Sanoin jo 2014 kun Ukrainassa tapahtui laiton vallankaappaus että tästä ei hyvää seuraa, ei seurannut. Karman laki, varastamalla saatu valta päättyy aina verilöylyyn. Ei ollut kuin muutama kuukausi vaaleihin mutta Obaman päätös johti tilanteeseen mikä nyt on, ukko vaan naureskelee rapakon takana eikä joudu mihinkään vastuuseen.
Sitä saa mitä tilaa
9
108
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolloin näkyi asiasta vielä muutamia juttuja länsimediassakin. No, ne lopetettiin nopeasti.
https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/apr/30/russia-ukraine-war-kiev-conflict
https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/may/13/ukraine-us-war-russia-john-pilger Juu muistan hyvin kun Anonyymi sanoi noin, suuri profeetta. Ja vittu, kahdeksan vuotta meni ja eikös Venäjän roistohallinto hyökännytkin Ukrainaan.
Nyt sitten katotaan kenen perse kestää merivettä, Ukrainan ja sitä tukevien länsimaiden vai köyhtyvän Venäjän, jota ilmeisesti ei enää oikeasti tue kukaan.- Anonyymi
Tuli neljän vuoden viive, kun Trump lipsahti presidentiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuli neljän vuoden viive, kun Trump lipsahti presidentiksi.
Ei ole takeita enää Trumpistakaan, vaikka hän tulisi valituksi presidentiksi.
Viime aikaiset puheet viittaavat Trumpin osin muuttaneen mielipiteitään.
Lieneekö sillä vaikutusta, että Trumpin vihaama Kiina ja Venäjä ovat vahvistaneet strategista kumppanuuttaan. - Anonyymi
Ainakaan Mariupolissa ei azovilaisten "perse kestänyt merivettä".
- Anonyymi
Nykyään kaiken maailman molot ja repet väittävät, että mitään laitonta ei Kiovassa 2014 tapahtunut vaan kaikki sujui demokraattisesti ja lakeja kunnioittaen.
- Anonyymi
Aikaisemmin objektiivisuudestaan tunnettu Guardian-lehti noudattaa nykyään täysin lännen valtamedioiden linjaa Ukrainan kriisissä eli "demokraattinen Ukraina puolustaa koko länttä".
- Anonyymi
Suomen päättäjien ja median mielestä Suomea "autetaan", kun aseistetaan miljardeilla Ukrainaa, vaikka Suomi velkaantuu nopeimmin Euroopassa.
Anonyymi kirjoitti:
Suomen päättäjien ja median mielestä Suomea "autetaan", kun aseistetaan miljardeilla Ukrainaa, vaikka Suomi velkaantuu nopeimmin Euroopassa.
Olet sikäli oikeassa, että kaikki huolet valtionvelasta poistuvat kun maahan asetetaan venäläinen kuvernööri. Ihan muita on huolet silloin, eikä niistä parane mihinkään valittaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1344725Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa703320"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1053195Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma392631Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.282312- 1141614
- 491136
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3401130- 49872
Mitä luulet mies
Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin55691