Apua alottelialle

Anonyymi-ap

Hei, aloitin juuri vanhainkodissa oppisopimuksella. Voisiko joku kertoa alkuun, miten teette aamutoimet ei vuodepotilaille? Onko tämä tyyli oikein;

1. Herätys
2. Vessaan meno
3. Tarpeet pöntöllä ja vaippojen vaihto.
4. Aamupesu, potilas itse pyyhkii kasvoja pesurätillä, sinä suihkutat sukupuolielimet vedellä, pepun sen jälkeen.
5. Kuivaat paperilla (käsipyyhe mahdollinen?)
6. Puhdas vaippa ja vaatteet
7. Autat hampaiden pesussa

Onko tämä oikea tapa vai kuinka te teette? Neuvoa kaivataan kiitos.

12

398

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurinpiirtein juurikin noin on hyvä yleisohje.
      Käytännössä tietenkin asukkaan tapojen, tottumusten ja toiveiden mukaan (ollaan silti realistisia, ei kaikkia toiveita voi toteuttaa...) ja tilanteen mukaan.

      Asukas saa pesurätillä pyyhkiä kasvot, rinnan, käsivarret ihan itse, jos siihen pystyy ja samoin jos alapesu onnistuu, ei muuta kuin suihku hänelle itselleen käteen. Käytetään pyyhkeitä, turha paperin kulutus pois.
      Jos asukas on tosi väsynyt, voidaan antaa vaikka villatakki siihen yöpuvun päälle, pääsee sitten aamupalan jälkeen vielä sänkyyn lepäilemään, vaatteet voidaan vaihtaa myöhemminkin. Hampaatkin voi pestä aamupalan jälkeen, jos kiirusta pitää.

      Kuntouttava työote; hyvä hoitaja seisoo kädet taskussa ja ohjaa sanallisesti :)

    • Anonyymi

      Eikö sulla ole ohjaajaa vai olettavatko ne, että olet itseohjautuva?

      • Anonyymi

        Jokaisella on, mutta välillä tekee yksin.


    • Anonyymi

      Ja heti meni pieleen, eli herätetään. Miksi asiakas pitää herättää hoitajien rytmin mukaan? Miksi asukas ei saa nukkua rauhassa oman rytmin mukaisesti?

      • Anonyymi

        Toisille pitää antaa lääkkeet juuri siihen ja siihen aikaan, etkö tiennyt? Pitääkö asiakkaan nukkua kun muut ovat syömässä? Missä sinä töitäs käyt, onko muistisairaat tuttuja? Tuskin kukaan haluaa paskat tai kuset vaipoissa koko aamua olla..


      • Anonyymi

        No voisiko vaikka tietty lääke mennä tiettyyn aikaan Einstein?


    • Anonyymi

      "Miksi asiakas pitää herättää hoitajien rytmin mukaan?"

      Jessus. Järjen käyttö on sallittua, jopa suotavaa.

    • Anonyymi

      Mistä olet tullut Suomeen? Otsikkosi kertoman perusteella kysyn ja ihmettelen.

      • Anonyymi

        Ihan suomalainen joka murteella puhuu ja tekee kirjoitusvirheitä. Pahoittelut siitä, mutta pyydän vastaamaan aiheeseen liittyvään kysymykseen :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan suomalainen joka murteella puhuu ja tekee kirjoitusvirheitä. Pahoittelut siitä, mutta pyydän vastaamaan aiheeseen liittyvään kysymykseen :)

        Esitä kysymyksesi ohjaajallesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esitä kysymyksesi ohjaajallesi.

        Hyvä opiskelija hakee tietoa useista eri lähteistä.
        Pelkän ohjaajan tapojen ja tottumusten noudattaminen ei aina ole se paras ratkaisu; parempi on etsiä useita tapoja ja löytää niistä se itselleen sopiva.

        Eivät nämä asiat ole suoraan oppikirjasta opiskeltavia, hoitotyö on myös soveltamista ja luovuutta.


    • Anonyymi

      Lääkkeet/ruoka(teollinen moska) päivittäin ja pesut jne wc-jutut joka toinen päivä. Tuntuu olevan yleinen käytäntö. Ja sitten ihmetellään kun on ummetusta ja iho huonossa kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1727
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      260
      1174
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      857
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      758
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      224
      750
    6. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      741
    7. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      715
    8. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      63
      713
    9. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      81
      655
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      43
      641
    11. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      74
      621
    12. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      41
      614
    13. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      613
    14. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      139
      605
    15. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      590
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      570
    17. 31
      558
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      546
    19. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      507
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      502
    Aihe