Joku poltti Koraanin Ruotsissa. Turkki suuttui ja sanoi "Ei" Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle. Nyt ei USA:n F16-hävittäjät auta.
Sinne meni Suomen Nato-jäsenyys
11
55
Vastaukset
- Anonyymi
Annetaan Sannan alkkarit. Vanha kikka, toimii aina.
- Anonyymi
Viesti Turkkilaisille ja Ärdoganille:
”Erdoganin liittolainen jyrähti: Ei Ruotsin Nato-hakemukselle
Turkkilaismediassa on kutsuttu skandaaliksi sitä, että Ruotsissa sallittiin mielenilmaus, jossa poltettiin Koraani.” IL
Oletan, että ruotsalaiset eivät ole niin typeriä, että olisivat polttaneet koraanin ja laittaneet Ärdokanin nuken roikkumaan pää alaspäin julkisilla paikoilla. Tapausten täytyy olla sellaisten tahojen tekemiä, jotka haluavat estää Ruotsin NATO-jäsenyyden. Ketkä sellaisia voisivat olla? No Turkin terroristeiksi nimeämät tahot, huligaanit toisinajattelijat tai Ruotsin venäläiset. Noihin provokaatioihin kannattaa suhtautua lapsellisina typeryyden osoituksina, eikä reagoida ollenkaan. Yliopistossa kun kävimme sosialogian ja sosiaalipsykologian tutkimusmenetelmiä läpi, kävi ilmi, että ihmispopulaatioissa kutakuinkin vain noin sadan henkilön otanta tuo esille kaikki mielipidevariaatiot. Demokratioissa ei säikähdetä erilailla ajattelijoita ja meillä on mielipiteen ja sanan vapaus. Turkki on hieno maa ja turkkilaiset ystäviä niin Suomelle kuin Ruotsillekin. Näin olen asian ymmärtänyt. Turkissa vierailee paljon turisteja myös Suomesta ja Ruotsista. Potentiaalia on hiukan himmentänyt nyt ollut turha vastakkainasettelu. Varmasti sekä Ruotsi, että Suomi ovat tosissaan hyviä Turkin kumppaneita Natossa.
Turkki, Ruotsi ja Suomi ovat hyviä ystäviä keskenään ja yhteisestä puolustuksesta on etua kaikille noille kolmelle osapuolelle. Nyt vain Suomi ja Ruotsi natoon. Ärdokan on viisas mies ja varmasti ymmärtää yhteistyön edut myös terroristien torjumisessa nyt ja tulevaisuudessa.
Veli Puivaus - Anonyymi
Ei ollut edes aineissa paljon!! Rohkeudesta annettava urhoolisuusmitali!! Eikös ruotsis oo sen yhen hinttikuninkaan rohkeusmitali !!!mä en uskaltais polttaa edes lapseni Aku ankkaa!!
- Anonyymi
Suomen tilannehan on juuri nyt hyvä. Ei NATOssa, eikä NATOn sisällä. Tällä tavallahan Suomi on pärjännyt viimeiset 80 vuotta, ja hyvin. Avoimesti venäjämieliselle Turkille ei saa antaa senttiäkään siimaa. Ja miksi Suomi haluaisi samaan liittoon Turkin kanssa, joka on täynnä venäjämielisyyttä? Suomi sisään NATOon vain, jos Turkki ulos.
- Anonyymi
Meillä ei ole huolta niin kauan kuin Marin ja kumppanit ei räksytä itään.
- Anonyymi
Niin no Ruotsin kurdit on varmaan vähän varpaillaan että meinataanko heitä nyt alkaa tässä uhraamaan, et fiksusti puolustivat itseään tällä tapaa. Mitä se nyt sellainen ihmisoikeuspuhe on joka pitää kutinsa vain hyvinä aikoina. Ruotsin johto ei ole tehnyt kantaansa nyt riittävän selväksi tässä asiassa.
- Anonyymi
Ryssälle voi räxyttää rauhassa...tää on meidän maa ja teidän Puten lätti. Näin se vaan menee. Puten lätissä kurva eli noi trollit koittaa jotain...mut saava vapaasti räxyttää omassa lätissään mitä se meille kuuluu.
- Anonyymi
Minä voin lähettää Ernokanille raamatun. Saa vastavuoroiisesti polttaa sen haluamassaan paikassa. Sitten ollaan sujut siltä osin
- Anonyymi
Sanoi vain ei Ruotsin jäsenyydelle.
- Anonyymi
Ehkä parempi niin suomi säilyy ,mitä emme tarvi on turhaa, ja nato on .
- Anonyymi
Hyvä puoli on, että Suomella säilyy Nato-optio. :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä5810732Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13110204- 227957
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776394Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.395207- 694895
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1324192Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1293486- 643199
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2293134