Diktatuureissa kuten venäjä ei oman sotilaan hengellä ole mitään arvoa ja merkitystä. No, en voi väittää ettenkö olisi venäjän johdon kanssa täysin samaa mieltä.
Venäjä menettänyt sodassa jo lähes 121 000 sotilasta
46
258
Vastaukset
- Anonyymi
On menettänyt enemmän haavoittuneina, vammautuneina. Puolimiljoonaa miestä yhteensä ja lisää työnnetään rintamalle. Ei ihme että venäjällä on alkoholin ja lääkkeiden käyttö kavanut. Todellisuus on liikaa eikä kapinaakaan ole täysin mahdoton.
Kukaan ei varmuudella tiedä miten tuossa vielä käy.- Anonyymi
Luku ei tunnu mienkään uskottavalta, kun tiedetään ukrainalaisten olevan suomalaisia paljon kovempia valehtelijoita. Suomi ilmoitti Talvisodan jälkeen, että Neuvostoliiton tappiot olivat 200.000 kaatunutta. Arkistojen avauduttua todelliseksi luvuksi ilmeni 58.000.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luku ei tunnu mienkään uskottavalta, kun tiedetään ukrainalaisten olevan suomalaisia paljon kovempia valehtelijoita. Suomi ilmoitti Talvisodan jälkeen, että Neuvostoliiton tappiot olivat 200.000 kaatunutta. Arkistojen avauduttua todelliseksi luvuksi ilmeni 58.000.
Se oli 80v sitten, nyt ei onnistu sama.
- Anonyymi
Sulla on pilkkuvirhe luvussa, tarkennpana jatkossa.
- Anonyymi
Saattaa kuulostaa paljolta mutta maassa jossa on yli 100 miljoonaa ihmistä tuo ei suuri määrä ole.
- Anonyymi
Kyllä sielläkin varmaan kansa alkaa protestoida jossain vaiheessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sielläkin varmaan kansa alkaa protestoida jossain vaiheessa.
Ei ne protestoi. Ovat väsyneet miessukukunnan pöljyyteen, hyvä kun päästään eroon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ne protestoi. Ovat väsyneet miessukukunnan pöljyyteen, hyvä kun päästään eroon.
Sekava kansa, ei hyvä.
- Anonyymi
Se on tuo sama kun Suomessakin. Viher-vasemmisto-sdp . Sairaan kateellisia ja vallanhaluisia idiootteja. Tuotto on vain hölmöjä. Näkyy nyt Pisa tuloksissa. Opettajien väsymisenä ja oppilaiden kärsimyksenä. Miksi nuo mitättömyydet pyrkivät valtaan kun eivät osaa kuitenkaan tehtävää. Näyttää ettei ole hajuakaan vallasta että mitä se tarkoittaa. No Venäjällä sama. Älyköt tuhottiin Neuvostoliitossa ja jäljelle jäi sopivan tyhmiä joita voi uhrata.
Ihan omaa syytään kaikki ikävä heillä. - Anonyymi
Ja lähteenä Ukraina. Eikö teillä ole ollenkaan omaa ajattelua, että Ukraina voi kertoa propagandamielessä mitä tahansa? Miten Ukraina varmentaa nuo luvut? Eihän mistään sodasta saada edes jonkinlaisia tarkkoja lukuja kuin vasta vuosia sodan jälkeen.
Täyttä propagandaa, mutta onhan se nähty jo että mikä tahansa uppoaa fanaatikoihin kunhan se tukee omaa ajatusmaailmaa.- Anonyymi
Jos luku on mielestäsi väärä niin velvollisuutemme on kalustotoimituksilla saattaa se mahdollisimman nopeasti oikeaksi.
Järjetön venäjä kun uskoo vain voimaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos luku on mielestäsi väärä niin velvollisuutemme on kalustotoimituksilla saattaa se mahdollisimman nopeasti oikeaksi.
Järjetön venäjä kun uskoo vain voimaa.Putin osoittaa olevansa täysin häikäilemätön terroristi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putin osoittaa olevansa täysin häikäilemätön terroristi.
kaikki johtajat, samatekevää mistä maasta ovat, jtk eivät välitä kansan hyvinvoinnista, ovat silkkaa paskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kaikki johtajat, samatekevää mistä maasta ovat, jtk eivät välitä kansan hyvinvoinnista, ovat silkkaa paskaa.
Olet oikeassa....
- Anonyymi
Kulta tänään hyökkäsimme Ukrainan asemiin, minne tahansa ammuimme ukrainalaisia kaatui kuin heinää. Kulta korvia särkee kun kuulemme natsi ukrainalaisten itkevän kuin tytöt konsanaan,.välillä meitä naurattaa kun ME kuuntelemme Wagnerin sinfoniaa vqlkyria, silloin Kulta ukrainalaiset paskovat ripuleita hangelle. Kulta täällä on niin kylmä kusikin jäätyy kaaressa. Lupaan Kulta että valtaamme puoli Ukrainaa seuraavan 3 kk sisällä. Voitto on meidän t. Rambo
- Anonyymi
Hei nyt vähän ryhtiä juttuihin, eikö sinun pitäisi olla perheesi kanssa mökillä, kerroit eilen? Oli kyllä kivat pirskeet eilen, mitä vaimosi sanoi kun lähdit vasta klo 6.00?
Työmoraali kuntoon, mutta ei missä kunnossa tahansa.
Tv: hypridikeskuksen nettiosaston toimintakotdinaatorin apulaisjohtaja - Anonyymi
Sinä onneksi kuolet pian.
- Anonyymi
Lisää Himarseja Ukrainalle pitkän kantaman ammuksineen, niin saadaan venäläisten kaatuneiden lukemat oikeille satatuhatluvuille
- Anonyymi
Kyllä niitä saavatkin hyvin pian
- Anonyymi
Tuskinpa suomessakaan sotilailla on mitään arvoa jos suomi sotaan joutus.
Vaikea uskoa että suomi antautuisi ehdoitta mikäli sen sotilaisiin kohdistuisi aivan selkeä kuolemanvaara.- Anonyymi
Ei Suomi antaudu ehdoitta vaikka mikä olisi. Ei sotilaskoulutuksemme edes maininnut moisia.
Ei voi. Eikä saakaan, vaikka haaviston kynä sellaisia mielellään allekirjoitteleekin, näemme.
Muttei toisaalta ole pakko täyskontaktiakaan alkaa ottaa ja testata kuinka lujaa osaavatkaan joukkotuhota.
- Anonyymi
Talvi- ja jatkosodassa meni 80 000 Suomalaista sotilasta ja n. 500 000 neuvostoliiton sotilasta.
- Anonyymi
En tiedä mitä yrität sanoa, mut laske päivääkohti ja vertaa
Joten jos konflikti päättyisi maagisesti tänään, Ukrainassa olisi ~21 miljoonaa asukasta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17712649/40-milj-ukrainan-kansa--no-ei-ole-enaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä mitä yrität sanoa, mut laske päivääkohti ja vertaa
Joten jos konflikti päättyisi maagisesti tänään, Ukrainassa olisi ~21 miljoonaa asukasta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17712649/40-milj-ukrainan-kansa--no-ei-ole-enaaTuosta linkistäsi löytyy kiva lause...
"Venäjä kuitenkin pitää Odessaa, Harkovaa ja Dniproa venäläisinä - ja se todennäköisesti valloittaa ja liittää ne itseensä, kun tämä on ohi."'
Miltäs nyt tilanne näyttää??? Uskotko vielä ihan tosissasi tuohon??? Liittää saattaa, mutta valloita ei. Venäjällähän on tapana liittää itseensä alueita joita he eivät edes hallitse. Mitä muu maailma sanoo tänä. "Ei jatkoon" - Anonyymi
Ja valtioiden asukaslukuihin suhteutettuna kummasta valtiosta kuoli enemmän ihmisiä?
Suomen asukasluku sotien aikoihin oli vajaa neljä miljoonaa, Neuvostoliiton noin 130 miljoonaa.
- Anonyymi
Auttaa se rikkakin rokassa.
- Anonyymi
Yksi nolla perään,niin ollaan lähempänä totuutta,mikä on utopiaa Venäläisille.
- Anonyymi
Venäjällä ei voi kuolla ihmisiä, siellä kuolee vain ryssiä.
- Anonyymi
kyllä nekin ihmisiä ovat, niin kauan aikaa kun rintamalle niitä kaduilta kiskotaan jaloista ja käsistä pakuihin ja busseihin heittäen, josta seuraa varustelun kautta suoraan takarintaman reservin reservi.
Siis ihan parissa päivässä mielenosoituksistaan sotaa vastaan, tilanteeseen että ammut taikka takas oleva wagnerilössi ampuu sinut koska koitat perääntyä. Siellä ihra hytisee kylmässä, ja langanlaihat raahaa sitä AK74staa perässä miettien ainoastaan sitä, että jos edessä olevat tappaa, voipi vainajilta jotain muonaa sitten varastaa joilla ittensä ruokkia, taikka suoraan lihallaan, josta ei tosin mainintoja taida ollakaan. Mutta sitä sodassa tapahtuu, kannibalismia. Se on sitä sotapaskan villiyttä.
ven sotilaan sodankäynti on hyvin, hyvin raakaa. Se on se ateismi joka ihmisarvon siellä on nolliin vienyt.
Ja tuossa mm. yksi MEIDÄN tulevista merkittävistäkin eduistamme, jos vaan tuon vastakohtaa osaisimme vaalia - ja käyttää.
Nämä ovat näitä. Ei näistä ole mitään järkeä yrittää selittää. Menee suoraan kuuroille korville, kaikki info. Tässä voitti tällä erää ylpeys ja siitä seurasi sivilisaation täystuho, ja sen pituinen tarina se.
on mitä oli ollaksee
- Anonyymi
Aikamoinen luku,121000 ,mutta ei vielä riittävä.
- Anonyymi
venäjän tappiot 1 sotilas, ukrainan 188.888
- Anonyymi
Kremlissä ei lasketa....paitsi salaisia omaisuuksia sveitsiläisissä pankeissa.
- Anonyymi
salaisia SUURomaisuuksia..
Eikä ainoastaan CS, taikka UBSssä, vaan ympäri maailmaahan ven on sitä varallisuuttaan. He ostaa tyyliin 300k hameita milanosta teineilleen, ja 1m autoja 18v synttärilahjaksi yms. ven törsää kyllä sitä rahaa AIDOSTI katsomatta lainkaan niitä summia mikkä mennöö. Jk krt kaiken siitä, kuinka helposti se raha on heille tullut, alunperinkin.
- Anonyymi
Sivun "laskijoille" tiedoksi että talvi- ja jatkosodassa kuoli Suomen väestöstä noin 2 % ja Neuvostoliiton väestöstä noin 0,38 %.
Mikä ja kuka se ei miehiään arvostanut?- Anonyymi
aika kova suhdeluku muuten.
mutta miten ven hyökätessä kykenee tuhoamaan yli omien menetyksiensä? Mikä siinä on, että noin taitavia sodankäynnissä yht'äkkiä ovat alkaneet olla, vaikka alku olikin suurta fiaskoa vaan, mm. vaunuletkoja joita tuhottiin täydellisesti kun olivat liian pitkiä, suojaamattomia, paikoillaan, jne.
minulla on siihen tämä teoria:
ven päällystö oli alunperin kakistrokraattinen. menestystä ei tullut. sitten laittoivat epäonnistujat eturintamaan, kuolemaan ja seuraavat tilalle, menestymään. joko menestyivät taikka sama toistettiin. kuten sodassa on muutenkin tapana, jos johto on asiansaosaava. niin hierarkisesti alaspäin - kuin ylöspäinkin.
Epäkompetentti valehtelua kun ei sodankäynnissä hyväksytä, koska kuolemariski on aina läsnä. Sitten tulee kakkoslinja joka oli vahvempaa kuin ykkösjohtotaso; olivathan nousseet vähemmän korkealle, koska olivat vähemmän persettänuolevaa ihmistyyppiä kuin epäonnistuva omaa turkkiaan nuoleva creme de creme. Ja sitten menestystä alkoi keskitysten kautta hiljalleen tulemaan kyllä. Eli siis ihan vaan Human Resource siirrot. Ja niin tulivat korkeamman ajattelukyvyn omaavat kenraalistoon, ja valehteleva saasta pyyhkiytyi kuin itsestään.
Tuohon, käsitykseni mukaan, perustui niin syyrian suurmenestyksensä kuin tämähetkinenkin pienflippauksensa urkrainoissa. ukrainakin tekee täysin samaa, zele ajattelee tilanteet strategisesti myös.
eli suomekssanottuna, putin ei taida pitää kusettajista, ja se taitaa olla hänen suurin vahvuutensa, yksilönä. Joka on otollista oivaltaa ennen kun hänen joukkonsa sitten päällemme, kansakunta, lähettää.
- Anonyymi
Ihmeellistä, että kuolleiden sotilaisten omaisiakaan ei sureta asia ollenkaan.
- Anonyymi
Eräänkin kaatuneen vanhemmat kehuivat saaneensa uuden Ladan poikansa ansiosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eräänkin kaatuneen vanhemmat kehuivat saaneensa uuden Ladan poikansa ansiosta.
Propagandaa...........
- Anonyymi
Kokonaistappiot lienevät tosiaan 120 000. Niistä kuolleiden osuus on yleensä 20% tai vähän alle. Ursula von der Leyen ilmoitti videoidussa puheessaan marraskuussa että ukrainalaissotilaita olisi kuollut jo yli 100 000.
- Anonyymi
Putinin saastainen sota. Mitä vielä aikoo maanisissa harhoissaan?
- Anonyymi
Jo nyt menetykset 200000 kaatunutta ja vammautunutta sotilasta.
- Anonyymi
Venäjän lääkintähuolto toimii kehnosti, osuman saaneista kuolee tai vammautuu suuri osa. Kuoliot ym. riesana.
Toisaalta kätevää kun ei tarvii huoltaa joukkoja. Lähetetään ne vaan eteen ja kapiaiset voi pölliä ruuat ja varusteet, sitten myydä ne. - Anonyymi
Oikea luku tänään venäjän joutaville kuolleille on 122 788...
- Anonyymi
Ja Kremlissä juodaan shampanjaa, syödään kaviaaria....
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sara ja Pyry eronneet?
Pitääkö huhu paikkansa, tietääkö kukaan?Joku kertoi, että olivat tapelleet rajusti Emma gaalan jälkeen ja sen jälkeen Sara poisti Instatililtään kaikk1484175Alaston miesuimari järkytti suuresti naisuimareita Espoon Matinkylän uimahallissa
Mikä siinä miehen alastomuudessa voi olla niin järkyttävää? Lainmuutoksen jälkeen tuo on normi. https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009378839.html Pian1301441Koululaiset myyvät huumeita jopa kesken koulupäivän
Taitaa huumeidenvastainen sota olla hävitty kuten viinanvastainen kieltolain aikana, kun kerran jopa kakarat tekevät huumeilla kauppaa. https://www.i1751214Miten paljon vertaat itseäsi muihin?
Mä huomasin joskus vertaavani omaa elämää toisten elämiin, mutta jossain vaiheessa huomasin (konkreettisesti) ettei ne kokemukset toisen elämisen laad281894- 47894
Sen takia sanoin sen
Että et ottaisi itseesi kun ei ole tarkoitus sinua loukata. Me vain heijastellaan toistemme kipukohtia ja se tuntuu ikävälle.106882- 46868
- 101774
Yksi tavoite tälle vuodelle
Tulen kietomaan sinut pikkusormeni ympärille. Jos pikkusormi ei riitä, niin käytän järeämpiä keinoja. Älä koita piiloutua minulta.50773