EUROOPAN keskuspankin (EKP) pääjohtajan Christine Lagarden mukaan euroalueen talouden tila on paljon parempi kuin aikaisemmin on ennakoitu, kertoo uutistoimisto Agence France-Presse (AFP).
Pääjohtaja sanoi torstaina maailman talousfoorumissa Davosissa AFP:n mukaan, että taloudesta on viime viikkoina saatu paljon myönteisiä uutisia.
”Tämä vuosi ei ole loistava, mutta se on paljon parempi kuin mitä olimme pelänneet”, pääjohtaja Lagarde sanoi AFP:n mukaan.
Talouden valoisammat näkymät johtuvat etenkin energian halpenemisesta ja siitä, että leudon talven takia maakaasusta ei ole ollut Euroopassa pulaa.
KESKUSPANKIN joulukuun puolivälissä julkaiseman ennusteen mukaan euroalueen talous kasvaisi tänä vuonna 0,5 prosenttia. Se olisi merkittävästi vähemmän kuin viime vuonna, jolloin talous kasvoi ennusteen mukaan 3,4 prosenttia.
Pääjohtaja Lagarde arvioi joulukuun puolivälissä euroalueen talouden supistuneen viime vuoden loka–joulukuussa ja supistuvan edelleen kuluvalla vuosineljänneksellä.
Euroalueen talouden tila vaikuttaa väistämättä myös Suomeen, sillä tavaraviennin arvosta 40 prosenttia menee eurovaltioihin.
Euroalueen talous kasvaa!
16
102
Vastaukset
- Anonyymi
Ha.....ha...haaaa! Sallikaa jo on otsaa aloittajalla. Pörssikurssit syöksyssä
ja talous sakkaa.
Tosiasiassa kyse lienee korruptiosta, joka syö Euroalueen taloutta.
Parlamentin varapuheenjohtajakin narahti korruptiosta.- Anonyymi
EU-vihaajan olisi parempi päästellä itkua,kuin tekonaurua.
Valeilla on lyhyet jäljet.
- Anonyymi
Talous kasvaa kun on otettu velka dopingia lisää.....uutta yhteisvelkaakin pukkaa lisää tähän vihreään investointiin
- Anonyymi
EU-alueen talouden kasvuluvut ovat todiste,jota EU-vihaajien valeilla ei kumota.
- Anonyymi
EU-vihaajilla on vaikeat ajat.
Haavekuvat katoavat vauhdilla.
Ihannemaa saa turpiinsa Ukrainassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EU-vihaajilla on vaikeat ajat.
Haavekuvat katoavat vauhdilla.
Ihannemaa saa turpiinsa Ukrainassa.Hei kaveri ei sinun tarvii maksaa sitä taksia jonka sinulle tilasin la-su yönä olit tod heikossa kunnossa ojan pohjalla peklastin sinut olit juonut 1 olutta ja puhuit sekavia
- Anonyymi
Joo pidä vaan sä jäbä pääs kii
- Anonyymi
Et sitten seuraa suomalaisia uutislähetyksiä. Niissä kun kerrotaan, että talous nousee muualla Eu:ssa paitsi Suomessa. Suomi syöksyy lamaan ja on pissassa hurjasti kohonneiden lainanhoitomaksujensa kanssa, korkojen noustessa. Ei tarvitse olla EU vihaaja osatakseen lukea ja ymmärtää kuulemansa ja näkemänsä.
- Anonyymi
Taas kerran velka ja tukirahoilla ostettu talouskasvu...
Velkarahalla ostettiin halpa energia tälle vuodelle...mutta laskun maksu on edessä - Anonyymi
Eu monopoli peli:
Ei Eu central pankin johtama
uusien euro setelien painatus
ole talouden kasvua vaan se
on jnflaation kasvua ja näin
ollen säästäjien pankkitilien
Reaali arvon laskua.
Monet ovat konstit näillä Eu
fröökyneillä kun kusevat ja
Konttaavat ?- Anonyymi
EU vihaaja! EU on nyt kaikkien aikojem suurimmassa kriisissä ja keski ja etelä EU n maissa nähdään nälkää yhyyyy EU on paska!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EU vihaaja! EU on nyt kaikkien aikojem suurimmassa kriisissä ja keski ja etelä EU n maissa nähdään nälkää yhyyyy EU on paska!!!
Ei nähdä nälkää, koska Suomi tukee noita maita, lainarahalla.
- Anonyymi
Itse kun leipoo se on kuin vehnästä ?
Kukas sen kissan hännän
nostaa jos ei kissa itse ? - Anonyymi
EU-mailla menee yllättävän hyvin.
EU-vihaajien kannattaisi käydä Venäjällä katsomassa,kummalla menee paremmin,EU:lla vai Venäjällä.
Sieltä ovat länsimaiset yritykset ja tuotteet kadonneet. Myös niiden työpaikat.
Miten lie täällä EU:n puolella?
Satutteko tietämään?
Ehkä Kremlin propaganda uppoaa sen jälkeen vähän huonommin.
Sen asiallahan te olette. - Anonyymi
Euroopassa on tietysti tuotanto lisääntynyt, kun pakotteet purevat rajusti!🤑🤑🤑
- Anonyymi
Joopa joo, velkaakin euromailla on vain reilu 12 biljoonaa euroa. Mutta hyvin menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911909Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771733Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051540Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781425Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67934
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931