EDUSKUNNAN suuressa valiokunnassa istuvat kansanedustajat suhtautuvat nihkeästi ajatukseen, että EU-jäsenmaat voisivat myöntää valtiontukia yrityksilleen aiempaa avokätisemmin. Myöskään ajatus uudesta EU-rahastosta ei saa vastakaikua.
Kansanedustaja Satu Hassi ( vihr): EU:n valtiontukiuudistus on menossa Suomen kannalta väärään suuntaan: ”Olemme hyvin huolissamme”
Tämä on ollut Suomen pitkä ja refleksinomainen linja, mutta EU on Britannian EU-eron, koronapandemian ja Venäjän hyökkäyksen seurauksena murroksessa.
Valtiontukiuudistus ja suvereniteettirahasto ovat EU:n suunnitelmissa sillä perusteella, että EU:n täytyy pysyä kilpailukykyisenä, kun muutkin maat, eli lähinnä Yhdysvallat ja Kiina, tukevat omaa teollisuuttaan.
EU-asiat käsittelevän suuren valiokunnan puheenjohtaja Satu Hassi (vihr) sanoo, että Suomessa pitäisi aloittaa vakava keskustelu siitä, miten EU pystyy vastaamaan haasteisiin nykyisellä taloudellisella rakenteellaan.
”Ensin tuli korona, sitten tuli sota, nyt on Yhdysvaltain Inflation Reduction Act [ilmastopaketti]. Nyt on tultu sen eteen, että EU:ssa on otettava seuraava kehitysaskel.”
HASSIN mukaan EU on kehittänyt valtavien rahoitustarpeiden edessä erilaisia ”vippaskonsteja”, esimerkiksi EU-budjetin ulkopuolisia rahastoja. Tarvetta olisi kuitenkin selvästi pysyvämmille järjestelyille.
”En ole varma, onko siihen poliittista valmiutta ja millä aikataululla tuloksia voisi saada. Poliitikon on Suomessa turvallisinta argumentoida niin, että jatketaan samaa linjaa kuin tähänkin asti. Jos ehdottaa jotain muuta, saa helposti rahantuhlarin tai epäisänmaallisen leiman.”
Tällä kaudella komissio on pyrkinyt kehittämään suoraan EU:n budjettiin meneviä veroja, muun muassa hiilitullit. Hassi toivoo vastaavien hankkeiden menevän eteenpäin.
HASSI kannattaa perusperiaatetta, että EU:ssa ei lähdettäisi kilpajuoksuun valtiontuissa. Samoin hän pitää tässä vaiheessa järkevänä hallituksen kantaa, että EU katsoisi ensin olemassa olevat rahastonsa ennen kuin lähtisi perustamaan uusia.
”Mutta kun Yhdysvallat on päättänyt näin ison tukiaispaketin, Euroopankin pitäisi miettiä. On todellinen ongelma, miten EU siihen vastaa. Tasapainon löytäminen ei ole helppoa.”
Hassin mukaan Saksassakin linja alkaa muuttua, mikä voi vaikuttaa myös Suomen ajatuksiin.
Yhdysvaltain ilmastopaketti IRA sisältää kaikkiaan 369 miljardin euron edestä toimia vihreän siirtymän vauhdittamiseksi.
Hassi: EU:n talousrakenne uusittava!
Anonyymi-ap
1
135
Vastaukset
- Anonyymi
Jäsenmaiden on valppaasti valvottava itse etujaan EU:ssa.
Muuten jää paitsioon vikkelämpien jaloissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155