LEOBARD tankit

Nyt lähtee tankkeja Ukrainaan , toiv. eivät joudu sotasaaliiksi Venäjälle, ja putket kääntyy kohti tankkien lahjoittajia .
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksi niissä on sileäpintaiset kanuunat...?

Äänestä
  • Ihan normaali rakenne nimenomaan tankeissa. Tärkeintä ammukselle on mahdollisimman suuri lähtönopeus, ja sitä kautat suurin läpäisykyky kohteessa. Se saavutetaan paremmin kun tykinputki ei ole rihlattu. Ampumaetäisyys on vain parituhatta metriä yleensä, sinne vastapuolen tankkia kohti.

    Kun tykinammuksen tms. lentorata on 15....40 km., niin silloin ammus kannattaa laittaa rihlauksella pyörivään liikkeesen. Pyörivä ammus lentää pitkän lentoratansa vakaammin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt lähtee tankkeja Ukrainaan , toiv. eivät joudu sotasaaliiksi Venäjälle, ja putket kääntyy kohti tankkien lahjoittajia .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu