Hassi: EU:n talousrakenne uusittava!

Anonyymi-ap

EDUSKUNNAN suuressa valiokunnassa istuvat kansanedustajat suhtautuvat nihkeästi ajatukseen, että EU-jäsenmaat voisivat myöntää valtiontukia yrityksilleen aiempaa avokätisemmin. Myöskään ajatus uudesta EU-rahastosta ei saa vastakaikua.

Kansanedustaja Satu Hassi ( vihr): EU:n valtiontukiuudistus on menossa Suomen kannalta väärään suuntaan: ”Olemme hyvin huolissamme”

Tämä on ollut Suomen pitkä ja refleksinomainen linja, mutta EU on Britannian EU-eron, koronapandemian ja Venäjän hyökkäyksen seurauksena murroksessa.

Valtiontukiuudistus ja suvereniteettirahasto ovat EU:n suunnitelmissa sillä perusteella, että EU:n täytyy pysyä kilpailu­kykyisenä, kun muutkin maat, eli lähinnä Yhdysvallat ja Kiina, tukevat omaa teollisuuttaan.

EU-asiat käsittelevän suuren valiokunnan puheenjohtaja Satu Hassi (vihr) sanoo, että Suomessa pitäisi aloittaa vakava keskustelu siitä, miten EU pystyy vastaamaan haasteisiin nykyisellä taloudellisella rakenteellaan.

”Ensin tuli korona, sitten tuli sota, nyt on Yhdysvaltain Inflation Reduction Act [ilmastopaketti]. Nyt on tultu sen eteen, että EU:ssa on otettava seuraava kehitysaskel.”

HASSIN mukaan EU on kehittänyt valtavien rahoitustarpeiden edessä erilaisia ”vippaskonsteja”, esimerkiksi EU-budjetin ulkopuolisia rahastoja. Tarvetta olisi kuitenkin selvästi pysyvämmille järjestelyille.

”En ole varma, onko siihen poliittista valmiutta ja millä aikataululla tuloksia voisi saada. Poliitikon on Suomessa turvallisinta argumentoida niin, että jatketaan samaa linjaa kuin tähänkin asti. Jos ehdottaa jotain muuta, saa helposti rahantuhlarin tai epäisänmaallisen leiman.”

Tällä kaudella komissio on pyrkinyt kehittämään suoraan EU:n budjettiin meneviä veroja, muun muassa hiilitullit. Hassi toivoo vastaavien hankkeiden menevän eteenpäin.

HASSI kannattaa perusperiaatetta, että EU:ssa ei lähdettäisi kilpajuoksuun valtiontuissa. Samoin hän pitää tässä vaiheessa järkevänä hallituksen kantaa, että EU katsoisi ensin olemassa olevat rahastonsa ennen kuin lähtisi perustamaan uusia.

”Mutta kun Yhdysvallat on päättänyt näin ison tukiaispaketin, Euroopankin pitäisi miettiä. On todellinen ongelma, miten EU siihen vastaa. Tasapainon löytäminen ei ole helppoa.”

Hassin mukaan Saksassakin linja alkaa muuttua, mikä voi vaikuttaa myös Suomen ajatuksiin.

Yhdysvaltain ilmastopaketti IRA sisältää kaikkiaan 369 miljardin euron edestä toimia vihreän siirtymän vauhdittamiseksi.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jäsenmaiden on valppaasti valvottava itse etujaan EU:ssa.
      Muuten jää paitsioon vikkelämpien jaloissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe