Naton Stoltenberg uskoo, että jäsenten puolustusmenotavoitetta nostetaan

Anonyymi-ap

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg odottaa, että puolustusliiton jäsenten puolustusmenotavoitetta nostetaan ylöspäin nykyisestä kesäkuun Nato-kokouksessa Liettuassa.

Reuters kertoo Stoltenbergin kommentoineen asiaa saksalaiselle Die Welt -lehdelle.

Tällä hetkellä Nato on asettanut puolustusmenojen kansalliseksi tavoitteeksi kaksi prosenttia bruttokansantuotteesta. Kaikki puolustusliiton jäsenet eivät kuitenkaan täytä tätä tavoitetta, mikä on herättänyt närää liittolaisten kesken.

Stoltenbergin mukaan nykyinen kahden prosentin tavoite oli tarkoitettu vuoteen 2024 asti, eli sitä on nyt aika päivittää. Stoltenberg ei lähde arvailemaan uutta tavoitetta, mutta uskoo sen olevan kunnianhimoisempi kuin aiemmin, koska tarve investoida lisää puolustukseen on Ukrainan sodan johdosta niin ilmeinen.

Lähde: Reuters

Aseteollisuus kiittää. Tappaminen on hyvä bisnes, ainakin niin kauan kun ei itse joudu kohteeksi. Kannattaakin harrastaa tätä tappamista mahdollisimman kaukana.

9

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä.. Itse voisin tehdä valtiolla aseita vaikka ilmaiseksi harrastusmielessä....

    • Anonyymi

      Alkaa tuo Nato menettää pahasti merkitystään. Kun ei yksittäisiä jäsenmaita voida saada kuriin, vaan kaikkien pitää alistua puhtaaseen kiristykseen, niin pitää kysyä mikä järjestö se sellainen oikein on?!

    • Anonyymi

      On siinä hyökkääjän kannalta katsoen se vaara, että jäsenet sattuvatkin olemaan samaa mieltä torjunnasta.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin Venäjä aiheuttaa sotaa, ja rauhattomuutta, Eurooppalaiset Nato-maat voisivat sijoittaa puolustusmenoihinsa runsaammin.
      Yhdysvallat on joutunut sitoutumaan Eurooppalaiseen puolustukseen liiaksi. Häkkänen totesi juuri A-studiossa, että Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta.

      • Anonyymi

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.

        Historiaa lukemalla sekin selviää.
        Virhe oli tukea Stalinin armeijaa, taistelussa natseja vastaan. Massiivinen apu pelasti Neuvostoliiton armeijan.
        Puna-armeijan rötöksien jättäminen tuomitsematta, on eräs historian suurimpia vääryyksiä. Siitä maksetaan vielä tänäänkin kallista laskua.
        Aikanaan ei huomattu, että Stalin oli vähintään yhtä paha, kuin Hitler. Ja tänään Stalinin tekoja taas arvostetaan Venäjän hallinnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häkkänen ei esittänyt todisteita väitteelleen ``Yhdysvallat on pelastanut Euroopan neljä kertaa pulasta ``
        Väite on yhtä luotettava kuin väitteet Pravdassa.

        Yksinkertasen typerä väite. Kävi vain tuhoamassa Eurooppaa..


    • Anonyymi

      Ei ole Putinin puhunut punaisesta viivasta pitkään aikaan.
      Mitä mahtoi tarkoittaa? On uhkaillut ydinaseilla, ja kovalla kostolla, jos Venäjän puolelle isketään. Krimille on isketty. Venäjän asekeskittymiin on ammuttu ohjuksia jne.
      Eivät pelkästään valehtele, vaan uhkailutkin ovat pelkää peloittelua.

      • Anonyymi

        Lopulta tulee ydinpommeja innolaisiin Ukrainan tukimaihin!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      228
      6476
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      39
      4540
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      38
      3686
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3499
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe