Pudasjärven iinattijärvellä on todella vanhoja kuparilouhoksia kallioperässä. Kalliolouhoksen lohkare on emäksistä vulkaniittia, koostumus: kupari 0,10 %, Rauta 3,11 %, mangaani 0,06 %, rikki 0,09 %, kromi 0,02 %, nikkeli 0,01 %, platina 0,02 g/t, hopea 0,25 g/t, Titaani 0,18 %, vanadiini 0,01 %, volframi 0,09 mg/kg ja tina 0,20 mg/kg. Alueen lähialueilla on suoritettu malminetsintää ja tutkimukset jatkuvat mineralisaatioiden löytymiseksi.
Kuparilouhos
17
379
Vastaukset
- Anonyymi
Nuotiolla ja joillakin kangeilla louhineet aikoinaan kuparimalmia. Paikallinen Vaskivaara on saanut nimensä siitä. Vaskikiisu eli kuparikiisu. Malakiittiä on alueilla myös, kupariperusteista kiveä.
- Anonyymi
Joko nyt saadaan kaivostoimntaa isossa mitassa myös Pudasjärvelle. Toivottavasti ja nopeasti.
- Anonyymi
Kyllä se on suuntaus että kaivos perustetaan. Löydät on niin merkittäviä että kaivostoiminta laajemmassa mittakaavassa kannattaa aloittaa. Löydettyjen arvioiden perusteella kaivostominta jatkuisa todella pitkään ja isosti jopa 100 vuotta. Todella hyvä ja arvokas asia. Kaivostoiminnaa vastustamista ei esiinny lainkaan koko maakunnan alueella. Jonkin verran pääkaupunkiseudun vihreissä esiintyy kaiken vastustamista. Ei kuitenkaan mitää merkittäviä määriä.
- Anonyymi
Oliko tuo vitsi
- Anonyymi
Ruunakankaassa, Korpisenkylällä on myös n. 6 m. syvä kaivanto, josta taannoinen vuorineuvos on louhinut kuparia maailmanmarkkinoille. Sijainti löytyy retkikartalta tasolta nähtävyyskohteet, historialliset nähtävyydet, van elä putoa, roopissa ei ole happea niin paljon, että pysysit tajuissasi kovinkaan pitkään.
- Anonyymi
Ennen vanhaan olivat kupariset kahvipannut. Tinurit kiersivät taloissa ja tinasivat kuparikahvipannuja. Kuparikolikoitakin ollut rahoina. Kupari tummuu luonnossa, ehkä hapen vaikutuksesta.
- Anonyymi
Nyt on palsanmäki myynyt nekin.
- Anonyymi
Vihreät eivät taida päästä tulevissa eduskuntavaaleissa hallitukseen ja ministereiksi. Taitaa tulla erilainen Vihreä siirtymä vaaleissa.
- Anonyymi
joka toinen, tunnlma ogelma , toteamus botti-
- Anonyymi
Rahaa Pudasjärvelle! Tervetuloa kaivos.
- Anonyymi
jee ja työtä työhaluisille. Nyt alkaa uusi uljas nousu pudikselle.
- Anonyymi
Ei muuta ku kaivinkonneet töihin ja työttömät vihreätlaiskurit risuja raivaamaan. töihin töihin sano lapatossu.
- Anonyymi
nyt sitä ruppeaa rahhoa virtoamaan putasjärvelle oekeen kärrykuormittaen. köyhyys ja kurjuus lähtöö huuvon kanssa pakkoon kohti viheriää helsinkkiä. tiällä näytettään miten assiat hoijettaan tekemällä eikä vaen puhumalla.
- Anonyymi
Lähteekö kateuskin bussilla hesaa.
- Anonyymi
katteus on männy jo viimme vuosisaalla pois täältä. sitä ei oo ennää kuin rippeet jossai sosialistien nurkissa. 😁😆
- Anonyymi
Metallit talteen vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513605Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142500Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar771744Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1401558- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941437