Ollila käskytti eilen maikkarin uutistenlukijaa

Haastattelun yhteydessä, käski sinuttelemaan teitittelyn sijasta
Ollila valittiin eräänä vuonna maailman parhaaksi toimitusjohtajaksi. Tiesikö valitsija, että Nokian Ollila karjui ja huusi alaisilleen? Tämäkö on hyvän johtajan ominaisuus, mistä pitää palkita?
961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nokian menestys oli kaikkien muiden paitsi Ollilan ansiota.

Äänestä
  • toisin kuin romahdus

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    toisin kuin romahdus

    Totta, virhe tuli siinä että pitivät liian kauan kiinni omasta käyttiksestään, symbianista ja android/samsung ajoi joka puolelta ohi.
    Toinen virhe oli siinä että palkitsivat hyväveljet toisiaan, jopa henkilöstöpäälliköllä oli miljoonatulot, sen sijaan tuotantopuolella suunnittelusta (tekniikasta ja sen kehittämisestä) ei palkittu muuta kuin normaalipalkalla.
    Ollilakin tienasi Nokialla tunnissa saman verran kuin duunari vuodessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    toisin kuin romahdus

    Apple meni ohi, tuosta pitäisi jonkun tehdä ohjelma, mistä Nokian häviäminen oikeasti johtui

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Apple meni ohi, tuosta pitäisi jonkun tehdä ohjelma, mistä Nokian häviäminen oikeasti johtui

    Apple meni ohi Nokian kehittämällä tekniikalla, silloin Nokia sai jotain 7,65 taalaa patenttikorvauksia per puhelin.
    Sinä vuonna Applen puhelin oli Nokian tuottoisin Älypuhelin!!! ja viellä !!

    Äänestä

Ollila vei Nokian perikatoon. Ei hyväksynyt uudistuksia. Änkyrä kun on.

Äänestä
  • Ollila oli varmasti ylpeä tuhotöistään :) Suomen kruunun jalokivi tuhottiin kyvyttömyyden takia

    Äänestä

jos johtaja kuuro ja sokea kaikki hyvin

Äänestä

Hyvin arvonsa tunteva pitää olla muiden ihmisten yläpuolella pää pilvissä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Haastattelun yhteydessä, käski sinuttelemaan teitittelyn sijasta
Ollila valittiin eräänä vuonna maailman parhaaksi toimitusjohtajaksi. Tiesikö valitsija, että Nokian Ollila karjui ja huusi alaisilleen? Tämäkö on hyvän johtajan ominaisuus, mistä pitää palkita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu