Onhan Trump ihan viisas?

Nyt ihan vakavasti tehty kysymys: Luottaako Trump Bidenin presidenttikaudella järjestettäviin vaaleihin enemmän kuin omana presidenttikautenaan järjestettyihin vaaleihin?

Nythän Trump on kertonut aikovansa ehdokkaaksi, eikä hän ole sanallakaan vihjannut, että tulevat vaalit voisivat olla niin vilpilliset kuin ne olivat hänen järjestäminään tai ainakin hänen presidenttikaudella järjestettyinä hänen omien sanojensa mukaan.

Se vastausvaihtoehto, että Trump olisi ihan tyhmä, ei oikein sovi muuhun yhteyteen. Jos hän luottaa, että hänen äänestäjänsä ovat tyhmiä, niin se saattaisi ollakin mahdollinen oletus.

5

128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voihan myös olla, että olen jättänyt huomiotta jonkin olennaisen tiedon tai useammankin, niin toivon kommentoijien tuovan sellaisia esille.

    • No, kenelläkään ei tunnut olevan mitään sanottavaa Trumpista. Vähän yllättävää.

    • Anonyymi

      Tuo on juuri se kaikkein koomisin piirre noissa Trumpin väitteissä että vaalit huijattiin. Hän maalailee tarinaa jostain suuresta demokraattien salajuonesta, mutta unohtaa sen että juuri hän oli tuolloin presidentti ja juuri hän itse vastaa pitkälti hallinnon toimista.

      • Kiitos kommentistasi. Keskustelu oli ilmeisestikin ehtinyt valua pois etusivulta enkä ollut sitten jaksanut kaivella, niin vähän tuli tässä viivettä vastaukseeni.
        Kommenttisi viittaa siihen suuntaan, että Trumpin vaalivilppiväite omalle presidenttikaudelleen osuvana + ehdokkuus demokraattisen presidentin aikaan muodostavat jonkinlaisen ristiriitaisuuden. Koomiseksikin sen voinee sanoa, joskin miljoonien yhdysvaltalaisten äänestäjien osuus milteipä itkettää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3116
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1907
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1890
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      77
      1655
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1309
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1135
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      108
      1120
    Aihe