KOKOOMUKSEN LEIKKAUSLISTA

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009357960.html

Toimenpiteinä esitellään indeksijarrut (1 miljardi), yritys- ja elinkeinotuet (0,5 miljardia), julkisen hallinnon tehokkuusohjelma (1 miljardi), julkiset hankinnat ja kilpailutus (0,5 miljardia), asumistuen uudistaminen (0,5 miljardia), laadukkaat ja kustannustehokkaat sosiaali- ja terveyspalvelut (1 miljardi), työllisyysreformien suorat vaikutukset (0,5 miljardia), sekä muut menosäästöt ja rakenteelliset reformit (1 miljardi).


Niinpä niin. Taas kaikista köyhin tulee kärsimään näistä toimenpiteistä.
Orpo ja kokooomus veisi vaikka tuhkatkin pesästä.
38390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Jos asumistuki lopetetaan, niin ihmiset joutuvat hakemaan toimeentulotukea asumiskuluihinsa, joten ei siinä säästy senttiäkään.
Jos ansiosidonnaista työttömyysturvaa leikataan, niin sen jälkeen työttömät joutuvat hakemaan toimeentulotukea elämiseen.
Kokoomus esitti näihin kumpaankin puolen miljardin euron leikkauksia, mutta eivät ole vieläkään osanneet kertoa, että miten se valtion menoja vähentää, jos ihmisiä siirretään luukulta toiselle luukulle?
Kokoomuksen sopeuttamis- ja säästämisesitykset muistuttavat Iso-Britanniassa aikoinaan tehtyjä "säästöjä", kun kuningatar Elisabethin laivan ylläpito siirrettiin kuningattaren hovista puolustusministeriön hoidettavaksi. Väheniväthän siitä hovin kustannukset, mutta puolustusministeriön kulut lisääntyivät.

Äänestä

jep duunarin ei kannata ainakaan kokomusta äänestää, eikä demareita joista tämä rahanpuute johtuu.

Äänestä
  • PS tietää keinot. Äänestä ja anna valtakirja perussuomalaisille.

    Äänestä

  • No ei kai .Kokoomuslaiset toisivat työvoimaa ja lappaisivat verorahat maahanmuuttoon ,jotta työvoiman voisi korvata verorahoja käyttäen tuomalla halpaa siirtotyövoimaa sosiaalisen turvan varaan .Vastaavasti asumistukia leikattaisiin työssäkäyviltä ja sosiaaliturvaa kauttaaltaan jotta työ saadaan "kannattavaksi", eli ihmiset ottamaan työtä vastaan millä palkalla ja millä ehdoin tahansa. Ei kukaan järkevä työssäkäyvä ihminen auta heitä tuossa Suomen alas ajossa, jossa menee kaikilta loppupelissä toimeentulomahdollisuus omalla ansio työllä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    PS tietää keinot. Äänestä ja anna valtakirja perussuomalaisille.

    Ei fasisteille.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    PS tietää keinot. Äänestä ja anna valtakirja perussuomalaisille.

    Hammasta purren.

    Äänestä

Kaikessa vastustamme.

Äänestä
  • ISOSSA KUVASSA olemme samaa mieltä.

    Äänestä

Kaikesta leikkaamme.

Äänestä
  • Pitkässä juoksussa on ollut jo pitkään voimamme.

    Äänestä

Alamaisten pitää olla nöyriä edessämme

Äänestä

Salen kirjastoveroa tarjoamme Elinan ruokaveron koristeeksi.

Äänestä

Priorisointi listan mukaan.

Äänestä

Päivitimme muuttamatta.

Äänestä

Myös puheet pysyvät samoina.

Äänestä
  • Vanhaa konseptia toistamme.

    Äänestä

Leikkuulauta?

Äänestä

Giljotiini.

Äänestä

Onj

Äänestä

Ikävää kansalle.

Äänestä

Päivitämme uudet luvut piakkoin.

Äänestä

Ajan hermolla etenemme leikkauksissa.

Äänestä

Eurooppaneuvosto on innokas huomauttelemaan.

Äänestä
  • Euroopan neuvoston on syytä nöyrtyä.

    kok.

    Äänestä

Säästetään yritystuista ja Yritysloisimisesta . Ulkoistetaan Kokoomus Europpan. Kilpailutetaan kuka haluaa. Euroopassa. Oletettavasti tuskin kukaan, joten joutunemme tyytymään tuolta osin kolmansiin maihin.

Äänestä

Milloin kokoomus kertoo selkosuomella leikkausten kohteille
mikä heitä odottaa ?

Äänestä

Konkretia on vielä karumpi.

Äänestä

Hyvinvointiyhteiskuntaa kohti, ropo pohti.

Äänestä

Palveluseteli nosti metelin

Äänestä

Neljän vuoden aivoriihen tulos?

Äänestä

Yhdelle luukulle.

Äänestä

Lisää työllisyyttä.

Äänestä

Vähäosaisilta ja pienituloisilta leikataan rikkaimpien hyödyksi.

Äänestä
  • Jep näin, ja rikkaat voivat itse valita, kuinka passiivisia ovat.

    Mitä passiivisemmaksi rikkaat heittäytyy, sitä helpommin ja vähemmällä vaivalla raha heille tulee, ja sitä enemmän se leikataan muilta.

    Tämä näin yksinkertaistetusti, toki sekin on ymmärrettävä että tien päässä rikkaallekin tulee tilanne että on vietävä rahat maasta muualle ja ehkä itsekin perässä.

    Äänestä

Kokoomuksen "indeksijarru" on yhtä kuin ostovoiman kuolettaminen, eli lisää pitkitettyä lamaa ja taantumaa tiedossa jos Kokkelit pääsee päättämään.
Kannattaa oikeasti miettiä onko voittoa tekeviä yrityksiä tarpeen tukea työmiehen, eläkeläisen ja vähävaraisen selkänahasta?

Äänestä
  • Kokoomus on ehkä ajatellut, että kun kaupasta on aiemmin myyty 10 makkarapakettia, 9 niistä menee köyhille ja 1 paketti menee rikkaille, että jatkossa leikataan noilta 9 makkarapaketin ostajalta makkarapakettirahat pois, jotta kauppa ei saisi sitten 9 makkarapaketin ostajaa asiakkaakseen.

    Tokihan em. ajatteluun kuuluu se, että jatkossa tuo rikas 1 makkarapaketin ostaja ostaa jatkossa 10 makkarapakettia. Rikkaat syövät siis jatkossa makkaraa 10 kertaa enemmän, ja köyhät menee keräämään marjoja metsään.

    En usko että kumpikaan em. asioista toteutuu, joten makkarapakettia myyvä kauppa joutuu kannattavuusongelmiin, ja jos sen makkarapaketin myyvä kauppias on Kokoomuslainen, voi hänellä olla asiassa jonkinlaisia ristiriitaisia ajatuksia että meniköhän se KOK ajatusmalli sitten kuitenkaan oikein?

    Vaaleja odotellessa.

    Äänestä

Ylen vaalitenttipuhe, iso pino "lunttilappuja" kädessä, Sanna ja Riikka pärjäsi ilman.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009357960.html

Toimenpiteinä esitellään indeksijarrut (1 miljardi), yritys- ja elinkeinotuet (0,5 miljardia), julkisen hallinnon tehokkuusohjelma (1 miljardi), julkiset hankinnat ja kilpailutus (0,5 miljardia), asumistuen uudistaminen (0,5 miljardia), laadukkaat ja kustannustehokkaat sosiaali- ja terveyspalvelut (1 miljardi), työllisyysreformien suorat vaikutukset (0,5 miljardia), sekä muut menosäästöt ja rakenteelliset reformit (1 miljardi).


Niinpä niin. Taas kaikista köyhin tulee kärsimään näistä toimenpiteistä.
Orpo ja kokooomus veisi vaikka tuhkatkin pesästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu