Kenelle kaikki valtiot ovat velkaa, jollekin henkilölle ja mielikuvitusrahalle?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Valtionvelka
Harmi kun ei löytynyt heti uudempaa maailmankarttaa velkaisista valtioista.
Valtioiden velka suhteessa bruttokansantuotteeseen.
5
89
Vastaukset
- Anonyymi
Sijoittajille,siksi valtionvelkaa pidetään yllä,mutta sijoittajat tahtoo antaa velkaa vain hyvin vakavaraisille valtioille ja perivät heiltä pienimmät korot. Jos riskivaltio,heidän valtionvelka korkonsa nousee polviin lopulta ja maa konkurssiin ja pilkotaan muiden valtioiden kesken.
Mihinkään konkurssikypsään kukaan ei halua sijoittaa mitään ja hävitä rahansa kuin tuhkana tuuleen. Ei valtioihin ,firmoihin,kuntiin tai yksityisiin.
Koko kapitalismihan perustui vain voittoihin ja korkoihin.- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17717091o
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Rikollista toimintaa se on.
Helvetti odottaa koronkiskureita. - Anonyymi
Tämän lisäksi on mielenkiintoista ovatko valtiot velkaa ulkomaille vai itselleen !
Suomen valtionvelasta arviolta noin 90% on peräisin ulkomailta !
Esim, Yhdysvallat on velkaa noin 75% itselleen ! - Anonyymi
Oleellinen asia huomioitavaksi valtionvelan kohdalla on myös maan tulevaisuuden velanhoitokyky.
Suomella on yksi iso etu moniin muihin maihin nähden, Suomella ei ole velanhoitokyvyssä (valtionmenoissa tulevaisuudessa) mukana työeläkkeet kuten useimmissa muissa maissa on. Työeläkevarat ja -menot eivät ole mukana Suomen valtionbudjetissa, ne ovat eläkerahastojen tileillä ja niiden maksuvastuilla.
Eli Suomelle valtionvelka ei ole niin turmiollista kuin mitä se monille muille maille on.
Siksi tuo valtionvelan osuus bkt:sta ei ole ihan vertailukelpoinen luku eri maiden kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999879Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592