Koraanin polttaminen on Suomen rikoslain 17 luvun 10 §:n määrittämä rikos.
Uskonrauhan rikkomiseen syyllistyy mikäli:
»julkisesti pilkkaa Jumalaa tai loukkaamistarkoituksessa julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnonvapauslaissa tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä, tai meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnonharjoitusta taikka hautaustilaisuutta.»
Koraanin polttaminen on Suomessa rikos
21
125
Vastaukset
- Anonyymi
Minä oon saunan pesän sytytelly koraanin sivuilla koko talven, tuleeko poliisit hakemaan ?
- Anonyymi
Mekin nähtiin kun joku kurdi heitti mereen Koraanin laivalta. Pidä omat syntisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mekin nähtiin kun joku kurdi heitti mereen Koraanin laivalta. Pidä omat syntisi.
Virossa yx arabimies oli tosi kiukkuinen ja poltti Koraanin moskeijan lähellä.
- Anonyymi
RAAMARUN UUDEN TESTAMENTIN REPIMINEN POLTTAMINEN ON USKONTORAUHAN RIKKOMISTA. ANNAT MUIDEN PITÄÄ USKONSA JA KIRJANSA NIIN ET OLE VARAS.OMAN KORAANISI VOIT POLTTAA TIETYSTI.Meillä on arabiasta poiketen täällä lännessä uskonnon vapaus sen lisäksi vapaus pitää usko Jeesukseen.Jeesuksen pilkkaaminen on Jumalan pilkkaamista. Siksi on hyvä muuttaa omaan arabialaiseen maahan missä on näitä heimoja jotka siellä on aina asunut eikä täällä. Täällä te olette vieraalla maalla.
- Anonyymi
Saahan sen oman UT:nkin polttaa siinä missä Koraaninkin. Suomen lait eivät kohtele näitä kahta kirjaa millään eri tavalla.
- Anonyymi
Ei toisen uskonnollista kirjaa saa polttaa oli sitten koraani tai raamattu mutta jos sen itse on ostanut /saanut jostain niin silloinhan se on jokaisen oma asia mitä kyseiselle tarukirjalle tekee vaikka pyyhkisi perseensä.
Ei maailmasta kirjat lopu.
Tosin jos joku aikoo polttaa vanhoja kovakantisia Tarzaneita tai Huckleberry Finnin seikkailuja voisin olla kiinnostunut niistä tulee lapsuus mieleen kun niitä joskus muinoin silmät suurella tapitettiin ja luettiin mökillä . - Anonyymi
Ja moottorisahamiestä saa ampua haulikolla.
Jos se metsuri on tulossa ovesta sisään laippa edellä. - Anonyymi
Pitää sanoa, että Persut pakotti.
- Anonyymi
Punikit piiloutuu PS taakse. 🤣
- Anonyymi
Kansalaisaloite lain kumoamiseksi
- Anonyymi
Ei tule etenemään eduskunnassa.
- Anonyymi
Rohkeneeko yksikään kirjailija tai filosofi heittää lattialle sen?
- Anonyymi
Miksi Raamattua ja Kristittyjä saa pilkata Suomessa?
- Anonyymi
Mikä Jumala se sellainen on, joka ei osaa itse pitää puoliaan, vaan siihenkin tarvitaan Suomen laki ja poliisin resurssit?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä Jumala se sellainen on, joka ei osaa itse pitää puoliaan, vaan siihenkin tarvitaan Suomen laki ja poliisin resurssit?
Mitä sä et ymmärtänyt? Juurihan siinä tapahtuu Jumalan tahto. Tunnetko itsesi tyhmäksi useinkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä sä et ymmärtänyt? Juurihan siinä tapahtuu Jumalan tahto. Tunnetko itsesi tyhmäksi useinkin?
Sekin on sitten Jumalan tahto että uskovaiset sotii keskenään ja miljoonia kuolee. Niin paljon se Jumala tahtoo välittää omistaan.
Ihan tulee mieleen tietyt diktaattorit.
Mutta lisää palvontaa ja ymmärrystä, sitä riittää. - Anonyymi
Laissa tarkoitetaan vain kristinuskoa, ei muita uskontoja. Tätä ei moni tajua.
Muutenhan mikä tahansa ideologia voitaisiin mieltää uskonnoksi, mm. 'holokausti' - uskonto. Sitä ei kyllä voikaan arvostella ja epäily/vähättely onkin kriminalisoitu monissa maissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä Jumala se sellainen on, joka ei osaa itse pitää puoliaan, vaan siihenkin tarvitaan Suomen laki ja poliisin resurssit?
Tuo ei vielä riitä puolustuksena. Tarvitaan myös Päivi Räsäsen asiantuntijalausunto .
- Anonyymi
Jos vielä huutelee samalla jotakin, niin siitä tulee uskonrauhan rikkomisen lisäksi myös kansanryhmää vastaan kiihottamista.
- Anonyymi
Koraanin polttamien Ruotsissa on pikku rikos. Ei Poliisi ala sielläkään pikkurikoksia tutkimatta.
Koraanin polttaminen lasketaan Suomessakin pikkurikokseksi.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005950690.html
Turkissa asia on turkkilaisten lainsäädännön mukaan käsiteltävä. - Anonyymi
Kaveri rahapulassaan teki sätkiä koraanin sivuista. Eipä ollut terveellistä muttei se koraanikaan luettuna. Raamattu maltillisempi mutta samaa tyhjää höttöä kaikki uskonnot. Nytkin putin sotki uskonnon sotaan ja vain hetki sitten venäjällä ei saanut lainkaan uskoa. Sairasta sakkia kaikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jetin syöksy saanut lisää vauhtia
Huh huh - uusimmat uutiset viittaa siihen aika vahvasti, että nyt mennään lujaa kyytiä kohti pohjaa! Mutta eipä sitä koskaan tiedä, jospa sieltä viel632654- 771405
Hyvää iltaa
Onko tullut edistymistä kaivattunsa kanssa? Tämä kysymys erityisesti yhdelle miehelle täällä. :)88868Uusi viihdesarja-tietovisa Hengaillaan sai murskakritiikkiä somessa. Mitä itse tykkäsit?
Ylen uusi Hengaillaan starttasi lauantaina. Jenni Poikelus juonsi ja Riku Rantala tuomaroi. Ohjelma sai murskakritiikkiä somessa. Mitä itse tykkäsit47858Mulla on ikävä sinua
Kun oli edes joku yhteys. Nyt ei ole enää mitään, ja tuskin tulee koskaan olemaan. Katsoin kuvaasi ja tulin niin iloiseksi, mutta samalla haikeaksi.27844Suomi kuihtuu ilman maahanmuuttoa
Aika pahan laittoi Iltalehti persuille :-D https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/87de288c-7c6f-4ed3-b81c-72bea585649a379803Ikuisuusaihe yön pimeiden tuntien mausteeksi
Kuka nyt sitten on koijannut, ketä ja miten, se on aina hyvä debatin paikka. Ei ne miehetkään puhtaita pulmusia tuolla saralla ole, siksi kummeksuttaa166708Törmäsin lauseeseen
"Kun ihmiset tietävät tehneensä sinulle väärin, he välttelevät sinua". Taitaa olla totuuden siemen.61685Suomalaisen koulun alamäki alkoi ministeri Vikkusen aikana
konsulentit hyppäsivät pöydällä ja meno jatkui Graham-Laasosen aikana, kun kokoomus halpuutti suomalaista koulutusjärjestelmää parhaansa mukaan. Nyt t60647