Sinne meni Suomen Nato-jäsenyys

Anonyymi-ap

Joku poltti Koraanin Ruotsissa. Turkki suuttui ja sanoi "Ei" Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle. Nyt ei USA:n F16-hävittäjät auta.

11

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Annetaan Sannan alkkarit. Vanha kikka, toimii aina.

    • Anonyymi

      Viesti Turkkilaisille ja Ärdoganille:

      ”Erdoganin liittolainen jyrähti: Ei Ruotsin Nato-hakemukselle
      Turkkilaismediassa on kutsuttu skandaaliksi sitä, että Ruotsissa sallittiin mielenilmaus, jossa poltettiin Koraani.” IL
      Oletan, että ruotsalaiset eivät ole niin typeriä, että olisivat polttaneet koraanin ja laittaneet Ärdokanin nuken roikkumaan pää alaspäin julkisilla paikoilla. Tapausten täytyy olla sellaisten tahojen tekemiä, jotka haluavat estää Ruotsin NATO-jäsenyyden. Ketkä sellaisia voisivat olla? No Turkin terroristeiksi nimeämät tahot, huligaanit toisinajattelijat tai Ruotsin venäläiset. Noihin provokaatioihin kannattaa suhtautua lapsellisina typeryyden osoituksina, eikä reagoida ollenkaan. Yliopistossa kun kävimme sosialogian ja sosiaalipsykologian tutkimusmenetelmiä läpi, kävi ilmi, että ihmispopulaatioissa kutakuinkin vain noin sadan henkilön otanta tuo esille kaikki mielipidevariaatiot. Demokratioissa ei säikähdetä erilailla ajattelijoita ja meillä on mielipiteen ja sanan vapaus. Turkki on hieno maa ja turkkilaiset ystäviä niin Suomelle kuin Ruotsillekin. Näin olen asian ymmärtänyt. Turkissa vierailee paljon turisteja myös Suomesta ja Ruotsista. Potentiaalia on hiukan himmentänyt nyt ollut turha vastakkainasettelu. Varmasti sekä Ruotsi, että Suomi ovat tosissaan hyviä Turkin kumppaneita Natossa.

      Turkki, Ruotsi ja Suomi ovat hyviä ystäviä keskenään ja yhteisestä puolustuksesta on etua kaikille noille kolmelle osapuolelle. Nyt vain Suomi ja Ruotsi natoon. Ärdokan on viisas mies ja varmasti ymmärtää yhteistyön edut myös terroristien torjumisessa nyt ja tulevaisuudessa.

      Veli Puivaus

    • Anonyymi

      Ei ollut edes aineissa paljon!! Rohkeudesta annettava urhoolisuusmitali!! Eikös ruotsis oo sen yhen hinttikuninkaan rohkeusmitali !!!mä en uskaltais polttaa edes lapseni Aku ankkaa!!

    • Anonyymi

      Suomen tilannehan on juuri nyt hyvä. Ei NATOssa, eikä NATOn sisällä. Tällä tavallahan Suomi on pärjännyt viimeiset 80 vuotta, ja hyvin. Avoimesti venäjämieliselle Turkille ei saa antaa senttiäkään siimaa. Ja miksi Suomi haluaisi samaan liittoon Turkin kanssa, joka on täynnä venäjämielisyyttä? Suomi sisään NATOon vain, jos Turkki ulos.

    • Anonyymi

      Meillä ei ole huolta niin kauan kuin Marin ja kumppanit ei räksytä itään.

    • Anonyymi

      Niin no Ruotsin kurdit on varmaan vähän varpaillaan että meinataanko heitä nyt alkaa tässä uhraamaan, et fiksusti puolustivat itseään tällä tapaa. Mitä se nyt sellainen ihmisoikeuspuhe on joka pitää kutinsa vain hyvinä aikoina. Ruotsin johto ei ole tehnyt kantaansa nyt riittävän selväksi tässä asiassa.

    • Anonyymi

      Ryssälle voi räxyttää rauhassa...tää on meidän maa ja teidän Puten lätti. Näin se vaan menee. Puten lätissä kurva eli noi trollit koittaa jotain...mut saava vapaasti räxyttää omassa lätissään mitä se meille kuuluu.

    • Anonyymi

      Minä voin lähettää Ernokanille raamatun. Saa vastavuoroiisesti polttaa sen haluamassaan paikassa. Sitten ollaan sujut siltä osin

    • Anonyymi

      Sanoi vain ei Ruotsin jäsenyydelle.

    • Anonyymi

      Ehkä parempi niin suomi säilyy ,mitä emme tarvi on turhaa, ja nato on .

    • Anonyymi

      Hyvä puoli on, että Suomella säilyy Nato-optio. :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2104
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      91
      1931
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1901
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1603
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1466
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1464
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1397
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1267
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1134
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1129
    Aihe