Nimimerkin "vihne" avaama viestiketju on nostettu taas esiin

Anonyymi-ap

Aiheena "Onko Kristus siis jaettu?"

Tuolloin oli onnellisesti vain YKSI JOUKKO kristityitä, siis Jeesuksen seuraajia. Ja Raamattu puhuu tässä tavallaan "henkilökemioista". Eli mieltymisistä eri julistajiin yhden jouko sisällä.

Nyt joukkoja on tuhansia, ja kaikki VÄHINTÄÄN mielestään vähintää oikeassa olevia, - ja pahimmillaan AINOA oikeassa oleva.

Sitäkin suuremmalla syyllä siis voidaan kysyä tänään, onko Kristus jaettu?

Vai onko Jeesus peräti teljetty jonkun yhdistyksen kassakaappiin lukkojen taakse, ja yhdistys hallitsee sitten Kristusta, kun hevosmies hevosta, ohjaksien avulla, määräten kenet Kristus saa luvan armahtaa ja ketä hän ei saa armahtaa.

"Vain me pelastumme" - opissa menetellään viimeksi mainitsemallani tavalla. Liikkeessä ollaan jo sellaisella sokeuden asteella, ettei enään ymmärretä eroa kaikkivaltiaan Jumalan ja heikon ihmisen välillä. Yhdistyksestä on tullut Kristuksen korvike, ja sakki kihisee hengellisestä ylpeydestään, saadessaan tuomita eläviä ja kuolleita.

Itsepetoksen nuotoja on monia. Jos Jumala ei saa ihmistä sanansa kautta tyhjentää armoa kerjääviksi, ja armosta iloitseviksi, silloin langenneessa luonnossa asua ylpeys = omavanhurskaus, saa vallan hallita mieliä ja ajatuksia.

https://www.youtube.com/watch?v=FkzCEsrO_L8

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      83
      1236
    2. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      699
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      645
    4. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      88
      454
    5. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    6. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      326
    7. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    8. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    9. 0
      90
    10. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    Aihe