5:1. Jo apostili Paavali kirjpoitti: Vapauteen Kristus vapautti meidät .... Kristitty on Hengen vapaudessa PH:n johdossa. Minulla ei ole käsky käskyn päälle, läksy läksy päälle. Kysymyksesi on tyyppikysymys. Asut kehä III n sisäpuolella.
Kertaa kielioppi ennen kuin kirjoitat !
Tälläinen:
Jaakobin kirje:
3:17 Mutta ylhäältä tuleva viisaus on ensiksikin puhdas, sitten rauhaisa, lempeä, taipuisa, täynnä laupeutta ja hyviä hedelmiä, se ei epäile, ei teeskentele.
Ylläpito sabotoi palstaa postaamalla työkseen solvauksia ja hullutuksiaan ja valheitaan palstalle. Ylläpidon tarkoitus on estää kaikki rauhallinen ja oikeamielinen keskustelu palstan aiheesta, helluntailaisuus, ja tuoda tilalle luterilaisuuden pakanalliset opit ja saatanan synagoogan valheet.
Lakihenkisyysähän olisi harhaoppi. Jos kääntää Raamatusta jokaisen kiven, että löytää sieltä kaikenlaisia käskyjä minä päivänä saa tehdä töitä ja milloin ei. Ei niin pääse Jumalan valtakuntaan eikä Jeesuksen omaksi.
Ihminen ei yleisesti ottaen ole helluntailainen. Aika harva ihminen on. Suorastaan häviävän pieni.
Palstan suurin yksittäinen kommenttien ja aloitusten postaaja on luterilais-pakanamessiaaninen ylläpito. Lähes kaikki ylläpidon kautta tulevat viestit ovat täynnä vihapuhetta; solvauksia ja panettelua ja valheellisia väittämiä.
Oikeastaan asian voi katsoa luontokirjasta. Sen millainen on kiimainen kojootti.