Patmos Lähetyssäätiö - Yhdessä autamme enemmän Näytä selaimessa Välitä
Netissä leviää villejä teorioita siitä, että holokaustia ei ole koskaan tapahtunutkaan. Mitkä ovat holokaustin historialliset todisteet? Miten on mahdollista, että näin suuri kansanmurha saatiin aikaan tavallisten ihmisten seuratessa sivusta? Mitä holokausti kertoo ihmisyydestä? Miksi holokaustia ei saa unohtaa? Mitä on antisemitismi nykyään?
Kansainvälistä holokaustissa menehtyneiden muistopäivää vietetään alkaneella viikolla perjantaina 27. tammikuuta. Päivän vietto alkoi Euroopan parlamentin 1995 antamasta suosituksesta, että jokaisessa EU:n jäsenmaassa tulee viettää holokaustin muistopäivää.
Olen tutkinut holokaustiin liittyviä kysymyksiä viitisentoista vuotta. Myös henkilökohtaiset käynnit holokaustin tapahtumapaikoilla Latviassa sekä Puolassa Auschwitzin ja Majdanekin tuhoamisleireillä ovat antaneet syvyyttä.
Erityisesti kaksi kysymystä ovat ajaneet minua tutkimaan aiheetta: Kuinka sellaista saattoi tapahtua? Kuinka joku voi väittää, ettei sellaista tapahtunut?
Yleensä en vaivaa sinua viikkokirjeissäni videoilla. Holokaustin muistopäivän lähestyessä haluan kuitenkin lähettää katsottavaksi yllä olevan Kujalla -podcastiin jakson, jossa piipahdin Heidi Martikaisen vieraana.
Siunausta viikkoon.
https://www.youtube.com/watch?v=6AW0tNY1iq8
PATMOS Pasi Turunen Holokausti kirjoitus ja video
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo kieltäminen on täysin pääpaholaisen aikaansaamaa ihmisten sydämissä jotka eivät tunne Jeesusta Kristusta. Se on vähän samaa jos joku väittäisi, ettei 2 maailmansotaa olisi ollutkaan eikä Suomi ole ollut mukana sodassa Venäjän kanssa.
Historia, paikat, silminnäkijät, todisteet, yms. eivät anna tilaa minkäänlaiselle epäilykselle, etteikö 6 miljoonan juutalaisen surmaamista olisi tapahtunut.
Pääperkele keksii kaikenlaista kun tietää, ettei sillä ole enään kauaa aikaa siihen kun hänet syöstään lopullisesti ja ikuisesti helvetin tuleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisen keho ei ole miehen oikeus
Miesten seksuaalisten tarpeiden täyttäminen ei ole naisten tai yhteiskunnan velvollisuus. Seksi ei ole kenenkään oikeus. https://www.hs.fi/mielipide/a2431798Pelkäsin Sinua
Nainen, siksi pakenin eikä meistä koskaan tullut mitään 😓. Pidin liikaa sinusta, niin siksi pelkäsin. Tiedän että meistä olisi tullut jotakin hyvää j40868Naiset tulleet liiankin itsenäiseksi
Naisten asema on Suomessa yliarvostettua ja tämän kyllä huomaa naisten käyttäytymisestä.371771Hyvää iltaa
Onko tullut edistymistä kaivattunsa kanssa? Tämä kysymys erityisesti yhdelle miehelle täällä. :)88693Erdogan haluaisi Suomen nyt Natoon
Tuokin ukkeli on melkoinen tuuliviiri. Vielä muutama päivä oli ihan eri mieltä kuin tänään. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009358534.html "Turki323684- 49682
Jos nainen et olisi tuollainen mörökölli
Meistä olisi tullut vähintäänkin hyvät ystävät. Taidat suhtautua kaikkeen liian vakavasti, mietit liikaa ja rakennat itsellesi henkisen umpikujan.42664Ikuisuusaihe yön pimeiden tuntien mausteeksi
Kuka nyt sitten on koijannut, ketä ja miten, se on aina hyvä debatin paikka. Ei ne miehetkään puhtaita pulmusia tuolla saralla ole, siksi kummeksuttaa166636