Naton Stoltenberg uskoo, että jäsenten puolustusmenotavoitetta nostetaan

Anonyymi-ap

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg odottaa, että puolustusliiton jäsenten puolustusmenotavoitetta nostetaan ylöspäin nykyisestä kesäkuun Nato-kokouksessa Liettuassa.

Reuters kertoo Stoltenbergin kommentoineen asiaa saksalaiselle Die Welt -lehdelle.

Tällä hetkellä Nato on asettanut puolustusmenojen kansalliseksi tavoitteeksi kaksi prosenttia bruttokansantuotteesta. Kaikki puolustusliiton jäsenet eivät kuitenkaan täytä tätä tavoitetta, mikä on herättänyt närää liittolaisten kesken.

Stoltenbergin mukaan nykyinen kahden prosentin tavoite oli tarkoitettu vuoteen 2024 asti, eli sitä on nyt aika päivittää. Stoltenberg ei lähde arvailemaan uutta tavoitetta, mutta uskoo sen olevan kunnianhimoisempi kuin aiemmin, koska tarve investoida lisää puolustukseen on Ukrainan sodan johdosta niin ilmeinen.

Lähde: Reuters

Aseteollisuus kiittää. Tappaminen on hyvä bisnes, ainakin niin kauan kun ei itse joudu kohteeksi. Kannattaakin harrastaa tätä tappamista mahdollisimman kaukana.

9

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä.. Itse voisin tehdä valtiolla aseita vaikka ilmaiseksi harrastusmielessä....

    • Anonyymi

      Alkaa tuo Nato menettää pahasti merkitystään. Kun ei yksittäisiä jäsenmaita voida saada kuriin, vaan kaikkien pitää alistua puhtaaseen kiristykseen, niin pitää kysyä mikä järjestö se sellainen oikein on?!

    • Anonyymi

      On siinä hyökkääjän kannalta katsoen se vaara, että jäsenet sattuvatkin olemaan samaa mieltä torjunnasta.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Venäjä aiheuttaa sotaa, ja rauhattomuutta, Eurooppalaiset Nato-maat voisivat sijoittaa puolustusmenoihinsa runsaammin.
      Yhdysvallat on joutunut sitoutumaan Eurooppalaiseen puolustukseen liiaksi. Häkkänen totesi juuri A-studiossa, että Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta.

      • Anonyymi

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.

        Historiaa lukemalla sekin selviää.
        Virhe oli tukea Stalinin armeijaa, taistelussa natseja vastaan. Massiivinen apu pelasti Neuvostoliiton armeijan.
        Puna-armeijan rötöksien jättäminen tuomitsematta, on eräs historian suurimpia vääryyksiä. Siitä maksetaan vielä tänäänkin kallista laskua.
        Aikanaan ei huomattu, että Stalin oli vähintään yhtä paha, kuin Hitler. Ja tänään Stalinin tekoja taas arvostetaan Venäjän hallinnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.

        Yksinkertasen typerä väite. Kävi vain tuhoamassa Eurooppaa..


    • Anonyymi

      Ei ole Putinin puhunut punaisesta viivasta pitkään aikaan.
      Mitä mahtoi tarkoittaa? On uhkaillut ydinaseilla, ja kovalla kostolla, jos Venäjän puolelle isketään. Krimille on isketty. Venäjän asekeskittymiin on ammuttu ohjuksia jne.
      Eivät pelkästään valehtele, vaan uhkailutkin ovat pelkää peloittelua.

      • Anonyymi

        Lopulta tulee ydinpommeja innolaisiin Ukrainan tukimaihin!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe