Marin ei saakaan lisää avustajia

Jotenkin ei yllättänyt, että tuokin valmistelu meni täysin munilleen.
Sannuli olis halunnut saada lisää puoluetovereitaan työllistettyä vielä viime metreillä perustamalla jälleen yhden täysin turhan avustajaleegion ministeriöönsä.

On toi kyllä törkeä akka, joka käyttää kaiken hyväkseen mitä valtion kirstun pohjalta löytyy. Ja aina omaksi edukseen. Eikö hävetä olla demari?
15103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei demari häpeä. Konnageenit.

Äänestä

Sanna haluaisi vähintään yhtä ison palveluskunnan kuin Putin.

Äänestä
  • Jos Sanna saisi valita turvallisuusneuvonantajan, hän perustaisi pikkuhiljaa ympärilleen "kansalliskaartin" kuten Putinillakin. Todellisuudessa tuo kaarti voisi olla myös punakaarti.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jos Sanna saisi valita turvallisuusneuvonantajan, hän perustaisi pikkuhiljaa ympärilleen "kansalliskaartin" kuten Putinillakin. Todellisuudessa tuo kaarti voisi olla myös punakaarti.

    Voi tsiisus,älä pelottele.

    Marin julistautuu pian Suomen Puttiniksi. Vihervassut suvakoi ja Elokapina tukee. Todellisuudessa tuo porukka joutaisi etujoukoissa tykinruuaksi, senverta kieroa jengiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Voi tsiisus,älä pelottele.

    Marin julistautuu pian Suomen Puttiniksi. Vihervassut suvakoi ja Elokapina tukee. Todellisuudessa tuo porukka joutaisi etujoukoissa tykinruuaksi, senverta kieroa jengiä.

    onhan hyvä että joku palautti tuon ämmän rutjakkeen maanpinnalle. On muuten suomen tuho tuo akka

    Äänestä

Jos kyseessä olisi ollut lakiasiantuntija, niin se olisi varmasti tullut tarpeeseen. Niin kehnoa lainlaadinta on hallituksella ollut.

Toisaalta sekin olisi tullut liian myöhään.

Hallitus keskittyi avustajissaan liikaa bileiden järjestämiseen ja liian vähän turvallisuuteen, terveyteen ja lakien säätämiseen. Yksikään sadasta avustajasta ei osaa niitä asioita.

Äänestä

Koko asiahan oli Marinin "hyväsisko" kerhon asia kun piti joku palkita!
Meidän rahoillamme tietysti! Niin demarimaista kuin olla ja voi!!

Äänestä
  • Mahtaa Sannaa vi... taa, kun asiantuntijat, ulkoministeriön kanslia ja presidentin kanslia tyrmäsivät turvallisuuspoliittisen neuvonantajan viran.

    Äänestä

Marinin pitää ostaa itselleen työpaikka koska hän ei ehkä ole seuraavassa hallituksessa ja jos on, niin ei ole pääministeri (Pieni mahdollisuus siihenkin on).

Kun on 600.000 asuntolainaa ja korot nousevat, pitää äkkiä maksaa jollekin muutama kymppitonni palkkaa, että saa sen sitten itse takaisin sopivana pestinä. Veikkaan, että kyseessä olisi joku Tamperelaisten maksama hienolta kuulostava vakanssi, jota ei tarvitse hoitaa.

Se on helppoa, kun Marin käyttää valtion rahoja ja tuleva avustaja käyttää kaupungin rahoja Marinin hyväksi.

Muistakaa tämä.

Äänestä
  • Olisiko joku hyvinvointialueen erityisasiantuntijatarkastajavalvojakoordinaattorijohtaja...

    Äänestä

  • CMI olisi oivallinen koplaus.

    Joku CMI:stä avustajaksi ja Marin CMI:hin.
    CMI pyörii valtion rahoilla, mutta rahankäyttöä ei valvota koska CMI on itsenäinen.

    Äänestä

Marin ei ollut lisäämässä avustajia. Niitä hän voi lisätä niin paljonkun haluaa. Marin oli siirtämässä ulkopoliittista valtaa oman uuden viraston alaisuuteen eli kyse oli puhtaasti kyse vallankaappauksesta tai ainakin vähintää vallananastusyrityksestä. Itse asissa siitä pitäsi nostaa syyte valtion oikeuteen.

Äänestä
  • Ulko ja turvallisuuspolitiikka ei kuulu pääminiterin vastuualueisiin. Ulkopolitiikka on Presidentin vastuun alaista ja sen myötä turvallisuus politiikka tuolla saralla ja puollutusministeriölle luonnollisesti.

    Pääminiterinä Marin on kovasti pyrkinyt ulkopolitiikan saralle ,mutta tällöin kyse on valta asetelmasta ja turvallisuuspolitiikalle toimivallan laajentaminen on nähtävä vallan laajentamispyrkimyksenä ja tuollaista ei pääministerin toimivallan puitteissa ole saavutettavissa. Marinilla on jo toimivaltansa puitteissa avuajat, toki Nato kysymyksen ollessa pinnalla toiminta päätöksenteon puitteissa ja lisä toimivallan saaminen saattaa houkuttaa.

    Äänestä

Kait siihen oli kateltu,joku puoluedemu,hyvälle liksalla?

Äänestä

Kevennetään vähän : naapurissa Pudiska ja täällä Mariska !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jotenkin ei yllättänyt, että tuokin valmistelu meni täysin munilleen.
Sannuli olis halunnut saada lisää puoluetovereitaan työllistettyä vielä viime metreillä perustamalla jälleen yhden täysin turhan avustajaleegion ministeriöönsä.

On toi kyllä törkeä akka, joka käyttää kaiken hyväkseen mitä valtion kirstun pohjalta löytyy. Ja aina omaksi edukseen. Eikö hävetä olla demari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu