"Yhdysvaltain liittovaltion 31,4 tuhannen miljardin dollarin velkakatto on täynnä. Maksusitoumukset saadaan poikkeustoimilla hoidettua kesäkuulle, arvioi valtiovarainministeri Janet Yellen."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/yhdysvaltain-velkakatto-tuli-vastaan-poikkeustoimet-alkavat-tanaan-valkoinen-talo-syyttaa-republikaaneja-talouden-vandalismista/89d2eea1-e32f-49a2-9d25-95d011bdb979
Ei auta kun Suomen kautta ja Nato ja Suomi kavereina Venäjälle ryöstöretkelle ja toivoa menestystä. Suomihan on tuohon jo lupautunutkin.
Muita lääkkeitä tautiin on vaikea nähdä.
USA:n 31,4 tuhannen miljardin dollarin velkakatto täyttyi. (19.1.2023)
28
419
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi lääke on usassa presidentin ja hallituksen vaihtuminen.
Biden on tuhlannut kuin Marin Suomessa- Anonyymi
Punikki-Biden on ajanut maansa jo selvitystilaan.
- Anonyymi
Sanna vetämässä silti pitemmän korren. Sanna Eun päätosvaltaisessa asemassa laittaa Petterin kerjäläisen asemaan EUn vaatimia hiilinieluja hoitaessa kuntoon paljon lisää velkaa valtiomme harteille ottamalla. Petteri on munaton pääministeri Eussa Sannaa vastaan muha hah haaa
- Anonyymi
Syy USA:n velkaantumiseen ovat ns. food stampit eli ruokakupongit, joita jaellaan holtittomasti ahmatti-köyhille, joita on KILOMETRIN JONOT!
- Anonyymi
Ahmatti-köyhät ovat niitä jotka tekevät orjatöitä 12 tuntia päivittäin muutaman dollarin tuntipalkalla, kun veroja kiertävät miljardöörit vievät kaiken heidän työnsä tuoton.
Vaikka väitetään, että USA:ssa on orjuus loppunut 1800-luvulla, todellisuudessa orjuus toimii tänä päivänäkin ja voi hyvin, mutta nyt se koskettaa sekä mustia että valkoisia. - Anonyymi
Ja painavat vähintään 150 kiloa
- Anonyymi
Yhdysvaltoja ei pelasta kuin iso sota euroopassa.
- Anonyymi
Siinä sodassa on Suomen kansan rooliksi jo kauan sitten käsikirjoitettu kuolema USA:n maailmanherruustavoitteiden puolesta. Kokoomus tämän tietää ja siksi siltä alkaa yksi toisensa Suomen kasan kuolemantuomion järjestänyt livistää kauas pakoon Suomesta.
- Anonyymi
Jenkeiltä kymmenet kriittiset raaka-aineet teollisuuksilta loppu. Tämä vaikeuttaa jopa aseteollisuutta, ja juuri kun aseille on saatu luotua valtaisa kysyntä. Vain jos USA onnistuu ryöstämään jostain siltä puuttuvia raaka-aineita valtaisia määriä, voi talous ainakin edes tasaantua syöksykierteen sijaan. Mistähän se niitä voisi ryöstää? Yksi iso valtio tulee mieleen, mutta sitten tarvitaankin jo koko Natoa ja Suomea siinä mukana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jenkeiltä kymmenet kriittiset raaka-aineet teollisuuksilta loppu. Tämä vaikeuttaa jopa aseteollisuutta, ja juuri kun aseille on saatu luotua valtaisa kysyntä. Vain jos USA onnistuu ryöstämään jostain siltä puuttuvia raaka-aineita valtaisia määriä, voi talous ainakin edes tasaantua syöksykierteen sijaan. Mistähän se niitä voisi ryöstää? Yksi iso valtio tulee mieleen, mutta sitten tarvitaankin jo koko Natoa ja Suomea siinä mukana.
Noh, on jo yksi siinä välissä ryöstelyä odottamassa, oikein pelkäävät että mineraalivarat jäävät Venäjän käyttöön..
https://www.msn.com/en-us/news/world/senator-graham-ukraines-12-trillion-mineral-wealth-and-its-future/ar-BB1o1qqL
- Anonyymi
Nostettaan, nostettaan, eikös IMPPERIALISTILLA ole varaa. ja pilvenpiirtäjiä
- Anonyymi
0 poistettua ja kaikki minun 4 kadonnut?
- Anonyymi
Tyhmyyteensä kaatuva suurvalta. Dollari on pian mennyttä.
- Anonyymi
Eiköhän EU voi taata Usalle lisää velkaa?
- Anonyymi
Epäselvä tuo luku maallikolle
31400 miljardin
31400 000 miljonan
31400 000 000 000
Vieläkään ei oikein hahmota määrää.
Mutta 100 taalan seteleinä kuormalavalle pinottuna täysinä lavoina ne peittäisi 62 jalkapallokentää ja viellä jäisi.
se on paljon se
https://www.youtube.com/watch?v=aKrFFFpYgkU- Anonyymi
Impperialisti on käytännössä fiskaalisessa konkurssissa jo vuosia ja tilanne pahenee koko ajan.
"Lainakaton" puitteissa tai se ylittämällä, julkishallinnon varat riittävät ensi syyskuuhun asti. Sen jälkeen on edessä jälleen "lainakaton" nostoneuvottelut.
Aseisiin on muuten menossa 850 miljardia yksistään ja näillä on tarkoitus nujertaa Russia.
Virhearvio on vain siinä, että myös Russia voi painaa ruplia ja pyörittää systeemiä samalla metodilla. Näin ei kuitenkaan ole toimittu.
USA on samassa jamassa kuin entinen "taloustiikeri", japani, josta on sittemmin tullut varsin kesy:
https://www.hs.fi/talous/art-2000009335318.html
""Japanin keskus¬pankki on löysän raha¬politiikan ”viho¬viimeinen linnake”
Japanin keskuspankki on kokeillut miltei kaikkea mahdollista, kun se on yrittänyt lietsoa maan inflaatiota. ""
Tuo keskuspankki-juju on se, millä konkurssipesiä nykyään pyöritetään.
t haans.sea
PS, suomessakin, siksi velkavuoret kasvavat, eivätkä muuten tule koskaan laskemaan !
- Anonyymi
Kuinka sattuikin Great Reset! 😂🤣
- Anonyymi
Resetoidaan kerralla kaikki kansalaisia myöten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Resetoidaan kerralla kaikki kansalaisia myöten.
Kyllä, matti ja maijja pihalle ja MATU tilalle, Kuuntele, vaikka oikeisto-yle !
PS. Luoma tiesi kertoa, että Impperialisti on muuttanut velka-kattoa, tietääkö joku kertoa, puhuiko luoma totta ja mikä olisi uusi katto.
Impperialistilla ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin puliveivata näillä velkakatoilla....
- Anonyymi
Olen monta kertaa sanonut uudesta talousjärjestelmästä mikä on tulossa kaikki toimet korona ym tehdään tahallaan 😂🤣
https://www.youtube.com/watch?v=O1hCLBTD5RM - Anonyymi
Asukaslukuun suhteutettuna USA:n velka vastaisi samaa, kuin jos Suomella olisi velkaa noin 500 miljardia euroa.
Suomen valtion kaiken omaisuuden arvo on noin 70 % valtion veloista.
USA:ssa kaikki arvokas ja tuottava omaisuus on täytynyt aina olla yksityistä, eikä tietoa valtion omaisuuden arvosta löytynyt. Voisi arvioida, ettei USA:n valtion omaisuus kata kovinkaan monta prosenttia valtion veloista.- Anonyymi
Venäjän valtion velka on 1-2 % Venäjän valtion omaisuuden reaaliarvosta.
USA:n valtion omaisuus on 1-2 % valtion velkojen määrästä.
Kumpi on valtiona köyhempi? Onko joillekin liian vaikeaa matematiikkaa selvittää asia?
- Anonyymi
Yhdysvallat on noin 75% velkaa itselleen !!
- Anonyymi
Suomi on velkaa ulkomaille 80-90% !
- Anonyymi
joko taas, mene nyt sinne nurkkaan häpeämään.
- Anonyymi
Ei ole Yhdysvallat vielä kaatunut !
- Anonyymi
Ei ole Yhdysvallat vielä kaatunut !
- Anonyymi
No, koska se Yhdysvallat kaatuu ???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17410688Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510179Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325619Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784448- 1712925
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1262914L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381726Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981318Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61170Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161094