Hoitajamitotukset

Anonyymi-ap

Hei. Sanokaapa muut hoitajat, työskentelen pikkukunnalla töissä ja täällähän mennään omien mieltymysten mukaan. Meillä 22 paikkanen ympärivuorokautinenpalvelukoti ja mitotus olisi 6+6+1 tämä on siis kerrostalo eli asukkaat eri kerroksissa. Asukkaita 1.kerros 11+2.kerros 11.. Työvaje kova. Mutta meillä on hoitoapulaisia enenmmän, kuin lähihoitajia. Mikä meinaa sitä, että yleensä lähihoitaja työskentelee hoitoapulaisten kanssa. Ja pari ukranalaistakin joilla ei ole minkäänlaista suomentaitoa. (ymmärrettävää) ❤️ mutta nämä lasketaan vahvuuteen? Kuukuuko olla näin?
Esim. Joskus kun työvajetta on niin illassa ei välttämättä ole kuin 1-2 lähihoitajaa ja loput 3-4 apulaista. Ja useasti ukranalaiset, tai thaimaalaiset(vähänsuomentaitoa) on vahvuutena, joitten perään pitää katsoa, tukea googlekääntäjän voimin eivätkä ymmärrä mitä ikäihmiset haluavat. Hienoa että on töitä, innoikkaita tekemään töitä ja hyväsydämmisiä, mutta jossain se raja menee. Ps. Moni vanhus ei halua lähteä lähteä heidän mukaan kun eivät ymmärrä toisia.

5

434

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika huikealtahan tuo hoitajamitoitus kuulostaa, en ymmärrä missä ongelma sen suhteen?
      Kielitaidon puuttuminen on kyllä ongelma, sitä ei voi kieltää.
      Mutta kukaan ei voi valita hoitajaansa, aivan kuin hoitaja ei voi valita hoidettaviaan. Siitä nyt ei tulisi mitään, ei missään.

    • Anonyymi

      Lisäys edelliseen; hoitajamitoitukseenhan lasketaan kaikki hoitotyöhön osallistuvat, myös hoitoapulaiset.

      • Anonyymi

        Lasketaanko ne ihan ns. kokonaan vai puolikkaina?? Koska semmoistakin kuullu. Ja se että miten lasketaan, kun yks lähihoitaja vastuussa 22 asukkaan lääkkeistä ja joutuu juoksemaan kerroksia. Ja loput on niitä. Apulaisia joilla ei lääkelupia yms


    • Anonyymi

      Lasketaan ihan kokonaan, jos tekevät välitöntä hoito- ja hoivatyötä eli työskentelevät asukkaiden luona heidän kanssaan. Ja kyllä lääkeluvaton hotoapulainenkin saa osallistua lääkehoitoon sen mukaan, miten yksikössäsi on lääkehoito suunniteltu - eli esim. antaa valmiiksi jaettuja lääkkeitä.
      Kunhan on joku lääkeluvallinen vuorossa.

      Ja hoitajamitoitusta laskettaessa ei toki tuijoteta pelkkiä lukuja, vaan otetaan huomioon myös asukkaiden hoidontarve; jos suurin osa on kahden hoidettavia vuodepotilaita, tarvitaan enemmän hoitajia, jos taas on paljon omatoimisia, itse liikkuvia asukkaita jotka tarvitsevat lähinnä lääkehoitoa ja ohjausta, vähemoikin hoitajamäärä riittää. Kunhan se minimimitoitus täyttyy.

      Ja jos siitä on epäilystä, ei muuta kuin juttusille esimiehen kanssa. Jos ei esimies hoida asiaa kuntoon, yhteys työpaikan luottamusmieheen. Jos ei edelleenkään asiat korjaannu, ilmoitusta vaan AVI:lle tai Valviralle.
      Ei pidä jäädä kärvistelemään.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta :)
        Harmi, että näin on koska saavat melkein samaa palkkaa kuin me lähihoitajat joilla on silti suurempi vastuu työpaikalla. Ja sekin, että kuka vain esim. Sähköasentaja saa jakaa lääkkeet, jos käy lääketentin tekemässä. Tietenkään ei pkv-lääkkeitä.. Mutta ilman apulaisia olisi pula! Sekin hyvä ottaa huomioon :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1529
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      742
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      535
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      534
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      491
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      452
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe