Orivesi täynnä hevoshörhöjä

Anonyymi-ap

Somessa on keskusteltu sukkasillasta ja ylipäätään kuntamarkkinoinnista. Ymmärrän että joku/moni ei lämpene valitulle teemalle. Tämä on väistämätöntä, ei voi olla sellaista ideaa josta kaikki innostuisivat.

Hämmästelen kuitenkin sitä millaisessa kulttuurisessa umpiossa ravikansa elää. Tyyppi toisensa jälkee vouhottaa jostain ravihevosesta ja haluaa tehdä kuntamarkkinointia sillä. Mitä mielenköyhyyttä! Ravit ja hevoset ylipäätään koskettavat vain varsin pientä osaa suomalaisista. Miksi hitossa kukaan poikkeiaisi tai varsinkin muuttaisi Orivedelle siksi, että täällä on hevonen joka juoksee muita kovemmin??

Valtaosaa Suomen kansalaisista ei kiinnosta ravit yhtään, ja koko hevosurheilun näkyvin piirre meille väestön valtaosalle on maanteillä matelevat hevoskärryt teitä tukkimassa. Ja tämä sitten olisi voittoisa teema kuntamarkkinoinnille?

1

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljonko hävisit totossa kun noin kiukuttaa? ;)
      Ei sitä hevosta nyt ihan tosissaan kukaan ole kuntamarkkinoinnin keulaksi ajatellut. Mutta ei tämä villasukka vouhotuskaan kuntamarkkinointia parhaillaan ole tai edes tyydyttävää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      192
      2699
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      280
      2504
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      40
      2322
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1404
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1102
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1060
    7. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      761
    8. 52
      708
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      18
      679
    10. 55
      662
    Aihe