Lukion historian tunnilla mietittiin, mitkä ovat Brittiläisen Imperialismin tukikohtia.
Suomen osalta voimme miettiä Suomi Imperialistin tukikohtia.
1 - Espanjan Aurinkorannikko
2 - Pohjois-Amerikan Suomi alueet.
3 - Australia Fin community? - Onko sitä?
4 - Ruotsin suomalaiset - läheisyydestä huolimatta, eivät ole itsenäisiä tai itsensä oivaltaneita, koska heistä ei kuuluu mitään.
5 - Thaimaan Suo-yhteisö?
6 -
------------------------------------------------------------------------------
Suomi tulemalla tietoiseksi omista juuristaan globaalisilla markkinoilla millä vuosisadalla tahansa kun porukkoja lähti matkaan, maa tehostaa omaa globaalista asemansa.
Uskon, että jollakin yksilön tasolla ulkosuomalaiset ovat tietoisia globalisaation lainalaisuuksista, joita globaali maailma VAATII tietää. Ne ovat sääntöjä, miten maapallon kulttuurit toimivat.
Toinen kysymys on miksi suomalaiset pesäkkeet ulkomailla, miksi ne eivät ole globaalisesti aktiivisia, itsenäisiä ja heistä kuultaisin koko ajan.
Ne ajaisivat suomalaisten etuja,
tunnustaisivat Emo-maa lähtökohdan
kehittäisivät jopa Suomea ulkomaista käsin
rikastuttaisivat ym
Mitä valtio osaa tehdä rakentavaa ulkosuomalaisten hyväksi.
- hyväksyä heidän olemassaolonsa
- tukea heitä ja ottaa heitä omaksi kansakseen jälleen
- rakentaa suomalaisten globaalista verkkoa
joka tukee kuten emomaata niin myös ulkosuomalaisia
Suomi Imperialistin 2000 tukikohdat
Anonyymi-ap
1
128
Vastaukset
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17718708R
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1765034Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813626SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt402628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402278Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä992198Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292077Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732074Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja882023Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211546Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1141458