.. ja samalla pelko kiihtyy suomalaisten poliitikkojen 1941-uhon mahdollisista seurauksista - 1944-pelkona!
---
HS-otsikko: "Haaviston mielessä on kaksi aikaikkunaa ratifioinnille – Niiden jälkeen ”alkaa tulla kysymys, onko Natossa avoimet ovet”"
~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009291922.html -,
-HS-toimittajana Jussi Sippola.
PROLOGI - Suomi on elänyt täyttä rauhan aikaa vuodesta 1946, se on merkinnyt myös taloudelle keskimäärin ja vaihtelevasti erinomaista aikaa myös idän - venäläisten kanssa, joskin nyt talous Venäjän suuntaan on vahingoksemme ja toimiemme ansiosta romahtanut -
.. väärien valtiojohtopäätöksien vuoksi (pakko- ja solidaarisuusosallisuudet EU' n pakotteisiin ja takavarikkoihin Venäjää ja Venäjän kansalaisia kohtaan) ja samalla on kansakuntamme "yli ajettu raskain panssarein" -
.. emme saaneet toivomaamme Nato-kansanäänestystä sekä ollaan osallistuttu jo EU-proxy-sotaan Ukrainassa - Venäjää vastaan, vaikka kukaan ei ole tässäkään vaiheessa aikuisten oikeasti kertonut, miten Venäjä on meitä uhkaillut tai kiristänyt, vaikkapa viimeisen 20 vuoden aikana, jolloin Nato-sotilasjohtaja USA kävi omia laittomia hyökkäyssotiaan useisiin, lähinnä kehitysmaihin - monin osin Nato-kumppaniensa kanssa - yhdessä pommittaen.
--
ALUSTUS - Turkki ja myös Unkari saattavat oivaltaa ettei Natolle on eduksi ottaa edes Suomea taistelujoukkoihinsa -
.. lännen sotakoneistojen keskittymään, sillä maantieteellinen sijaintimme on aivan poikkeuksellinen -
.. olemme kiinni 1300 kilometrillä siinä maailman toisessa ydinasesuurvallassa - Venäjässä, jonka maailmallinen ydinasepelote, myös -uhka sijaitsee vain meistä (Lapin lentokentiltä viuhkahyökkäyksenä) noin 13 minuutin lentorynnäkkömatkan päässä. Tältä osin USA on jo ilmaissut, että se tarvitsee Suomen alueita kriisissä [Kuva 1 - katso myös Nato-Isäntämaa pöytäkirja - MoU]
---
Venäjän maailmallinen ydinasevoima kumpuaa veden alta ja Kuolan niemimaalla on niiden se toinen strateginen päävarustautumis- ja huoltoalue - Borei-ydinsukellusveneet ja niiden Bulava-monikärkiydinohjukset.
___
Turkki ja Unkari haluavat pitää suhteita maailman suurimpaan valtioon,
.. jolla on suuruuteen liittyen verrattomat raaka-aine-, energia- ja ravinnontuotantopotentiaalit [ ~ https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vieraskolumni-venajastako-maailman-ruoka-aitta/4a4029a7-096d-3193-807c-2e129878a44a - ].
Unkari ja Turkki eivät halua lähettää Naton mahdolliseen USA-johteiseen suursotaan sotilaitaan ja taistelukoneistoaan Venäjää vastaan, sillä meiltä käsin nähdään yksipuolisin silmin vain yksi hyökkäyssuunta - sen ollen itä.
Turkkilaiset pitävät Unkarin ohella hyviä suhteita Venäjään -
.. näin haluten estää omalla roolillaan yhä kiihtyvämpää vastakkain asettelun |1 informaatiosotaa itään vastaan -
.. idän tässä muodostuen mahdollisesti Venäjän, Kiinan, Iranin ja monien muiden maailmallisenemmistöisten valtioiden keskittymänä - luotaessa yhä moninapaisempaa maailmaa |2.
Länsi ja sen edustama maailmankuva eivät enää voi olla se vähemmistöinen ihmiskuntaosa (~1,2/8,0), joka määrittää maailmallista menoa (jopa asein ja pommituksin), sen omalla synkällä historialla (kolonialismi |3) ja nykypäivän ympäristötuhoajana - sen valtavana suuruutena liittyen per asukas valtiolliseen kulutusjälkeen koko maailmallemme - erityisesti kumuloituneena ilmiönä |e
.
|e ~ https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/12/12/ilmastonmuutos-on-ihmiskunnan-kohtalonkysymys-tutki-kuka-paastoista-oikeastaan -, toimittajana Seppo Heikkinen.
|e ~ https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b4ff4caa-77cc-496c-ac5a-82e4e79a9289 -, otsikoituna näin:
"Jättiselvitys: nämä maat ovat suurimmassa vastuussa ilmastonmuutoksesta
Tuoreessa analyysissä on selvitetty eri maiden vastuita hiilidioksidipäästöistä vuosina 1850–2021."
-IL-toimittajana [email protected] -.
.
Suomessa jylyää valtiojohdosta jo huolestuttava 1941-uho!
Sen merkiten sokeutta omaa sotahistoriaamme kohtaan - unohtaen vuoden 1941 [ ~ https://seura.fi/blogit-ja-kolumnit/professori-markku-kuisma-suomi-osannut-trollata-myos-itseaan/ - ] ja yllättäen painottaen vuotta 1939, joka sekin ehkä oltaisiin voitu välttää taitavalla neuvottelutaidolla - odotamme lopulta Kremlin tältä osin visusti lukkojen takaisien arkistojen avautumista - Talvisodan taustoista - venäläissilmin.
Turkki hylkäsi toistaiseksi Ruotsin - entä Suomi?
4
199
Vastaukset
- Anonyymi
On se siitä kiinni että kuka siellä pörrää. Jos Pekka Haavisto, tuo isis porukoiden vankilapakojen järjestäjä ja julkihomo, niin eipä erdokani sen kättä puristele. Siksi kai Marin vaikka homottaja onkin, yritti saada jonkun muun hommiin. Ongelma on eikä se poistu ennenkuin Pekka heitetään pihalle. Samoin unkari on ilmoittanut. Vasta Suomen vaalien jälkeen voivat miettiä asiaa.
Voi Ilkka, kuinka jaksatkaan toistaa itseäsi! 😞
Tulee mieleen tositarina, jossa Tšekkoslovakian nukkehallitsija Antonin Novotny sai puhelun Moskovasta kesken tapaamisen. "Da, da, da, da, da, da, da, njet, da, da, da, da", Novotny vastasi luuriin.
Vieras oli hämmästyksissään. "Kuinka te uskalsitte vastata Moskovalle njet?"
"Hän kysyi, eikö ole tylsää vastata koko ajan da", selitti Antonin.Nostetaas vähän ettei Ilkka masennu kun sen jankutukset ei enää kiinnosta kuin sokeritoukkia. 😏
- Anonyymi
Miksi nyt ei meillä käsitellä tuota vuotta 1941?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370