Neuvostoliittolaisten "sankareiden" muistomerkki purkuun

Anonyymi-ap

5

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ehdottomasti pitää !

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­­N­­­y­­m­f­­­o­­m­­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#177176456

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      ne on demareiden ja vasemmistoliittolaisten suuria sankareita et ei ne sitä anna purkaa kun kuolleen ruumiinsa yli.

    • Anonyymi

      Venäjä näyttää irtisanoneen hautausmaiden ylläpitoa koskeneen valtiosopimuksen tuhoamalla suomalaissotilaiden muistomerkit.

      >>Hautausmaata hoitaa ja maksaa sen kustannukset Suomen valtio, ja näin aiotaan tehdä jatkossakin huolimatta Ukrainan sodasta ja Venäjään kohdistuvista painostuskeinoista.

      Venäläisten sotavainajien hautojen hoito Suomessa perustuu Suomen hallituksen ja Venäjän federaation välillä solmittuun sopimukseen, joka on allekirjoitettu vuonna 1992.

      Sopimuksen mukaan Venäjän federaation hallitus turvaa vastaavasti Venäjän alueella olevien suomalaisten sotilaiden hautapaikkojen ja muistomerkkien suojelun ja oikeuden niiden säilyttämiseksi.<<


      https://www.viisykkonen.fi/uutiset/miksi-suomen-valtio-hoitaa-esimerkiksi-kirkkonummella-yhä-venäläistä-hautausmaata
      - - - - -

      Nyt kun Venäjä on yksipuolisesti ja mitään ilmoittamatta purkanut sopimuksen ja tuhonnut muistiomerkit, pidän oikeudenmukaisena, tasapuolisena ja kohtuullisena yhtä lailla laittaa puskutraktori tuonne Kirkkonummen venäläisten hautasmaalle.

      Se on aika lailla siinä uimarannan kohdallaUpinniemen tien varrella ihan.

    • Anonyymi

      "– Ne suomalaiset sotilaat, jotka ottivat osaa aggressiiviseen sotaan Neuvostoliittoa vastaan ja tuhosivat Leningradin ja sitä ympäröivän alueen siviiliväestöä saarron aikana, ovat meidän kansamme murhaajia ja potentiaalisia sotarikollisia. Mielestämme heidän nostamisensa sankareiksi Venäjän alueella ei ole sallittavaa, aktivistit kirjoittivat Primorskissa."

      Tällä tavoin Venäjä perusteli suomalaisia vainajia kunnioittavan muistomerkin tuhoamista Koivistossa.

      Hangon 1940-41 miehittäjiä muistetaan seuraavanlaisella monumentilla:

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Täktomin_neuvostomonumentti

      Paikalle pystytettiin uusi muistomerkki vuonna 1960.[2] Monumentin piirustukset tehtiin Moskovassa. Valmistaja oli Granit Oy Salossa (entinen Hangon Graniitti). Materiaali on harmaa, ristipäähakattu graniitti. Kivimuurin pinta hakattiin karheaksi. Vuonna 1969 monumentti palkittiin kauneimpana neuvostoliittolaisena sotamuistomerkkinä, joka sijaitsee Neuvostoliiton ulkopuolella.

      Sivistyskansan edustajana Suomi ei ole edes harkinnut muistomerkin purkamista, vaikka se edustaa miehitysvallan sotilaita Suomen maaperällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3189
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1811
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1702
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1585
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1573
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1370
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1344
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1284
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1262
    Aihe