Lakkoilu/työsulku aiheuttaa paperin hinnan nousua maailmalla, joten metsäliitto pärjää hyvin, kestipä työsulku kuinpitkään hyvänsä.
(vähän niinku öljyn hintaki aina nousee, kun tuotanto vähenee)
Taitaa olla parasta paperiliiton myöntää menneensä liian pitkälle..
Työsulku, pelkkää tuottoa metsäliitolle
8
747
Vastaukset
- agency
Luuletko että Härmä on ainoa maa tässä maailmassa joka myy paperia. Rakkaat naapurit ja Kanada ottavat kaikem riemun skutsipörhöjen ja muiden itsensä päättäjäksi (viisaaksi?) lukevan.
Lisäksi lasketaan muiden maiden ay-tuki (lakot yms.).
Nämä rikkiviisaat kultapossut eivät ole ottaneet tosissaan yhtä oleellista asiaa: Seurannaisvaikutukset lomautuksineen, irtisanomiset yms. - asiat joiden laajuus paljastuu koko karmeudessaan vasta myöhemmin.
Ja - suurin tollo nykäisi hihastaan (ilmeisesti kenenkään tietämättä) 2 viikon lisäsulun.
Tämä lakko ilmeisimmin muuttaa koko maan elinkeinoelämää uusille urille. Kultapossukerhot voivat pian olla historiaa.- Ruotsin tukea
Ruotsissaki muuten meinataan kieltää ay-liikkeitten tukeminen ulkomaille.
ei ole mitään muuta haittaa kuin se,että autoilijat ja muut metsäkoneurakoitsijat menettävät kaikista eniten,siis teollisuus ei menetä mitään.
- joku.
Ei teollisuuspohatoilla mitään hätää ole.
Suomalaiset metsäfirmat menettävät lakkoilun takia asiakkaita ja katteet pienenevät, ja samalla kun duunareiden etuja parannetaan, niin teollisuuspohatta voi viedä tehtaansa ulkomaille, vaikka ihan itärajan taakse.
Se on itse suomalainen duunari alkutuotannosta tehtaalle se suurin menettäjä tässä! joku. kirjoitti:
Ei teollisuuspohatoilla mitään hätää ole.
Suomalaiset metsäfirmat menettävät lakkoilun takia asiakkaita ja katteet pienenevät, ja samalla kun duunareiden etuja parannetaan, niin teollisuuspohatta voi viedä tehtaansa ulkomaille, vaikka ihan itärajan taakse.
Se on itse suomalainen duunari alkutuotannosta tehtaalle se suurin menettäjä tässä!duunari menetä muutakuin palkan,koska liitto maksaa lakkoavustuksen lakon tai työsulun aikana.
- Nou hätä
Kaikenlaiseen kirjotteluun sie hukkaat aikas. Lopeta Arja ihmeessä ei vois vähempää kiinnostaa loppuuks siul huussipaperi nyt.
Oikeiston suklaaosastoa niin uutterasti, ettei alkuperäistä kielen väriä
enää ole kukaan nähnyt sitten rippikouluvuosien.
Kyllä metsäteollisuus aikoo kyykyttää nyt koko Skandinaavista alan teollisuutta oikein
Etelärannan malliin.
Valitettavasti tässä häviää etupäässä Suomi.
Helppoa olla näsä/jälkiviisas, mutta ohkasemmilla siivuilla metsäteollisuus
olisi tavoittanut toisaalta ymmärrettäviäkin
vaatimuksiaan läpi.
Muissakin isoissa liitoissa myönnetään, että on investoijan etu yrittää nirhata
tuotannonkatkoskantojaan matalammaksi.
Siinä on nyt kaks isoo vastakkain: Meidän poika ja jumala!- täysillä
Kiinassa tehdään ihan yhtähyvää paperia kuin suomessa, ja halvemmalla. (myös jouluna kiinankoneet käy..)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214550Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692632Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41845
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789