Haluan tehdä asialle jotain

Oon 12v tyttö ja haluaisin laihuttaa tai ainakin olen 163-164cm tehdä jonku muutoksen olen ylipainoinen 79.1kg?? Ja haluan laihduttaa johonki 60-55kg koska se olisi hyvä terveydelle. Liikuntani tällä hetkellä on pieni kun lopetin 2021 harrastukseni mutta käyn tallilla tekemässä talli hommia ja välillä ratsastamassa ja haluan tulevaisuudessa hevosia ja haluan vähän pienemmän hepan/ponin mutta painorajaki on. Ja haluan kesälle laihduttaa vähän ja siis tavoitteeni on muuttaa siis elämäntapa eli kävelen päivässä ainakin 20-30min pienejä kotitreenejä ei herkkuja kun vaan kerran viikossa mutta siis haluan laihduttaa kesälle jos saan tavoite painoni minä jatkan sitä ja siis jos en muuta elämäntapaani niin painoni tulee takaisin.
Otan vinkkejä vastaan
Toivon että ei haukuta kiusata yms

Olen siis 164-164cm pitkä painan 79.2-79.3kg ja haluan olla 60-55kg ei tapahdu hetkessä mutta toivon että voisi tapahtua tänä vuonna!

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on myös sovellus (YAZIO) ja siellä olen laittanut että viikossa pitäis laihtua 0.70kg tai se on viikkotavoite että sen saa aina joka vk pois ja

      Tässä entinen elämäntapa
      -ei liikuntaa
      -paljon roskaruokaa
      -tosi paljon karkkia
      -viikolla ainakin 3-4 kertaa karkkia

      Tavoite uusi elämäntapa
      -liikuntaa esim kävely 20-30min +tallilla oleminen
      -kerran viikossa karkkia
      -ei roska ruokaa kun vaan 1-2x kuukaudessa tai jokatoinen kuukaus
      -pienijä koti treenejä

      Mitä mieltä olette saisiko tuolla uudella elämäntavalla tiputettua 20-25kg ajallaan pois ?

    • Anonyymi

      Hei! Eipä valitettavasti kuvailemallasi tavalla taida paino pudota.

      Yleensä napostelu on minun käsitykseni mukaan syynä lihomiseen ja ylipainon säilymiseen. Olin viime vuoden pätkäpaastolla eli söin kaiken ravinnon 8:n tunnin aikana ja 16 tuntia vuorokaudesta olin syömättä - vesi ja kahvi/tee sallittuna. Muutaman kilon paino putosi, mutta en kiinnittänyt huomiota paljoakaan, siihen mitä söin.

      Sinä käyt koulua, joten ehdotan, että söisit kaiken ravintosi esim. seitsemästä seitsemään, mutta et napostelisi ruokailujen välillä. Tietysti kiinnität huomiosi ravinnon laatuun (esim. sipsit lihottivat minua). 30 minuuttia päivässä kävelyä ei ole riittävä painonpudotukseen. Hyötyliikunta käyttöön eli kävellen mahdollisimman moneen paikkaan.

      Onnea matkaan, mutta liian kovat tavoitteesi saattavat johtaa siihen, että ajattelet, että: "ei tuu mittään!" ja luovutat jossain vaiheessa.

      • KIITOS! Otan nämä heti vinkit käyttöön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5067
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2720
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1780
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      239
      1275
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1048
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      932
    Aihe