Kovin on epärehtiä ja mielenterveydeltään epävakaata tuo poliisikunta Suomessa tämän sarjan perusteella. Nimihenkilö itse lainaa luvatta poliisipakettiautoa tavarakuljetukseen, ajaa kolarin ja peittelee jälkiään. Hän hermostuu keskellä yötä naapurin joulumuzakkiin niin että ampuu kiväärillä(!) pihakaiuttimen ja pihatontun, joiden takana tulilinjalla on vieläpä naapuritalon seinä! Vähemmästäkin on ihmisiä hyllytetty poliisihommista. Toisena yönä sama henkilö lyö varpaansa kaappikelloon ja päättää samantien pilkkoa ja polttaa sen pihallaan - yöllä ja keskellä omakotitaloaluetta! Ei kovin tasapainoista toimintaa?
Ja sitten on yhden toisen poliisietsivän poika, joka on hakeutunut ja päässyt poliisiksi, vaikka hänellä on selkeästi mielenterveydellisiä ongelmia ja kaikenlaista lääkitystä mielialaansa. Miten kukaan ei ole sitä huomannut, ja poliisi-isäkin tietysti peittelee poikansa jälkiä ja ongelmia.
Hautalehto-sarjan epävakaat poliisit
3
169
Vastaukset
- Anonyymi
Kai tässä yritään esittää, että ko. ammatti on joskus psyykkisesti aika raskas.
Joten on aika luonnollista, että poliisikunnassakin on ihmisiä, joilla joskus paineen alla vintti pimenee.
Pimenee, joko hetkellisesti. Tai sitten lopullisesti, jolloin joutuu lopettamaan uransa.
Kaikkien psyyke ei vaan kestä niitä paineita.
Ulkomaisissa, etenkin näissä Nordic noir sarjoissakin on myös nähty rikostutkijoilla ja poliiseilla jos jonkinlaisia ongelmia. En tiedä sitten, kuinka paljon eroaa toisistaan oikeat ja näiden tv-sarjojen poliisit. Onhan sitä kyllä kaikenlaista nähty. Ihmisiähän poliisitkin vain ovat.- Anonyymi
Ehkä näin, mutta helposti tulee vaikutelma, että näitä luonteenpiirteitä kirjoitetaan tarinoihin myös muka osoittamaan kuinka "kova jätkä" sankari on. Ja siis vivahteita hahmoon, ettei vaan olisi tylsä.
- Anonyymi
Elokuvat on elokuvia. Ei niillä ole mitään yhteyttä todellisuuteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain16510511Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-7510019Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1076992Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2275478- 1755149
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784336- 872872
- 1702786
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1032741Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662611