Euroopan poliittisille päättäjille alkaa pikku hiljaa totuus paljastumaan. Vielä reilu vuosi sitten keskusteluissa oli, että miten Euroopasta tulee tasavertainen taloudellinen kilpakumppani Kiinan ja USA:n kanssa. Eipä ole viime aikoina paljoa tarvinnut sellaisesta haaveilla.
Euroopan ja Suomen päättäjät, ihan itse omilla pikku kätösillään, tuhosivat Euroopan taloudelliset haaveet. Olisi kannattanut ehkä hieman miettiä ennen järjetöntä pakotekiihkoilua. USA määrää talouspakotteita (järkevästi) omien intressiensä pohjalta ja tyhmät eurooppalaiset lähtivät näihin sokeasti mukaan. Nyt sitten tuli ”yllätyksenä”, että USA houkuttaa eurooppalaisia yrityksiä ja sijoittajia. Totta kai yritykset ja sijoittajat menevät kilpailukykyisimmille eli parhaiten tuottaville alueille. Se on jopa niiden velvollisuus.
Euroopan pitää siis aloittaa ”vastaisku”. Vastaisku mitä vastaan? Tyhmiä poliittisia päättäjiäkö vastaan, jotka ovat pääsyyllisiä vallitsevaan tilanteeseen? Se olisi tietenkin hyväksi järjestelmälle. Kuitenkin pahoin pelkään, tai oikeastaan olen ihan varma, että he keksivät jonkin muun syyllisen, jota vastaan iskeä. Yhteisiä verorahoja käyttäen tietenkin.
Euroopan paluu
5
119
Vastaukset
- Anonyymi
Avaus on jonkun EU-vihaaja/putleristin tavanomaista hölynpölyä.
EU:n talousongelmat alkoivat Venäjän typerästä hyökkäyksestä Ukrainaan.
Kauppasuhteet Venäjään katkaitiin nopeasti ja tilalle astuivat pakotteet.
Ne ovat johtaneet Venäjän suuriin ongelmiin,jotka koko ajan pahenevat.
EU alkaa vähin erin hyvällä yhteistyöllä toipua.
Yhteistyö toimii myös USA:n ja Aasian demokratioiden kanssa.
Kauppaa käydään lisäksi Lähi-Itään ja Afrikkaan.
EU:n yhteismarkkinat käsittävät edelleen noin 30 % maailmankaupasta.
EU-vihaajien haaveet EU:n taloudellisesta tuhosta ovat turhia.
Kannattaisi perehtyä ihanteenne Herr Putlerin isännöimän roistovaltion talous- ja muihin ongelmiin.- Anonyymi
Persu haluu EU n hajoavan!! Putinin voittavan ja Suomesta diktatuuri Persuputiniland !!
- Anonyymi
Ei ole. Tämä on yleinen käsitys ja totuus EUn toiminnasta ja saavutuksista jotka ovat tuhonneet kaikki Euroopan valtiot.Tällaisilla lapsellisilla periaatteilla ei pitkälle potkita koska elämä on muuttumassa vaikeaksi muutenkin energia varojen loppuessa. EUlta puuttuu kokonaan tulevaisuuden kuva . Sen utopiat ovat täysin mahdottomia ja käsitykset todellisuudesta vääriä. Vaikuttaa siltä että huumeet,raha ja huvit ovat sekoittaneet väen päät täysin. Jutut muistuttavat lähinnä lasten leikkiä hiekkakasassa. Ja Suomi näyttää olevan kärjessä kaikessa tuon hallituksensa takia. Velkaja utopia syöksevät ihmisten rahat kankkulan kaivoon. Miljardit ei enää riitä vaan hävitetään biljoonat kuten tuo järjetön vetyprojekti osoittaa. Yrittäkään nyt viimein sanoa ei näille vedätyksille koska siten menetämme kaiken.
Kuten kenraali Vincent Desportes TV Libertén politiikkalauantain haastattelussa totesi, niin USA on jo voittanut Ukrainan sodassa taloudellisesti, ruokahuollollisesti, strategisesti ja poliittisesti.
https://tvl.fr/le-samedi-politique-avec-le-general-vincent-desportes-guerre-en-ukraine-et-apres
Tämä voitto, ainakin tässä vaiheessa, on nimenomaan Euroopan suhteen.
Taloudellisesti tämä näkyy niin selkeästi, että jopa EU:n poliitikot ovat sen huomanneet ja aloittavat “vastaiskun”. En tiedä mitä vastaan, mutta kuitenkin pahasti myöhässä. Ensimmäinen selkeä USA:n voitto: Eurooppa ei ole enää vakava taloudellinen kilpakumppani ja USA voi keskittyä jatkossa Kiinaan.
https://yle.fi/a/74-20013254
Strategisesti USA:lla, toisin kuin Euroopalla, lienee näkemys sodan jälkeisestä tahtotilasta ja sekään ei ehkä ole Euroopan kannalta kovin miellyttävä. Tämä on tietenkin puhtaasti spekulointia, koska edes USA ei julista strategisia tavoitteitaan uutisissa tai netissä. Liittyen tuohon edelliseen eli jo saavutettuun taloudelliseen voittoon Euroopasta, USA tarvitsee tukea (taloudelliseen) taisteluun Kiinaa vastaan. Ja se tuki tulee vasalli-Euroopasta, jonka talous on jo isketty pakotteilla alas ja joka joutuu jatkossa käyttämään vähiä taloudellisia resurssejaan Ukrainan elättämiseen ja jälleenrakentamiseen.
Poliittinen voitto on seurausta jo saavutetusta taloudellisesta voitosta, koska poliittinen painoarvo liittyy suoraan taloudelliseen määräysvaltaan. Euroopan osalta muut poliittiset kumppanit kuin USA ovat Ukrainan sodan ansiosta suljettu tehokkaasti pois ja ilman kumppaneita köyhtynyt Eurooppa on poliittisesti täysin USA:n hallinnassa. “Tämä on se hinta, joka meidän täytyy, ja jonka me haluamme maksaa.” Näin eräät johtavat poliitikkomme sanoivat taistelusta “demokratian ja vapauden” puolesta. “Demokratialla ja vapaudella ei ole hintaa.” Se hinta taitaa olla Euroopan vapaus.
Ruokahuollon osalta USA:n voitto liittynee suoremmin Ukrainaan. joka on osa Eurooppaa vaikkakaan ei kuulu EU:in. Ukraina ja Venäjä ovat (olleet) suuria viljan ja muiden elintarvikkeiden tuottajia maailmanmarkkinoille. Niiden osuuden vähetessä USA:ssa tuotettujen maataloustuotteiden kilpailukyky ja hinnoitteluvoima paranee. Erityisesti markkinoilla, jotka eivät pakotteiden tai muiden poliittisten syiden takia voi tai halua ostaa Venäläisiä tuotteita.
Yhteenvetona: USA on jo voittanut Ukrainassa, ei Venäjää vaan Euroopan.- Anonyymi
Hölynpölyä!
USA on koko ajan ollut Eurooppaan nähden johtoasemassa sotilaallisesti,poliittisesti ja taloudellisesti.
Ukraina on vain todistanut asiantilan.
EU on selviytynyt Ukrainan kriisistä ja sodasta hyvänä kakkosena.
Taloudellisesti se on selviytynyt Venäjää paremmin ja poliittisesti ottanut selkävoiton yhdessä USA:n kanssa.
Venäjä on jo hävinnyt kaikilla rintamilla,pahiten poliittisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252049
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301533En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931376- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1381176The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223922- 155881
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20779