Ei-Natomaa Suomen Leopard tuki

Mielestäni on hyvä, että Suomi on mukana tuossa Leopardin toimittamisessa Ukrainaan.
Venäjä uhittelee sillä eskalaatiolla jos Nato liikaa sotkeutuu heidän sotaansa.
Jos tässä taistelupanssarien antamisessa on osallisena Nato-maita ja EI Nato-maita, niin se heikentää huomattavasti ryzzien eskalatio vouhotusta.
Sillä ei ole kokonaisuuden kanssa mitään tekemistä antaako Suomi yhden vai yksitoista panssaria kunhan vaan on antamassa.
Mielestäni on erittäin tärkeää kouluttaa Ukrainalaisia käyttämään erilaisia heille uusia panssareita ja niiden laitteistoja. Huolto ja logistiikka ehdottomasti kuntoon ennen kuin ajetaan ensimmäisiä metrejä.
Tähän on Suomella todella paljon annettavaa huonontamatta Suomen omaa puolustusta.
Yksi iso asia on myös sodanjohdon T72 osaamisen vienti näiden modernien panssarien ominaisuuksien tasolle.
Pitää muistaa, että modernin taistelupanssarin vienti sotatoimeen vaatii panssarin miehistön lisäksi kymmeniä muita KOULUTETTUJA ihmisiä jotta se taistelupanssari voi keskeytyksittä toimia siellä työssään.

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koulutus on varmaankin jo täydessä vauhdissa. Näissä aikatauluissa kannattaa nyös pitää mielessä, että "kuoleman pelko" laittaa ihmisen oppimaan käsittämättömän nopeasti.
      Esim. Suomessa sodanajan sekava kalusto, mm hävittäjien huolto vaikeissa olosuhteissa, opeteltiin "lennosta" vihollisen valtavan ylivoiman painostamana. Nykyajan järjestelmät ovat tietysti jo eri maailmasta, mutta asetelma on sama. Ukraina on osoittanut riittävää taitoa ja tahtoa tältä osin. Länsi on arvioinut, että Ukraina ei häviä tätä sotaa, muuten ei näitä kasvavia kalustotoimituksia tehtäisi.

      • Anonyymi

        Ukrailalla on myös koulutettuja ja ennen kaikkea motivoituneita ihmisiä joista kouluttaa tekijöitä uusien välineiden käyttöön, ylläpitoon, huoltoon ja niiden vaatimaan logistiikkaan.


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😍 ­­­N­­y­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17719924J

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ilman muuta kannattaa olla mukana. Tavalla tai toisella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      99
      3227
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2486
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1454
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      1223
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      1011
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      945
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      330
      934
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      847
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    Aihe