Onko Pyhä Henki Mortonin demoni?

Kuten kaikki tietää, Raamattu on täynnä ristiriitoja. Olen yrittänyt tuoda näitä ristiriitoja esille, mutta uskovaiset ovat hyökänneet kimppuuni, syyttäneet minua mielisairaaksi ja todenneet, etten minä voi ymmärtää Raamattua koska minulla ei ole Pyhää Henkeä.

Vahvistusharhoja kuvataan demoneiksi ja Mortonin demoni on henkilön "olkapäällä istuva demoni", joka hyväksyy henkilön uskomuksen mukaiset havainnot ja hylkää uskoon sopimattomat havainnot. Tätä demonia käytetään vertauskuvana vahvistusharhasta.

Morton's demon stands at the gateway of a person's senses and lets in facts that agree with that person's beliefs while deflecting those that do not. This demon is used to explain the phenomenon of confirmation bias.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demon_(thought_experiment)

Minusta tuntuu, että Pyhä Henki on juuri täsmälleen Mortonin demoni. Jos yrität olla objektiivinen ja kritisoida kristittyjen ajatusharhoja, sinun kimppuun hyökätään ja sanotaan, ettet voi ymmärtää kun sinulla ei ole Pyhää Henkeä (Mortonin demonia). Onko niin, että PH on oikeasti Mortonin demoni?

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Onko niin, että PH on oikeasti Mortonin demoni?"
      On. Se on täsmällinen analyysi.
      Islamin ja kristinuskon jumalat Allah ja Jeesus edustavat kaksinaismoralismia.
      Molemmat jumalat asetetaan rakastamaan ihmistä ja tekemään kaikkensa ihmisten hyväksi. Mikä on lopputulema?
      Se on ruma, kaikkea ihmisyyttä vastaan. Jumaluudet rakastaisivat kaikkia mutta uskon tunnustamattomat laitetaan ikuiseen kärsimykseen kuolemansa jälkeen. Ihmistä rakastetaan sanoissa mutta lopputulemassa heidät teilataan elävänä kärsimään kauheuksia.
      Jumalat ovat puolueellisia. Kannattajat hyväksytään muita rangaistaan. Teoria on erittäin julma eläville ihmisille. Heidät asetetaan pelkotilaan, jos kuitenkin....helvetti on olemassa. Näin ihmisvihamielistä oppia ei normaali ihminen salli.

    • Anonyymi

      PH on kirjainten mukaisesti PalliHikeä. Tätä uskovaisten on hankala ellei mahdoton myöntää, koska rehellisyys ei ole kristillinen perinne. Koko kristinuskohan perustuu vuohipaimenten keksimään suureen huijaukseen. Revi siitä moraalia sitten.

    • Anonyymi

      Pyhä Henki ei ole todellakaan kuvailemasi olento. Minä sain tuntea Pyhän Hengen vaikutuksen yli vuoden ajan. Se oli lempeä ja positiivinen asenne kaikkea kohtaan. Maallisesti stressaantuneena aiemmin, en havainnut edes kukkien värejä. Uskossa ollessani näin niiden valtavan kauneuden. Koko maailma näytti olevan Jumalan ihmeitä täynnä. Ihmeellinen siunaus seurasi kaikissa toimissani. Valitettavasti nuori mies on kuin villi härkä ja naiset kauniita. Viettelykset laimentivat Pyhää Henkeäni ja lopulta Hän hiljaa poistui tietoisesta mielestäni. Kun olin aikani rypenyt, Palasin uskooni, mutta samanlaista nuoruuden rakkautta en ole saanut Pyhään Henkeeni, kuin ennen. Mutta Hän on kuitenkin minussa. Mutta rakkautemme ovat muuttuneet, kuin vanhoissa avioliitoissa käy. Nyt elelemme leppoisasti toistemme kavereina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3585
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2480
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1730
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1546
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      94
      1427
    Aihe