Joe Biden - Aikaansaavin presidentti 50 vuoteen

Anonyymi-ap

Kaksi vuotta presidenttinä: Joe Bidenin saavutukset hakevat vertaistaan

Yhdysvaltain presidentti voi asiantuntijan mukaan olla tyytyväinen kahteen ensimmäiseen virkavuoteensa.

Yhdysvaltain presidentillä Joe Bidenilla on vyöllään liuta saavutuksia, joita moni muu presidentti voisi kadehtia. Hän on saanut ajettua läpi muun muassa 1 000 miljardin dollarin infrastruktuuripaketin, jota aiemmat presidentit ovat vain lupailleet.

Lisäksi Bidenin aikaansaannoksiin lukeutuvat Yhdysvaltain historian suurin ilmastopaketti, terveydenhuollon parannukset, puolijohteiden tuotantoa Yhdysvalloissa lisäävä Chips Act, aselakien maltillinen tiukennus ja opintolainojen anteeksianto-ohjelman edistyminen.

Bidenin kausi tulee perjantaina puoliväliinsä. The Atlantic julisti marraskuussa, että Biden on ollut aikaansaavampi kuin yksikään toinen presidentti viimeisen 50 vuoden aikana.

Bidenin saavutuksia voi pitää merkittävinä, kun ottaa huomioon Washingtonissa pitkään vallinneen tilanteen ja Yhdysvaltain yleisen kahtiajaon.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/4c6e4497-207b-4e4b-b5c9-e02d17db2dca

13

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Marin kevyesti aikaansaavin pääministeri

      Marinin johtajataidot ovat omaa luokkaansa. Tälläkin vaalikaudella on saanut läpi 900 lakiesitystä, vaikka olosuhteet ovat olleet vähintäänkin haastavat.

      Ei onnistunut liikemies Sipilältä edes kahden puolueen kanssa. Marin on hoitanut 4 puoluetta vasemmalla kädellä, ja tehnyt siinä sivussa Suomen edustustyötä maailmalla.

      Marin on Suomen historian paras pääministeri.

      • Anonyymi

        Suomen työllisyysaste korkein vuosikymmeniin ja työllisyystavoite saavutettu. Kokoaikaiseksi muutettu työllisyysaste jopa kaikista Pohjoismaista korkein, hienoa Marin! Ja tämä ilman kokoomuksen ja kepun hallitusjohdossa aina vaatimia työttömien aktiivikyykytyksiä ja työläisten kikytystä.

        Suomi on siirtynyt Pohjoismaiden johtoon(!) kokoaikaiseksi muutetun työllisyysasteen perusteella, jota myös hallitusohjelman perusteella seurataan. Ruotsin ohittaminen oli mennyt minultakin ohi ennen tätä
        @MuhonenTeemu juttua.
        https://mobile.twitter.com/patriziolaina/status/1560163011473588225



        Tehtävää kuitenkin riittää yhä. SDP:n tavoitteena on 80 prosentin työllisyysaste ensi vaalikaudella.

        https://mobile.twitter.com/Demarit/status/1605220851703775233


    • Anonyymi

      Biden ottaa roimasti velkaa........

      • Anonyymi

        Kaikki ottaa nyt velkaa.


    • Anonyymi

      Joe on ollut kyllä ällistyttävän "kova jätkä".

    • Anonyymi

      Rruuaahhh, lasketko sodan aikaansaamisen saavutukseksi?
      Jos, niin olet hullu.
      Ei tarvitse mennä edes lääkäriin, sen voi todeta täältä asti.

      • Anonyymi

        Se on ainoastaan Putinin pelkojen ja suuruudenhulluuden aiheuttama ja aloittama sota.


    • Anonyymi

      Nyt nähtiin täällä
      Oikeen kunnon
      Propagandaa
      Teille on hommia ja
      Kysyntää 😂

      • Anonyymi

        Mitenkä sun salaliitto huumalle kuuluu? Onko maa lätty ja Putin vapahtaja?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      37
      2178
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe