eli helppopala vihollisen upottaa laiva jos haluaa.
Kuljettaako Suomi Leopardit Hangon satamasta.
Anonyymi-ap
15108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Moni asia on helppoa, koitappa salata asia niin eipä olekkaan..
No mites esim. Estonian uppoaminen, MH17 tai Nordstream kaasuputkien räjäystys?
Ei ole salassa mutta ei ole julkisuudessakaan kuka teki mitä.
Se joka määrää mediaa se voi paljon salata.
Nord Stream putken räjäyttäjän kaikki tietää Puolakin jo kerkesi tekijää kiittää . Mutta silti tekijä on salattu NATO johdon toimesta eikä Ruotsikaan tekijää uskalla paljastaa , koska räjäytyäjä ei ollut Venäjä.
ei saa ilmoittaa Putnille! 12 Leopard tankkia laivataan Hangossa!! merimiinat pois Vladi.
Ei Suomi ole ainakaan julkisesti edes päättänyt toimittavansa Leopardeja. Sitä on lähinnä aprikoitu.
Eikä meidän tarvitse asiasta kertoa. Laivojen upottaminen on vaikeampaa, jos ei edes tiedä, koska ja jos tankkeja viedään. Lisäksi niiden kuljettaminen junalla Pohjoisen kautta junalla aina Ukrainaan asti on varteenotettava mahdollisuus.
Jos lähtevät vaunut maalaisi kuparin väriseksi niin kuljetus hoituisi ainakin Liettuaan asti ilmaiseksi. Riittää että jättää vaan jollekin pysäköintialueille niin Balttian bisnes-miehet hakevat.
Tankkien vienti Suomesta Ukrainaan käy helposti, kunhan aikatauluista ja lähtösatamista ei huudella eikä mainosteta.
Eikä ole mikään este lähettää tankit vaikka yksi kerrallaan, peräkkäisinä päivinä, ei ole Putinillekaan kunnollista syytä pelata laivanupotusta tai rautatien räjäyttelyä.
Auttaisi jos tankkikuljetuksista ei tehtäisi paljon selfieitä ja se auttaisi myös että niitä ei läheteltäisi Putinille.
Tuostahan ne on venäjän läpi hyvä viedä lavetilla.
Miksei sitten samantien vaikka Moskovan kautta, Suomihan ei ole sodassa Venäjän kanssa, muuten vain harjoitellaan tankkien kuljettelua?
Ehkä ne kuljetusreitit kulkee kuitenkin muihin ilmansuuntiin kuin itään.
helpoin reitti Hanko-Gdansk ja sitten Ukrainaan.
SALASSAHAN NE ON JOKATAPAUKSESSA VIETÄVÄ, EI NIISTÄ PASSAA TODELLAKAAN PUHUMAAN, LÄHTEE LERKETTELEMÄÄN. MUTTA KUN SUOMESSA OLLAAN, NIIN KYLLÄHÄN NE VAKOILIJAT TIETÄVÄT KUITENKIN PAREMMIN, KUIN SUOMALAISET ITSE.
TAAS ON LAIVAN KYLJESSÄ 50M PITÄ AUKKO, KATSOKAA VAAN, KUINKA ESTONIALLE KÄVI, KUN YDIN-MATERIAALIA LÄHTI VIROSTA VIEMÄÄN RUOTSIIN.
Ne viedään rautateitse tollo.
Mene aloitta leikkimään laivanupotusta lastenhuoneeseen.
Anonyymi
2023-01-25 19:36:20
Veit sanat suustani ; - "
Jospa vielä sattuisi olemaan natomaan laiva, niin sellaisen upottaminen hypoteettisen 12 Leopardin takia olisi käsinkosketelytavaa hulluutta tekijältään.
Jostainhan ne on uitettava. Vaalimaan kautta ei kannata yrittää.