Taitaa Lehmonkangas tulvia kun kurapuron jatketta joudutaan kaivinkoneella kaivelemaan keskellä talvea, ettei Masterytiöiden hallit jää veden alle. Taitaa kunnalle tulla kalliiksi suohon rakentaminen kun kaivinkone päivystää ojan varressa milloin pitää luoda lumia ojasta.
Hölmölässä on Hölmölän meininki, kuivaa kangasta on vaikka miljoonakaupungin perustamiseen, mutta haetaan vetelin suo ja aletaan rakentaa sinne. Mahtaa home olla tuttu vieras noissa suolle rakennetuissa rakennuksissa.
Lehmonkankaan kuivatus
8
406
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä sitä riittää kuntotarkastajille työtä kun muotoilevat myytävien mökkien arvosteluja, mahdollisesti, ehkä, todennäköisesti, riskirakenne hometta.
- Anonyymi
Turha sitä ojaa on perata. Kaupungin puolella Jukolankadun alimenevä putki takaa sen, että Lehmonsuo on ja pysyy suona nyt ja tulevaisuudessa. Korko on sen verran ylhäällä että vesi seisoo syvennetyssä ojassa eikä virtaa yhtään minnekään.
On uskomatonta, että vielä nykypäivänä rakennetaan noin hölmöön paikkaan yhtään mitään pohjattomaan suohon. - Anonyymi
NÄYTTÄÄ OLEVAN ILMAN PYÖRÄTIETÄ EIKÄ NÄYTÄ OLEVAN AIKOMUSTAKAAN RAKENTAA ONTTOLA - PUNTARIKOSKI MIKÄ MAKSAA HÄH. KYLLÄ HIIHTO STADIONILLE VALOJA SAAVAT 1.5 MILJOONALLA ONKO TÄRKEYS JÄRJESTYS NAVIGOINTI PÄIN HANURIA. PITÄÄ VISSIIN KUNNAN TEHÄ HENKILÖ VAIHDOKSIA TIENTEKO, TIENHOITO PUOLELLE HETI.
- Anonyymi
Eihän kuntakaan voi toisen maalle rakentaa. Jos ELY tekee, niin tekee. Ei ole tarpeellinen väylä.
Jos Puntarikosken tien varteen tehtäisiin kevari, niin samoilla kriteereillä pitäisi Suomeen rakentaa kevareita pilvin pimein. - Anonyymi
Eläpä puhu potaskaa. Ei sinne stadionille ole vielä mitään rahoja menossa. On tämä kun ei eroteta talousarviota ja taloussuunnitelmaa toisistaan. Jos viitit perehtyä asiaan niin taloussuunnitelmassa on arvio 750teur kunnan osuudeksi ja sekin käsitellään vasta ens syksynä. Miksi kunta mitään omalla rahalla valtion teille rakentelisi? Ja on muitakin teitä jotka tarviaa pyörätien. Kulho-Kuurnassa kuoli jo yksi!
- Anonyymi
Kunta tuntuu olevan ihan masterin talutus hihnassa. Näkyy useita kaavoja masterille olevan käynnissä mutta lehmon iso kaava ei vaan tule. Mitenkä monta vuotta siitä on kun koululla istuttiin esittelyssä,ainakin 5!!! Maanomistajien kusetusta kun onttolan maatkin rakennus kiellossa. Virkamiehet vaihtoon.
- Anonyymi
Taas oli ojaa möyritty Lehmonsuon kuivattamiseksi. Taitaa Masteryhtiöiden alimmissa kerroksissa varpaat kastua, vai rupesiko rakennukset painumaan pohjattomaan suohon.
Junaradan läheisyys vielä täristää rakennuksia ja auttaa uppoamisessa. Voishan sinne alimpiin veden alle jääviin kerroksiin istuttaa kuhaa ja haukea, niin saisivat paikallista ruokaa tarjottavaksi siinä veden alle vajoavassa ravintolassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998