Loppu häämöttää jo turkistarhaukselle Suomessa

Anonyymi-ap

EU:ssa ainoastaan Suomessa ja Puolassa sallitaan enää turkistarhaus, muualla se on jo kutakuinkin kielletty. Korona ja Ukrainan sota romahduttivat turkiskaupan maailmanlaajuisesti. Samaan aikaan turkisten myyntkieltoon päätyvien maiden määrä lisääntyy, eettiset näkökohdat valtaavat jo perinteisiä turkisten kuluttajamaita. Suomi, tälläkin saralla eettisyyden takapajula, kuten niin monessa muussakin asiassa. Täällä ei arvoa elämälle anneta.

26

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Inflaation syytä tässäkin, paikallisissa turkismuokkaamoissaakaan ei enää käy asiakkaita entiseen malliin.

      • Anonyymi

        kummallista on vihreiden Suomi ensin - ilmasto jne paniikki-

        koivunkuorta ei saa polttaa että maailma ei tuhoutuisi-

        toisaalta eläimiä saa rääkätä massoittain turhan takia ja vihreät ei estä ollenkaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kummallista on vihreiden Suomi ensin - ilmasto jne paniikki-

        koivunkuorta ei saa polttaa että maailma ei tuhoutuisi-

        toisaalta eläimiä saa rääkätä massoittain turhan takia ja vihreät ei estä ollenkaan...

        Koska Kepu, tra lall lal lala la.


    • Anonyymi

      Sinulle onneksi ituja ja hamppua riittää

    • Anonyymi

      Joillakin on kummallinen kiihko puuttua toisten ihmisten elinkeinoihin.
      Miten jokin prostituutio voidaan sallia, kun se on ihan sairasta.
      Jos et halua turkiksia, keksi parempaa miettimistä.

      • Anonyymi

        Kun suurin osa maailman maista on jo kieltänyt turkiseläinten tarhauksen ja sen lisäksi alkaneet asettamaan turkisten myyntikieltoja, pitäisi siinä jo tyhmemmänkin tajuta mihin suntaan maailma on eettisesti menossa.


      • Anonyymi

        Ahaa.. prostituutio, prostituutio juuri liittyy läheisesti turkisten käyttöön, ainakin jossain määrin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahaa.. prostituutio, prostituutio juuri liittyy läheisesti turkisten käyttöön, ainakin jossain määrin.

        Prostituutiossa pienemmällä karvapalalla tienataan huomattavasti enemmän.


      • Anonyymi

        Oma valinta prostituoideun myydä tavaraansa, mutta kuvitteletko, että eläinparat surkeat pienet häkkit ITSE muka valitsevat? Kyllä ihminen on suurin peto! Turha psläistenkään siellä suurpedoista puhua, ja eläinten "hyvistä oloista".

        Iltalehti 25.4.2021 uutisoi mm: "Siikajoella keväällä 2018 paljastunut nautojen joukkokuolema ja siihen liittyvä rikoskokonaisuus on käsitelty Oulun käräjäoikeudessa.

        Syyttäjän mukaan ylämaankarjan kasvattaja jätti tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta eläimensä vaille ravintoa ja hoitoa sekä menetteli myös muuten eläinsuojelulain vastaisesti kohdellen eläimiä julmasti ja aiheuttaen tarpeetonta kärsimystä, kipua tai tuskaa. Kohteena oli suuri määrä eläimiä.

        Noin puolet miehen 180-päisestä nautakarjasta nääntyi nälkään ja janoon. Elossa olleet olivat laihtuneet. Syytteiden mukaan maanviljelijä ei hankkinut naudoille eläinlääkärin hoitoa eikä hän muutenkaan tarkistanut niiden hyvinvointia riittävällä tavalla, kun emolehmä menehtyi kesken poikimisen ja muutaman päivän ikäisiä vasikoita kuoli eri puolille eläinten pitopaikkaa. Eläimet kärsivät ylipitkistä sorkista ja söivät pihapuita.

        Miestä syytettiin myös ympäristön turmelemisesta talven 2017-2018 aikana. Puolet karjasta kuoli kevääseen mennessä. Maatila sijaitsee vedenhankinnan kannalta tärkeällä pohjavesialueella, jonne viljelijä jätti raadot lojumaan ympäristönsuojelulain pohjaveden ja maaperän pilaamiskieltojen samoin kuin jätelain roskaamiskiellon vastaisesti. Viranomaiset järjestivät lopulta raatojen asianmukaisen hävittämisen." Eikä ole ainoa uutinen karjan törkeästä hoitamattomuudesta.

        Vielä tässä alennustilaan ajetussa pikkumaapahasessa kehdataan suoltaa soopaa, miten "länsimainen sivistysvaltio, jossa elämiäkin kohdellaan hyvin" Jotain järkeä sentään "tuulesta temmattuihin"horinoihin...


      • Anonyymi

        Aikas outo elinkeino tuo eläinrääkkäys, ja vielä oudompaa se että laillistettu eläinrääkkäys sallitaan Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun suurin osa maailman maista on jo kieltänyt turkiseläinten tarhauksen ja sen lisäksi alkaneet asettamaan turkisten myyntikieltoja, pitäisi siinä jo tyhmemmänkin tajuta mihin suntaan maailma on eettisesti menossa.

        Miksi Suomessa on edelleen kommunisteja?


    • Anonyymi

      Eläimille pelkkää kärsimystä aiheuttava turkistarhaus pitäisi lopettaa välittömästi. Kepulaiset ja perussuomalaiset kannattavat aina vaan sen jatkamista.

      Kummankin puolueen edustajista/äänestäjistä huonoja kokemuksia, jopa valehdeltu päin naamaa asiassa, joka on ollut täysin selvä.

      Ei ikinä ps:ää eikä kepuja, nykyhallituksen edustajista puhumattakaan!

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin joku maailmassa haluaa pukeutua turkikseen, niin kuin jotain 200000 vuotta, olkoon se tuotettu Suomessa suhteellisen ekologisesti ja inhimillisesti. Paremmissa olosuhteissa eläimet on tarhalla kuin luonnossa.

      Myös suomen suunnaton koirapopulaatio pitäisi saattaa osaksi turkistuotantoa, onhan kierrätys ja uusiokäyttö päivän sana.

      • Anonyymi

        "ekologisesti ja inhimillisesti" Jatkuvasti tullut esiin tapauksia missä eläimet jätetty häkkeihin nääntymään kuoliaaksi.
        Vielä vähemmän valvotaan turkiseläintuotantoa kuin maatalouden tuotantoeläimiä, ja sielläkin tapahtuu yhtenään eläinten heitteillejättöjä.


    • Anonyymi

      Kysyntä määrää turkiksien määrää, täytyy vaikuttaa loppukäyttäjiin jos tarhaus halutaan lopettaa tuskin kiinassa on sen paremmat olot kuin suomessa.

      • Anonyymi

        huippumuoti taitaa taas olla palaamassa turkiksiin?


    • Anonyymi

      Kaksinaismoralismia parhaimillaan, pois silmistä pois mielestä!
      Turkistarhaus siirtyy vain toisiin maihin joissa ei kunnioiteta vähääkään eläinten oikeuksia.

    • Anonyymi

      Häkki turkikset on raakaa businesta, eliitti sikojen unelmaa!💩💩

      • Anonyymi

        Outoa meinikiä Suomessa, kettutyttöjä Korkeasaaressa mutta persukarjuja ei saa tarhata.


    • Anonyymi

      Riistakeskus on tänään myöntänyt yhteensä 10 00 luonnonlinnun ampumislupaa poikkeuslupana 448 turkistarhalle ja niiden välittömään läheisyyteen.

      Rauhoittamattomien lintujen metsästysaika alkaa 1.elokuuta. Myönnetty poikkeuslupa on voimassa 26.7.–31.7. Suurin osa luvan saaneista turkistarhoista sijaitsee Pohjanmaan sekä Etelä-, Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan maakunnissa.

      Nyt ovat hölmöläiset matkassa. Linnut ammutaan, mutta niitä ei voi kerätä pois saastuttamasta muita lajitovereitaan niitten tullessa jättämään lintujen tapaan jäähyväiset ammutuille.

      Lintukoiria ei voi, eikä saa käyttää keräämään ammuttuja lintuja luonnosta ja ihmisen kerätessä niitä on käytettävä raskaita suojavarusteita. Eli sinne jäävät supien kettujen ja petolintujen syötäväksi. Sitten sairastuvat supit, ketut ja petolinnut! Ja sitten muut nisäkkäät ja lopuksi ensin turkistarhaajat ja sitten me kaikki muut!

      Nyt vasta tehokas pandemian lisääntymiskeino onkin keksitty! Voi näitä kepulaisen riistakeskuksen ymmärtämättömiä päätöksentekijöitä!

      • Anonyymi

        Tuossa olisi ollut mietinnän paikka ennen paukutteluluvan myöntämistä.


    • Turkiksia tehtailevien on syytä katsella nopeassa tahdissa korvaavia elinkeinoja. Eläinten lahtaaminen vaatteiksi kylmiä olosuhteita vastaan joskus kauan sitten oli perusteltua, mutta nykyään, kun turkikset edustaa muotia, glamouria ja elitismiä, on eläinten kasvattaminen ja kiduttaminen tarhoissa sellaisilla motiiveilla täysin kestämätöntä.

      • Anonyymi

        Vielä pahmpaa ovat näin aiheutetut zonoosit.


    • Anonyymi

      Suomi siirtyy uuteen edistykselliseen kauteen. Turkistarhauksen lisäksi metsän hakkuut loppuvat, tehomaataloudelle tulee piste, saastuttava teollisuus ja kauppa loppuu, yksityinen terveydenhoito loppuu, yksityinen apteekkilaitos loppuu, yksityinen yleinenliikenne loppuu jne.
      Kaikki riippuu siitä, että Orpon hallitus saadaan kaadettua.

    • Anonyymi

      Tuskin ehtivät tuotakaan eläinrääkkäyksen muotoa lopettaan ennenkuin sairastuttavat koko maapallon nisäkkäät ml. ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe