Rovionkin perustamisen taustalla isäpapan rahat

Anonyymi-ap

On surullista lukea päivän hesarista että myös Angry birds - Rovion alun taustalla hääri yhden perustajan isä, sarja yrittäjä kultapossusuvusta, joka sijoitti yritykseen miljoona euroa. Montakohan vastaavaa pientä yritystä on mennyt nurin jos ei sattunut olemaan rikasta isäpappaa. "Yhtiö oli vaikeuksissa, joutui vähentämään työntekijöitä ja kävi lähellä konkurssia." Surullista että vaikuttaa siltä että pitää olla rikkaan suvun vesa että saa yrityksen pysymään hengissä. Mitä mahdollisuuksia on meillä joilla on hyviä ideioita ja työtahtoa mutta taustalla ei ole rikkaan suvun turvaverkkoa?

Olin itse aikoinaan töissä samassa rakennuksessa kuin Rovio ja törmäsin esim. hississä ko. yrityksen kavereihin kesäisenä päivänä, yhdellä oli maahan asti ulottuva minkkiturkki, joku koodari T-paita ja kova ääni, ilmeisesti näyttämisen tarve oli pakottava.

https://www.hs.fi/talous/art-2000009339356.html

11

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kun pärjäystä on. Naurettavaa nuo minkkiturkki jutut. Kyllähän siinä näkee että kaverilla on kuuppa sekasin kuten afrikkalaisilla kyläpääliköillä. Mutta hienoa kuitenkin että rovio on pärjännyt melko kovilla markkinoilla.

      • Anonyymi

        Huomasitko muuten saman lehden alempana on juttu taantumasta. Semmoista bisnestä tuottaa sdp roskasakki. Aikaisemmassakin lamassa oli sdp pressa.


    • Anonyymi

      Tässä ei tuoksu mikään muu kuin kateus. Kaltaistesi asenteet ulkoisista puitteista ja suvaitsemattomuus ovat suurin este kehitykselle, josta luulisi jo päästeen eroon ja jolle Suomen kaltaisessa vientivetoisessa taloudessa ei ole varaa. Koodarin kyvyt evät parane kraka kaulassa.

      • Anonyymi

        Ymmärrettävää että totuudet ottaa kunnialle, mutta faktat on faktoja. Aina on helpompaa yrittää kun yhtäkkiä ankkalammen suunnalta ilmestyy ylimääräinen miljoona euroa, kyllä sillä hetken aikaa palkat maksaa.


    • Anonyymi

      " Montakohan vastaavaa pientä yritystä on mennyt nurin jos ei
      sattunut olemaan rikasta isäpappaa. "

      Varmasti niitä menee nurin ainakin samassa suhteessa kuin keskimäärin muitakin alkavia yrityksiä Suomessa.

      Yhden tilaston mukaan lähes 50% perustetuista yrityksistä lopettaa 3 ensimmäisen vuoden aikana.
      https://www.paivanlehti.fi/puolet-uusista-yrityksista-lopettaa-kolmen-ensimmaisen-vuoden-aikana/

      YLE-uutisen mukaan täydet 50% yrityksistä kuupahtaa ensimmäisen 5 vuoden aikana.
      https://yle.fi/a/3-10028067

      Ne jotka selviytyvät tuon 5 vuoden rajan ylitse ovat jo onnekkaita ja onnistuneita omassa yritystoimessaan.

      • Anonyymi

        Kuulutko tuohon etuoikeutettuun ryhmään kun sinulla on noin kova tarve todistella että miljoonan rahoitus sukulaiselta ei merkitse yhtään mitään yrityksen alkuvaiheessa? Jokin tässä mättää, mistä moinen motivaatio.


      • Anonyymi

        "kun sinulla on noin kova tarve todistella että miljoonan rahoitus sukulaiselta
        ei merkitse yhtään mitään yrityksen alkuvaiheessa? "

        Missä kohtaa sinä tuommoisen todistelutekstin näet yllä?

        Tietenkin kaikkia yrittäjiä auttaisi se, jos olisi puolikas milliä rahaa käytettävissä heti liikkeelle lehdettäessä. Semmoisia ei kuitenkaan ole kuin alle prosentilla alkavista yrittäjistä.

        Mitä asiaa tarkalleen siia haluat kritisoida ja napista? Sitäkö, kun omassa suvussasi ei ole avustavia rikkaita sukulaisia?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ehkä minkkiturkki on todiste sittä mitä isin rahoilla voi saada aikaan, tai sitten on katsottu pienenä liikaa Uuno Turhapuroa. Kuitenkin, vakavasti ottaen, ei todellakaan käy tasan onnen lahjat. Syntyä suomenruotsalaiseen sukuun jossa isukki pelastaa kun jälkeläinen ei oikein viitsinyt opiskella koulussa ja teki tyhmiä bisnespäätöksiä.

    • Anonyymi

      Eikös Roviolla ollut vain yksi onnenpotku jolla ratsastivat 15 vuotta?

    • Anonyymi

      Nooh sano naakka, kun nokka katkes.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      38
      1940
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      39
      1516
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1495
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      173
      1386
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1229
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1211
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      906
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      58
      848
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      13
      844
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      815
    Aihe