PATMOS Pasi Turunen Holokausti kirjoitus ja video

Anonyymi-ap

Patmos Lähetyssäätiö - Yhdessä autamme enemmän Näytä selaimessa Välitä


Netissä leviää villejä teorioita siitä, että holokaustia ei ole koskaan tapahtunutkaan. Mitkä ovat holokaustin historialliset todisteet? Miten on mahdollista, että näin suuri kansanmurha saatiin aikaan tavallisten ihmisten seuratessa sivusta? Mitä holokausti kertoo ihmisyydestä? Miksi holokaustia ei saa unohtaa? Mitä on antisemitismi nykyään?

Kansainvälistä holokaustissa menehtyneiden muistopäivää vietetään alkaneella viikolla perjantaina 27. tammikuuta. Päivän vietto alkoi Euroopan parlamentin 1995 antamasta suosituksesta, että jokaisessa EU:n jäsenmaassa tulee viettää holokaustin muistopäivää.

Olen tutkinut holokaustiin liittyviä kysymyksiä viitisentoista vuotta. Myös henkilökohtaiset käynnit holokaustin tapahtumapaikoilla Latviassa sekä Puolassa Auschwitzin ja Majdanekin tuhoamisleireillä ovat antaneet syvyyttä.

Erityisesti kaksi kysymystä ovat ajaneet minua tutkimaan aiheetta: Kuinka sellaista saattoi tapahtua? Kuinka joku voi väittää, ettei sellaista tapahtunut?

Yleensä en vaivaa sinua viikkokirjeissäni videoilla. Holokaustin muistopäivän lähestyessä haluan kuitenkin lähettää katsottavaksi yllä olevan Kujalla -podcastiin jakson, jossa piipahdin Heidi Martikaisen vieraana.

Siunausta viikkoon.

https://www.youtube.com/watch?v=6AW0tNY1iq8

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo kieltäminen on täysin pääpaholaisen aikaansaamaa ihmisten sydämissä jotka eivät tunne Jeesusta Kristusta. Se on vähän samaa jos joku väittäisi, ettei 2 maailmansotaa olisi ollutkaan eikä Suomi ole ollut mukana sodassa Venäjän kanssa.
      Historia, paikat, silminnäkijät, todisteet, yms. eivät anna tilaa minkäänlaiselle epäilykselle, etteikö 6 miljoonan juutalaisen surmaamista olisi tapahtunut.

      Pääperkele keksii kaikenlaista kun tietää, ettei sillä ole enään kauaa aikaa siihen kun hänet syöstään lopullisesti ja ikuisesti helvetin tuleen.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­N­­y­­m­­­f­­o­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17717690w

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      141
      5948
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      427
      2918
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      148
      2857
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2284
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2161
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      76
      1441
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      13
      1182
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1112
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1030
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      87
      972
    Aihe