"taksi ei tullut vaikka edellispäivänä tilattiin",mitö sitten, turha syyttää muuta kuin lainsäätäjä. Ensinnäkin miksi pitää tilata tietyltä taholta jos on muitakin takseja? Tällaisia provoja levitetään. Eihän putki - tai sähkömieskään tule minutilleen,,, jos ollenkaan, pitääkö siinäkin syyttää kaikkia ammattimiehiä. Kyllästynyt lällaiseen pas.. kan jauhantaan. Jos minulta tilataan, minä se hoidan ja, jos jokin syy etten pääse, kilautin kaverille,,, ja homma toimii. Kehitelkää aplikaatioita vaan ja odotelkaa taksianne,,
Iltalehdet kirjoittelee takseista
18
796
Vastaukset
- Anonyymi
Taksi toimii, kuten muukin yritystoiminta. Rahalla saa minkä vain auton ja milloin tahansa. Silloin auto pitää tilata taksiyritykseltä, eikä välistävetäjältä. Kelakyyti, vammaispalvelu ja muut sossukyydit eivät toimi, koska niitä ei kukaan täyspäinen aja. Ne tulevat, jos joku on niin tyhmä, että ajaa ilman palkkaa.
Pummikyytien alhainen hinta on välitysyhtiöiden aikaan saama, jotka esiintynät taksiyrityksinä, vaikka heillä ei ole yhtään autoa, eikä kuljettajaa. Tietokone ja kännykkä riittää välitysyhtiöille. Taksien välitysyhtiöitä ovat mm.
Taksi Saimaa Oy
Yango
Taksi Päijänne Oy
Keskustaksi Oy
Ubet
Vaasan Ulataksi Oy
DRide Oy (DRide, Alueellinen Kelataksi)
Ekvator Oy (Etelä-Savon Taksivälitys)
Lounais-Suomen Taxidata
Pohjois-Suomen Taksi Oy (Otaxi Kelataksi)
Tampereen Aluetaksi Oy
DRide Oy (Dride, Alueellinen Kelataksi)
Vaasan Ulataksi Oy (Pohjanmaan Kelavälitys)
Joensuun Taksi Oy (Taksi Itä-Suomi)
Lahden Aluetaksi Oy
Keskustaksi Oy
Suomen Lähilogistiikka Oy (LähiKyyti)
Taksi Helsinki Oy
Menevä Oy - Anonyymi
Kuljettaja unohtanut keikan tyystin ja ottanut pokaa tolpalta!🤑
- Anonyymi
Eniten maksava asiakas on ykkönen. Se menee aina muiden edelle, vaikka olisi taksi tilattu viime vuonna. RAHAA PITÄÄ TULLA!
- Anonyymi
ei vaan kuskilla oli jäänyt putki päälle ja tuona päivänä hän veteli kiljupöntön loppuja.
- Anonyymi
Jos tilattu taksi ei tule ajallaan, siitä voi syyttää ainoastaan huonoa taksiyhtiötä jolla on ala-arvoinen asiakaspalvelu.
- Anonyymi
Vain typerys kuvittelee taksin tulevan ajallaan. Tullaan, jos ehditään.
- Anonyymi
Taksiyhtiöillä ei näissä ennakkotilauksissakaan ole mitään tiettyä taksia sitovaa käytäntöä, yhtiö välittää tiedon tilauksesta autoille aivan kuin tilaus olisi ihan äsken tehty eli ihan samoin kuin tilaisin taksin vaikka tuntia etukäteen ja sen ottaa sitten joku auto jos ottaa, taksithan saavat valita ajonsa kuten haluavat.
Jos onnistuu saamaan yhteyden johonkin paikkakunnalla toimivaan, luotettavaksi tunnettuun taksiyrittäjään suoraan, siis vähän vanhan ajan tyyliin, ja siinä sovitaan asia esim. seuraavalle päivälle, ollaan jo varmemmalla pohjalla.- Anonyymi
Luottamus taksialaa mennyt. No mutta, kaikki halusi vapauttamista ja vielä narissaan. Koska on hyvä?
- Anonyymi
Ei yksikään taksi ole sitoutunut ajamaan mitään ajoa. Ajetaan, jos huvittaa. Yritys valitsee asiakkaansa, osan voi hylätä aina.
- Anonyymi
Lennosta otetaan lähin vapaa pirssi, niin jää turha huviajelu vähemmälle ja pukamat kiittää?
- Anonyymi
Onhan se aina tiedetty ettei suomalaistaksin sanaan voi luottaa.
- Anonyymi
Niinhän nuo tekevät. Seuraavassa uudempi artikkeli:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009359264.html?cs=email
Missäköhän uudistuksen puolustajat luuraavat?
Kapitalismin kannattajia Suomessa n. 70 % kansasta. Nyt hekin huutavat sosialismia apuun taksialalle:
Maksimihinnat takaisin.
Ilmainen pakkopäivystys takaisin…..
Kukahan kansaa suojelisi kansalaisilta itseltään, kun eivät ymmärrä valita osaavampia päättäjiä?- Anonyymi
Muistakaa seuraavissa vaaleissa että perussuomalaiset ja kokoomus saivat tämän taksihärdellin aikaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistakaa seuraavissa vaaleissa että perussuomalaiset ja kokoomus saivat tämän taksihärdellin aikaiseksi.
Jaa'a minkähän puolueen leivissä taksiuudistuksen tekijä Berner oli. Ei tarvitse kauaa etsiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa'a minkähän puolueen leivissä taksiuudistuksen tekijä Berner oli. Ei tarvitse kauaa etsiä.
Joo oli keskustan jäsen. Mutta kokoomus ja perussuomalaiset olivat rähmällään keskustan suuntaan. Molemmat äänestivät keskustan kanssa taksilain puolesta.
- Anonyymi
Käytän vaan Jakotaksia. Aina sovittuun aikaan paikalla, oikea hinta ja parhaat ammattikuljettajat. Parasta taksikyytiä.
- Anonyymi
Miten Jakotaksin Business pyyhkii? Vieläkö Kirstinmäen sivukonttori toimii ja juhlat jatkuvat Nahkatakki-Kalevin kattohuoneistossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700